Chemioterapia jest metodą leczenia onkologicznego polegającą na niszczeniu komórek nowotworowych ulegających szybkiemu podziałowi. Niestety chemioterapia wiąże się również ze zniszczeniem zdrowych tkanek, co niesie konsekwencje dla całego organizmu. Dlatego też w jej trakcie bardzo ważne jest stosowanie odpowiedniej diety. Warto zatem wiedzieć, co powinno się spożywać w trakcie leczenia, a jakich produktów unikać.
Spis treści
Jak chemioterapia wpływa na układ pokarmowy?
Celem chemioterapii jest zniszczenie komórek nowotworowych. Niestety wiąże się to również z uszkodzeniem zdrowych komórek, co niesie negatywne konsekwencje dla całego organizmu. Jedną z nich są problemy z układem pokarmowym. W zależności od stopnia choroby oraz zastosowanych chemioterapeutyków wystąpić mogą takie problemy jak: biegunka lub zaparcia, nudności i wymioty, brak apetytu, metaliczny posmak w ustach lub suchość w jamie ustnej, a także zmiana smaków. Wszystkie te objawy prowadzić mogą do dużego spadku wagi, a nawet do niedożywienia, co może dodatkowo pogorszyć stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby w trakcie chemioterapii przestrzegać konkretnych zasad żywieniowych.
Chemioterapia – jakich zasad żywieniowych należy przestrzegać?
Przede wszystkim podkreślić trzeba, że nie istnieje żadna konkretna dieta, której należy przestrzegać w trakcie chemioterapii. Wszystko uzależnione jest bowiem od indywidualnych potrzeb, stanu zdrowia oraz zaawansowania choroby nowotworowej. Poza tym wpływ na to, co powinno się spożywać w trakcie leczenia, ma także tolerancja pacjenta na konkretne produkty spożywcze. Innymi słowy, dieta dwóch osób leczonych onkologicznie może wyglądać zupełnie inaczej. Jeden pacjent może borykać się z niedowagą, z kolei inny z nadwagą spowodowaną przyjmowaniem konkretnych leków. Dodatkowo istotne jest również to, z jakimi objawami leczenia boryka się pacjent. Wszystko to należy wziąć pod uwagę, dobierając produkty spożywcze w trakcie chemioterapii.
Po jakie produkty sięgać w trakcie chemioterapii?
To, po jakie produkty żywieniowe powinno się sięgać w trakcie chemioterapii, w dużym stopniu uzależnione jest od aktualnych dolegliwości pacjenta. Przykładowo w przypadku biegunki dobrym wyborem będą mało dojrzałe banany, biały ryż, gotowane jabłka, tosty pszenne, gotowane warzywa korzeniowe, jajka na twardo oraz gotowane mięso. Jeśli z kolei pacjent cierpi na zaparcia, to warto, aby spożywał produkty bogate w płonnik pokarmowy, a także, aby przyjmował płyny o działaniu rozluźniającym (np. kompot z jabłek) oraz produkty naturalnie fermentowane (np. kefir, maślanka). Natomiast jeśli pacjent odczuwa nudności, to przede wszystkim spożywać powinien posiłki o mniejszej objętości, ale częściej. Warto wówczas sięgać po słone przekąski (np. paluszki) oraz produkty i dania chłodne (np. mus, galaretka). Dodatkowo do potraw warto dodawać świeżą miętę lub imbir. Pacjenci onkologiczni w wyniku leczenia często nie mają po prostu apetytu. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem będzie spożywanie takich produktów, które pacjent po prostu lubi. Dobrze jednak, aby cechowały się one odpowiednią kalorycznością. Więcej o tym, jakie produkty warto stosować w trakcie leczenia onkologicznego, przeczytać można na: zywieniemaznaczenie.pl.
Jakich produktów unikać podczas chemioterapii?
Na koniec powiedzieć trzeba jeszcze kilka słów na temat tego, jaki produktów powinno się unikać w trakcie leczenia. W pierwszej kolejności wymienić można tu grejpfruty, pomelo i granaty. Tych owoców powinno się unikać ze względu na ryzyko interakcji zawartych w nich furanokumaryn z podawanymi cytostatykami. Zrezygnować powinno się również z surowego mięsa, ryb oraz potraw nie do końca ugotowanych. W tym przypadku zachodzi ryzyko infekcji przewodu pokarmowego. Oczywiście w trakcie chemioterapii nie można także spożywać alkoholu.