Motywacja do odchudzania: jak skutecznie się zmotywować do odchudzania?

motywacja do odchudzaniaProces odchudzania dla wielu osób jest drogą przez mękę. Nawet gdy uda się nam skutecznie zmobilizować, szybko okazuje się, że motywacji tej wystarcza zaledwie na kilka dni. Co zrobić, by motywacja do odchudzania została z nami na dłużej? Jak pozbyć się starych przyzwyczajeń i wreszcie zauważyć pierwsze efekty? Jeśli zaczynasz się zniechęcać, nie martw się – są pewne skuteczne sposoby na to, by schudnąć.

1. Motywacja do odchudzania: najpierw określ swój cel
2. Zacznij od małych kroków
3. Monitoruj efekty i nagradzaj się
4. Uzbrój się w cierpliwość
5. Ruszaj się!
Niezależnie od tego, jaki mamy cel, motywacja jest nam niezbędna, jeśli naprawdę chcemy go zrealizować. Ale jak przełożyć to na sferę odchudzania? Nawet silna motywacja może lec w gruzach, gdy napotykamy gdzieś naszą ulubioną przekąskę lub spotkamy się ze znajomymi, którzy zamówią pyszną pizzę. Pozytywne nastawienie jest kluczem do sukcesu, ale może nie wystarczyć, gdy pojawi się chwila próby. A zatem jak sobie radzić?

1. Motywacja do odchudzania: najpierw określ swój cel

“Brak motywacji” – właśnie na to skarży się wiele osób, zmagających się z nadwagą, a nawet otyłością. Poważnym problemem jest również tzn. słomiany zapał, który często kończy się tym, że brakuje nam rezultatów lub zmagamy się z efektem jo-jo.
Na początku każdego procesu odchudzania powinno się znajdować wytyczenie celu, do którego chcemy dążyć. Odpowiedz sobie na pytanie, co chcesz osiągnąć poprzez odchudzanie. Do czego dążysz, ile kilogramów chcesz zrzucić, jak ma wyglądać Twoja sylwetka za kilka tygodni i kilka miesięcy. Pamiętaj, że cel jest kwestią indywidualną. Nie porównuj się z innymi i obierz swoją własną drogę, bo przecież walczysz o siebie i dla siebie.

W procesie odchudzania cel jest niezwykle ważny, nie zapomnij jednak, że musi on być realny do osiągnięcia. Oczywiście w życiu trzeba mierzyć wysoko. Ale jeśli poprzeczkę postawisz zbyt wysoko, szybko się zniechęcisz i zgubisz motywację. Pamiętaj, że utrata kilogramów to nie wszystko. Celem może być także zwiększone poczucie własnej wartości, lepsze samopoczucie, poprawa stanu zdrowia itd.

2. Zacznij od małych kroków

Możesz zapisać się na najbliższy maraton lub wystartować w dowolnych zawodach. Ale jeśli od dawna unikasz aktywności fizycznej, a regularne ćwiczenia to dla ciebie mrzonka, nie oczekuj, że od razu przejdziesz spektakularną przemianę.

Zacznij od zdrowego odżywiania, ale nie rezygnuj ze wszystkiego, co sprawia ci przyjemność. Wprowadź do swojej diety jak najwięcej warzyw i owoców. Ogranicz cukier, fast foody i słone przekąski. Stopniowo wprowadzaj zdrowe nawyki żywieniowe, pamiętając, by traktować swój organizm z należytym szacunkiem. Nawet jeśli uda ci się zmotywować na tyle, że z dnia na dzień porzucisz dawne przyzwyczajenia i odrzucisz wszystko, co zgubne, przeszłość może o sobie przypomnieć szybciej, niż myślisz.
Stopniowe zmiany wprowadzaj także jeśli chodzi o aktywność fizyczną. Windę zamień na schody, wysiądź przystanek wcześniej, a oglądając wieczorem telewizor staraj się poruszać, zamiast siedzieć na kanapie. Znajdź rodzaj aktywności, który sprawia ci przyjemność. Dzięki temu uda ci się dojść do wymarzonej sylwetki bez utraty motywacji.

3. Monitoruj efekty i nagradzaj się

Jeśli postawiłeś sobie mierzalny cel i zacząłeś proces odchudzania, nie zapomnij o monitorowaniu efektów. A jeśli nie wszystko idzie zgodnie z planem, nie zniechęcaj się. Pamiętaj, że mały progres jest lepszy, niż żaden.

Gdy uda ci się osiągnąć wytyczony cel, nagradzaj się i spraw sobie odrobinę przyjemności. Nie chodzi jednak o to, by najeść się na tyle, że zaprzepaścisz dotychczasowe efekty. Rozpieszczaj się, ale rób to z głową. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: https://www.lightbox.pl/blog/jak-schudnac-6-sposobow-na-skuteczna-motywacje.

4. Uzbrój się w cierpliwość

Mówi się, że “nie od razu Kraków zbudowano”. Temat odchudzania jest bardzo trudny dla wielu z nas, ponieważ zwyczajnie chcielibyśmy widzieć natychmiastowe efekty. To tak nie działa. Jeśli przez miesiące lub lata pielęgnowałeś złe nawyki, nie odwrócisz tego w tydzień. Bez wysiłku i ciężkiej pracy niestety nic nie uda się osiągnąć. Kluczowe znaczenie ma zatem cierpliwość. Wiedz, że każda zmiana sposobu odżywiania wymaga czasu, a najlepsze efekty przychodzą, gdy wprowadzamy stałe zmiany

Jeśli chcesz schudnąć i pozbyć się starych nawyków, pamiętaj o zmianach, które muszą zajść również w twojej głowie. Nastawienie ma tutaj ogromne znaczenie, jeśli chcesz wytrwać w swoich postanowieniach.

5. Ruszaj się!

Nic tak nie pomaga w utracie wagi, jak ruch. Zdrowa dieta jest bardzo ważna, ale nie wystarczy, by mieć piękne ciało. Ćwiczenia przyspieszają przemianę materii, korzystnie wpływają na nasz wygląd, a przede wszystkim na zdrowie i samopoczucie. Gdy zaczniesz aktywnie spędzać czas, szybko zobaczysz, że zmiany zachodzą nie tylko w twoim wyglądzie, ale i w twojej głowie. Dzięki ćwiczeniom zapracujesz na lepsze zdrowie, zrzucisz zbędne kilogramy i utrzymasz motywację, bo przekonasz się, że po prostu nie chcesz wracać do dawnego stylu życia.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany