Akcesoria do makijażu – jak prawidłowo o nie dbać

akcesoria do makijażuAkcesoria do makijażu czyli pędzle, gąbki czy aplikatory do makijażu szybko się brudzą. Gromadzą się na nich nie tylko pozostałości kosmetyków, ale także bakterie. Dlatego, co podkreślają profesjonalni makijażyści, tak ważne jest ich regularne mycie.

Akcesoria do makijażu – mycie w antybakteryjnym płynie

Zadbane akcesoria do makijażu to podstawa mojej pracy – mówi makijażystka gwiazd Agnieszka Patrycja Rudzińska. – Czyste pędzle, gąbki i aplikatory to baza dla pięknego make-up’u bez smug i niechcianych plam. Aby zagwarantować klientkom dokładność i trwałość makijażu regularnie czyszczę moje narzędzia.

Warto pamiętać, że po tłustych kosmetykach typu podkłady, czy szminki, łatwiej jest usunąć świeży produkt niż ten zaschnięty.

Dlatego najlepiej jest myć narzędzia od razu po malowaniu. Dla mnie w tej roli świetnie sprawdzają się antybakteryjne mydła w płynie np. Carex.

Akcesoria do makijażu – jak je myć?

Zaaplikuj niewielką ilość antybakteryjnego mydła na wewnętrzną część dłoni. Następnie umyj przybory do makijażu pod bieżącą wodą, rozprowadzając mydło dokładnie – tak, aby wniknęło we wszystkie elementy mytych akcesoriów, które mają kontakt ze skórą. Pozbędziesz się w ten sposób zanieczyszczeń, resztek kosmetyków i bakterii. Bez obaw! Delikatne składniki myjące nie uszkodzą struktury narzędzi. Pamiętaj jednak, aby dokładnie wypłukać wszystkie przybory, a w przypadku pędzli unikaj zamoczenia trzonka – może to osłabić klej, którym przymocowane jest włosie.

mycie pędzli do makijażuJeżeli podczas płukania akcesoriów spływająca z nich woda wciąż jest zabarwiona, ponownie je umyj aplikując mydło. Powtarzaj proces, dopóki woda nie będzie zupełnie czysta.

Bardzo ważne jest dokładne odciśnięcie wody ze wszystkich aplikatorów, gąbeczek i pędzli. W przypadku tych ostatnich należy umieścić włosie pędzla między kciukiem a palcem wskazującym tuż przy trzonku, a następnie przesunąć palce w stronę końcówki pędzla, mocno dociskając.

Narzędzia służące do aplikacji produktów o tłustej konsystencji (podkładów, szminek czy błyszczyków do ust) powinny być czyszczone po każdym użyciu.

Pozostałe akcesoria, których używasz do nakładania kosmetyków suchych, na przykład cieni do powiek, należy myć co dwa tygodnie. Nigdy nie dopuszczaj do tego, aby aplikatory, gąbeczki czy pędzle były czyszczone rzadziej niż raz w miesiącu!

Zobacz też:

Makijaż oczu – ważna zasada trzeciego oka w makijażu

Podkład mineralny, korektory i pudry – czy nie powodują podrażnień

Styl boho w makijażu – to jest możliwe

Akcesoria do makijażu – jak je suszyć

Aby przybory do makijażu służyły jak najdłużej, po dokładnym umyciu należy je także odpowiednio wysuszyć. W tym celu połóż pędzle na papierowym ręczniku, który wchłonie pozostałości wody i zapobiegnie ich rozklejeniu się. Gąbeczki i aplikatory odciśnij z nadmiaru wody i rozłóż na płaskiej powierzchni.

Pozwól samoczynnie wyschnąć wszystkim przyrządom: nie przyspieszaj tego procesu np. poprzez użycie suszarki. Takie postępowanie może sprawić, że stracą swoje właściwości.

Akcesoria do makijażu – jak je przechowywać

Gąbeczki i aplikatory powinno się przechowywać w suchym miejscu. Zwróć uwagę, aby pędzle – najbardziej wymagające z akcesoriów – były ułożone włosiem do góry. W ten sposób zapobiegniesz wypadaniu włosia i jego odkształceniom.

Pamiętaj także o myciu tych przyborów, których nie używasz regularnie. Może na nich zbierać się kurz, który jest zbiorowiskiem niebezpiecznych dla naszej cery bakterii i roztoczy.

Ocen: 2
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany