Chemioterapia a dieta – co jeść podczas leczenia?

chemioterapiaChemioterapia jest metodą leczenia onkologicznego polegającą na niszczeniu komórek nowotworowych ulegających szybkiemu podziałowi. Niestety chemioterapia wiąże się również ze zniszczeniem zdrowych tkanek, co niesie konsekwencje dla całego organizmu. Dlatego też w jej trakcie bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety. Warto zatem wiedzieć, co powinno się spożywać w trakcie leczenia, a jakich produktów unikać.

Jak chemioterapia wpływa na układ pokarmowy?

Celem chemioterapii jest zniszczenie komórek nowotworowych. Niestety wiąże się to również z uszkodzeniem zdrowych komórek, co niesie negatywne konsekwencje dla całego organizmu. Jedną z nich są problemy z układem pokarmowym. W zależności od stopnia choroby oraz zastosowanych chemioterapeutyków wystąpić mogą takie problemy jak: biegunka lub zaparcia, nudności i wymioty, brak apetytu, metaliczny posmak w ustach lub suchość w jamie ustnej, a także zmiana smaków. Wszystkie te objawy prowadzić mogą do dużego spadku wagi, a nawet do niedożywienia, co może dodatkowo pogorszyć stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie chemioterapii przestrzegać konkretnych zasad żywieniowych.

Chemioterapia – jakich zasad żywieniowych należy przestrzegać?

Przede wszystkim podkreślić trzeba, że nie istnieje żadna konkretna dieta, której należy przestrzegać w trakcie chemioterapii. Wszystko uzależnione jest bowiem od indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia oraz zaawansowania choroby nowotworowej. Poza tym wpływ na to, co powinno się spożywać w trakcie leczenia, ma także tolerancja pacjenta na konkretne produkty spożywcze. Innymi słowy, dieta dwóch osób leczonych onkologicznie może wyglądać zupełnie inaczej. Jeden pacjent może borykać się z niedowagą, z kolei inny z nadwagą spowodowaną przyjmowaniem konkretnych leków. Dodatkowo istotne jest również to, z jakimi objawami leczenia boryka się pacjent. Wszystko to należy wziąć pod uwagę, dobierając produkty spożywcze w trakcie chemioterapii.

odżywianie w chemioterapiiPo jakie produkty sięgać w trakcie chemioterapii?

To, po jakie produkty żywieniowe powinno się sięgać w trakcie chemioterapii, w dużym stopniu uzależnione jest od aktualnych dolegliwości pacjenta. Przykładowo w przypadku biegunki dobrym wyborem będą mało dojrzałe banany, biały ryż, gotowane jabłka, tosty pszenne, gotowane warzywa korzeniowe, jajka na twardo oraz gotowane mięso. Jeśli z kolei pacjent cierpi na zaparcia, to warto, aby spożywał produkty bogate w płonnik pokarmowy, a także, aby przyjmował płyny o działaniu rozluźniającym (np. kompot z jabłek) oraz produkty naturalnie fermentowane (np. kefir, maślanka). Natomiast jeśli pacjent odczuwa nudności, to przede wszystkim spożywać powinien posiłki o mniejszej objętości, ale częściej. Warto wówczas sięgać po słone przekąski (np. paluszki) oraz produkty i dania chłodne (np. mus, galaretka). Dodatkowo do potraw warto dodawać świeżą miętę lub imbir. Pacjenci onkologiczni w wyniku leczenia często nie mają po prostu apetytu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie spożywanie takich produktów, które pacjent po prostu lubi. Dobrze jednak, aby cechowały się one odpowiednią kalorycznością. Więcej o tym, jakie produkty warto stosować w trakcie leczenia onkologicznego, przeczytać można na: zywieniemaznaczenie.pl.

Jakich produktów unikać podczas chemioterapii?

Na koniec powiedzieć trzeba jeszcze kilka słów na temat tego, jaki produktów powinno się unikać w trakcie leczenia. W pierwszej kolejności wymienić można tu grejpfruty, pomelo i granaty. Tych owoców powinno się unikać ze względu na ryzyko interakcji zawartych w nich furanokumaryn z podawanymi cytostatykami. Zrezygnować powinno się również z surowego mięsa, ryb oraz potraw nie do końca ugotowanych. W tym przypadku zachodzi ryzyko infekcji przewodu pokarmowego. Oczywiście w trakcie chemioterapii nie można także spożywać alkoholu.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany