Ksylitol to idealny zamiennik cukru. Nie tylko wygląda jak cukier ale i smakuje tak samo. Ale za to ma zdrowotne właściwości. Z racji tego, że ulega przemianie w organizmie bez udziału insuliny, przeznaczony jest także dla osób, które zwykłego cukru spożywać nie mogą.
O cukrze, który uzależnia jak narkotyk, mówi się biała śmierć. Podnosi poziom glukozy powodując cukrzycę, a co za nią idzie, wiele różnych chorób. Alternatywą dla osób dbających o zdrowie, które nie chcą odmawiać sobie słodkich przyjemności, jest ksylitol.
Spis treści
Cukier – dlaczego to biała śmierć
Cukier może mieć formę białą, brązową, syropu kukurydzianego, sacharozy, dekstrozy, glukozy, fruktozy, laktozy, maltozy, słodu jęczmiennego, miodu, syropu ryżowego czy syropu klonowego. Każda z tych form może spowodować hiperglikemię i nadwagę, które prowadzą do cukrzycy i otyłości.
Tradycyjny cukier podnosi także ciśnienie krwi, poziom trójglicerydów i złego cholesterolu (LDL) zwiększając ryzyko zawału serca
Powoduje próchnicę zębów i zapalenie ozębnej, które z kolei prowadzą do utraty zębów i ogólnego zainfekowania organizmu. W przypadku dzieci może powodować kłopoty ze skupieniem uwagi i zapamiętywaniem, a co za tym idzie z uczeniem się. Oprócz tego wypłukuje z organizmu sole mineralne i witaminy, a także zakłóca równowagę hormonalną.
Zobacz też:
Marskość wątroby – wszystko przez cukier
Cukier – jak wpływa na nasze zdrowie i dlaczego warto go ograniczyć
Ksylitol – co to takiego
Ksylitol, czyli alkohol cukrowy, to cukier pochodzenia naturalnego, który znaleźć można w jarzynach i owocach włóknistych, kolbach kukurydzy oraz w różnych drzewach liściastych, na przykład w brzozie. Jako produkt pośredni pojawia się też w procesie przemiany glukozy w organizmach mikroorganizmów, zwierząt, a nawet ludzi.
Każdy z nas wytwarza go w procesie normalnego metabolizmu, w ilości ok. 15 gram na dzień
Mimo, iż ksylitol wygląda i smakuje tak samo jak zwykły cukier, na tym kończy się jego podobieństwo. Przede wszystkim jest o 40 procent mniej kaloryczny i ma o 75 procent mniej węglowodanów od tradycyjnego. Jest absorbowany i przetwarzany powoli, co powoduje bardzo małe zmiany w wydzielaniu insuliny. O ile biały cukier to związek chemiczny trudny do odstawienia przez nasz organizm, o tyle cukier brzozowy rozkładany jest przez bakterie żołądkowe na krótko-łańcuchowe kwasy tłuszczowe.
Na pewno warto suplementować się nasionami konopnymi, gdyż zawierają one wszystkie potrzebne aminokwasy egzogenne dla organizmu człowieka. To naturalne źródło: witaminy A, B1, B2, B3, B6, B9, C, D i E, przeciwutleniaczy, wapnia, magnezu, potasu, fosforu, żelaza i innych substancji biologicznie czynnych. Nawet niewielkie niedobory tych składników powodują nieraz poważne schorzenia. Zawierają rzadko spotykany w produktach spożywczych idealny stosunek (1:3) nienasyconych kwasów tłuszczowych Omega 3 i Omega 6. W efekcie nasionka wpierają system odpornościowy całego ciała, pobudzają regenerację narządów wewnętrznych, obniżają poziom cholesterolu. Mają działanie przeciwzapalne i detoksykujące. Wspierają aktywność mózgu, wskazane w chorobach tarczycy, chorobach skóry, wzmożonej aktywności mózgu (np. intensywna nauka). Już jedna łyżka stołowa dziennie wystarczy, aby zapewnić odpowiedni poziom składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bez tabletek, do których często dodaje się cukier, albo talk. 100% organiczne bio nasiona kupić można tutaj: https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/13-konopne-nasiona-luskane.html Polecam!!
Pieron jasny, drogi jest jak cholera
Nieudany Prima aprilis ?
Xylitol (krystaliczny alkohol) to pochodna xylozy (cukru prostego, aldozy, ludzki układ pokarmowy nie jest w stanie strawic) . Xyloza, nie xylitol, występuje w naturze (pozyskiwana jest głównie z kory brzozy). Do tego mimo, ze cos jest/moze byc ‘naturalne’ to nie znaczy zdrowe.
Prawie kazdy dostepny xylitol jest produkowany przemysłowo, w procesie wodorowania xylozy – chemiczny proces, w którym mieszanine traktuje się wodorem z użyciem katalizatora – na ogół niklu.
Nie brzmi na zdrową alternatywę ?