Gruszka wcale nie jest ciężkostrawna. Jedząc ją codziennie nawet nie zdajemy sobie sprawę jaki to fantastyczny owoc. Jest skarbnicą wielu witamin, minerałów i substancji, dzięki którym wspomaga pracę całego organizmu.
Spis treści
Gruszka idealna na żołądek i jelita
Gruszka w większości składa się z wody, dlatego bardzo krótko zalega w żołądku. Nie obciąża go. A błonnik w niej zawarty zapobiega wzdęciom i zaparciom. Usprawniaj też trawienie. Dodatkowo znajdujące się w miąższu gruszki komórki kamienne czyli twarde cząstki wielkości ziarenek piasku wspomagają perystaltykę jelit. Nasze babcie podawały pieczone gruszki przy niestrawności.
Nerki też ją lubią gruszkę
Zaleca się jedzenie gruszek przy zapaleniu dróg moczowych oraz kamicy nerkowej. Zbawienny jest dla nich znajdujący się w gruszkach potas oraz arbutyna.
Gruszka reguluje ciśnienie
Gruszka zawiera bardzo dużo potasu. A to właśnie ten minerał wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Hamuje on również zlepianie się krwinek co prowadzi do zakrzepów. Naczynia są wiec bardziej drożne i krew w nich płynie szybciej. Potas wspomaga również pracę całego układu krwionośnego. Na jego wpływ ma znajdująca się w gruszce witamina K. To ona zapobiega krzepnięciu krwi i poprawia krążenie. Natomiast pektyny obniżają poziom cholesterolu.
Gruszka na rany i owrzodzenia
Napar ze świeżych skórek gruszki stosuje się jako okłady na trudno gojące się rany. Znajdujące się wiej flawonoidy maja właściwości przeciwzapalne.
Zobacz też:
Siemię lniane na serce, nerwy i żołądek. Wzmacnia też włosy i skórę
Ocet jabłkowy: lekarstwo naszych babć
Sok żurawinowy na trawienie, zdrowe serce i nerki. Właściwości soku żurawinowego
Gruszka jest pomocna przy przeziębieniu
Już w starożytności pito napar z gruszek przy przeziębieniach, gorączce i kaszlu. Sok z gruszek łagodzi bóle gardła, leczy zapalenie strun głosowych. Pomaga też oczyścić drogi oddechowe z zalegającego śluzu. Kompot z suszu gruszek ma właściwości przeciwgorączkowe. A wszystko to za sprawa znajdujących się w tych owocach flawonoidach i karetonoidach, które maja silne działanie przeciwzapalne.
Mózg też potrzebuje gruszki
W gruszkach znajduje się bor – minerał poprawiający prace mózgu. Poprawia również koncentrację. Wspomaga on bowiem pracę szarych komórek. Gruszki zmniejszają również wystąpienie udaru mózgu. Natomiast kwarcetyna znajdująca się w tym owocu to przeciwutleniacz, który chroni przed choroba Alzheimera.
W gruszce jest też miedź – zapewnia prawidłową prace układu nerwowego.
Gruszka dobra na tarczycę
Gruszka zawiera jod, który reguluje prace tego gruczołu. Minerał ten jest niezbędny do wytwarzania hormonów tarczycy.
Gruszka to podstawa diety odchudzającej
To prawda. Gruszka ma zaledwie 57 kcal w 100 gramach. Natomiast mnóstwo pektyn – błonnika, który pod wpływem wody zwiększa objętość i wypełnia żołądek. Daje więc uczucie sytości.
Gruszka wzmacnia kości
Gruszki powinny jeść przede wszystkim kobiety w okresie menopauzy. To one przede wszystkim narażone są na osteoporozę. Bor znajdujący się w tym owocach zapobiega utracie wapnia z kości, więc jest idealny w profilaktyce osteoporozy.