Kolka nerkowa – powstawanie, naturalne metody leczenia, czego unikać

kolka nerkowaKolka nerkowa to pierwszy sygnał, że w nerkach pojawiły się kamienie albo chociaż piasek. Zazwyczaj dzieje się tak, że drobinki te muszą przewędrować przez przewód moczowy, aby opuścić nasz organizm. Dobrze, żeby tak się stało, bo unikniemy operacji. Niestety taka wędrówka może być bardzo bolesna.

Kolka nerkowa – dlaczego powstają kamienie nerkowe?

Kamienie nerkowe występują, gdy minerały i sole, najczęściej szczawian wapnia, krystalizują w nerkach i tworzą twarde osady. Odwodnienie jest uważane za główny czynnik przyczyniający się do rozwoju kamieni nerkowych.

Kiedy ciało jest odwodnione, płyn porusza się wolniej przez nerki, zwiększając prawdopodobieństwo, że związki mineralne i sole wejdą w bliski kontakt i skleją się ze sobą

Małe kamienie mogą tworzyć się i przesuwać do pęcherza nie powodując żadnych objawów. Jednak jeśli są to średnie i duże kamienie, „rodzenie” ich jest niezwykle bolesne i wymaga pomocy medycznej.

Kolka nerkowa – domowe sposoby

Woda

Picie wody jest jednym z najłatwiejszych sposobów zapobiegania i leczenia kamieni nerkowych. Ile należy pić? Osiem szklanek wody dziennie. Picie 12 szklanek dziennie może pomóc w złagodzeniu przejścia kamieni przez moczowody.

Sok z cytryny

Cytryny zawierają cytrynian, związek, który pomaga rozłożyć złogi wapnia i spowolnić ich wzrost. Dwie szklanki wody z cytryną – pierwsza rano na czczo i druga na kilka godzin przed kolacją – mogą pomóc w rozbiciu mniejszych kamieni.

Bazylia

Bazylia zawiera związki, o których wiadomo, że pomagają w stabilizacji poziomu kwasu moczowego, co utrudnia tworzenie się kamieni nerkowych. Bazylia zawiera także kwas octowy, substancję chemiczną, która pomaga rozpuszczać kamienie.

Jedna łyżeczka ekstraktu z bazylii lub czysty sok dziennie może pomóc w zapobieganiu i leczeniu kamieni nerkowych

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy zawiera kwas cytrynowy, który może pomóc w rozpuszczeniu złogów wapnia. Dwie łyżki czystego octu jabłkowego zmieszane w szklance wody może zmniejszyć objawy kamicy nerkowej i uniemożliwić ich rozwój. Ta mieszanka może być pita kilka razy dziennie i może być najskuteczniejsza, gdy spożywana jest przed posiłkami.

Sok z trawy pszenicznej

Zawiera związki, które zwiększają produkcję moczu, pozwalając kamieniom łatwiej przejść i zmniejszając ryzyko ich powstania. Zawiera również przeciwutleniacze, które pomagają pozbyć się z układu moczowego minerałów i soli.

Sok z selera lub nasiona

Seler zawiera przeciwutleniacze i związki zwiększające produkcję moczu. Regularne dodawanie nasion selera do posiłków może pomóc zmniejszyć prawdopodobieństwo powstania kamieni nerkowych. Jedna lub dwie łodygi selera mogą być również mieszane z wodą, aby wytworzyć sok z selera.

Sok z selera może być spożywany codziennie, aby pomóc w leczeniu objawów kamicy nerkowej

Bulion z ziaren fasoli

Ziarna fasoli zawierają dużo magnezu, związku, który pomaga zredukować kamienie nerkowe. Jak przygotować taki bulion? Fasolę gotujemy powoli przez około 5-6 godzin. Otrzymaną ciecz można następnie odcedzić, najlepiej za pomocą gazy i podawać na ciepło lub schładzać. Pijemy kilka razy w ciągu dnia.

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia

Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia to gęsty, bogaty olej, który może ułatwić przepływ kamieni nerkowych poprzez smarowanie dróg moczowych. 150 ml, pite rano i późnym popołudniem, najlepiej w tym samym czasie, może zmniejszyć ból i dyskomfort.

Tribulus terrestris (buzdyganek naziemny)

Napoje wyprodukowane z owoców Tribulus terrestris mogą pomóc obniżyć poziom fosforanów w moczu, utrudniając tworzenie się kamieni. Zioło zawiera również związki, które zwiększają wydalanie moczu i pomagają rozpuszczać osady mineralne. Zioło jest dostępne w formie tabletek lub wysuszone do użycia jako herbata. Jedna pigułka 500 mg lub 1 filiżanka herbaty może wystarczyć, aby zapobiec kamieniom nerkowym i ułatwić ich wydalenie.

Sok z granatów

Uważa się, że ściągające i przeciwutleniające właściwości owoców granatu zmniejszają szanse na rozwój kamieni nerkowych i ułatwiają ich przesuwanie. Sok z granatów zawiera również związki, które obniżają kwasowość moczu, utrudniając tworzenie się kamieni.

Kupowanie całych granatów i spożywanie ich nasion lub wyciskanie ich jest najprostszym sposobem na uzyskanie korzyści zdrowotnych.

Mniszek lekarski

Zawiera związki, które zwiększają produkcję żółci i moczu, pomagając pozbyć się odpadów przemiany materii. Warto pić 3-4 filiżanki herbaty z mniszka lekarskiego dziennie. Złagodzi to objawy kamicy nerkowej oraz zapobiegnie jej powstawaniu.

Schudnij

Zdrowa waga w połączeniu ze zdrową dietą, bogatą w odżywcze, wypełnione włóknami pokarmy, jest uważana za niezbędną, aby zapobiec powstawania kamieni nerkowych. Poza tym napoje gazowane, kofeinowe i alkoholowe mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych. Wiadomo również, że pokarmy bogate w cukier, sól lub tłuszcz zwiększają ryzyko powstania złogów w nerkach i nasilają objawy kamicy nerkowej.

Zobacz też:

Zapalenie pęcherza – pomoże kurkuma, ocet jabłkowy i soda oczyszczona

Kolor moczu – zobacz co mówi o twoim zdrowiu

Zapalenie dróg moczowych – jakie domowe sposoby stosować

Kolka nerkowa – tych pokarmów unikaj

szpinak

migdały

– rabarbar

– róża chińska

buraki

– czipsy

– frytki

– masło orzechowe

– płatki z otrąb

Kolka nerkowa – kiedy iść do lekarza

Osoba powinna szukać natychmiastowej pomocy lekarskiej, jeśli silny ból występuje w dolnej części brzucha lub narządów płciowych. Kamienie mogą utknąć w drogach moczowych lub uszkodzić tkanki moczowe, co zwykle wymaga natychmiastowej operacji.

Uwaga: pamiętajmy jednak, że dobrze jest porozmawiać z lekarzem czy można stosować domowe sposoby. Szczególnie te osoby, które na stałe przyjmują leki. Wiele antybiotyków, leków moczopędnych, leków na nadciśnienie krwi, na cholesterol czy leków wątrobowych może reagować negatywnie z ziołami.

Ocen: 13
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany