Krwawiące dziąsła przy szczotkowaniu – jak zapobiegać i leczyć?

krwawiące dziąsłaZbyt twarda szczoteczka, nieodpowiednia technika mycia, a może choroba? Powody pojawienia się krwawienia przy myciu zębów mogą być różne, dlatego lepiej ich nie bagatelizować. Co trzeba wiedzieć o krwawieniu z dziąseł?

Dlaczego dziąsła krwawią?

Z dużym prawdopodobieństwem każdemu chociaż raz krwawiły dziąsła. Jednorazowe zdarzenie nie powinno niepokoić, jeśli jednak dzieje się tak często lub przez długi czas – na przykład przez kilka dni, należy się sprawie przyjrzeć. Jakie mogą być przyczyny krwawienia dziąseł?

 • urazy mechaniczne przy myciu zębów,
 • nieodpowiednia higiena jamy ustnej
 • inne urazy, np. związane z noszeniem protezy zębowej,
 • zapalenie dziąseł,
 • paradontoza,
 • choroby takie jak anemia, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia,
 • przyjmowanie niektórych leków.

Krwawienia z dziąseł są też częste u kobiet w ciąży i w czasie menopauzy – to efekt działania hormonów.

Choroby dziąseł – tego nie można bagatelizować

Jedną z głównych przyczyn krwawienia dziąseł są choroby takie jak zapalenie dziąsła lub przyzębia, czyli paradontoza. Ich rozwój to najczęściej konsekwencja zaniedbań w higienie jamy ustnej i niedokładnego usuwania płytki nazębnej. Ta warstwa osadu z jedzenia i śliny z czasem zmienia się w kamień nazębny, jest też pożywką dla próchnicy i wstępem do chorób dziąseł. Jak rozpoznać, że krwawienie z dziąseł jest objawem choroby? Jeśli krew pojawia się w ustach nie tylko przy myciu zębów, ale też samoistnie, jeśli taki stan utrzymuje się przez kilka dni, towarzysz mu ból i opuchlizna, metaliczny posmak w ustach, nieświeży oddech, a nawet zwiększona ruchomość zębów, konieczna jest szybka wizyta u stomatologa. To może być poważny problem.

Krwawiące dziąsła – przyczyny mechaniczne

Krwawienie dziąseł przy myciu zębów, które pojawia się od czasu do czasu, może oznaczać błędną technikę szczotkowania albo źle dobrane narzędzia:

 • za mocne szczotkowanie,
 • zbyt twarda szczoteczka,
 • zły rozmiar nici do zębów,
 • nieumiejętne posługiwanie się nicią dentystyczną lub szczoteczką międzyzębową.

Jeśli dziąsła krwawią w wyniku takich mechanicznych uszkodzeń, wystarczą małe zmiany w codziennej higienie jamy ustnej, by tego uniknąć. Jeśli przyczyną krwawienia z dziąseł jest źle dobrana proteza zębowa, konieczna będzie wizyta u specjalisty -protetyka w celu korekty uzupełnienia protetycznego.

Jak zapobiegać krwawieniu z dziąseł?

W przypadku tendencji do krwawiących dziąseł, trzeba przyjrzeć się używanym do czyszczenia zębów narzędziom. Szczoteczka do zębów, jeśli używamy tradycyjnej, powinna być miękka. Jeśli wolimy szczoteczkę elektryczną, najlepiej jest zdecydować się na szczoteczkę soniczną np. Philips Sonicare. Nie tylko nie uszkadza dziąseł, ale też dba o ich stan. Technologia soniczna Philips Sonicare zapewnia do 15 razy zdrowsze dziąsła niż szczoteczka manualna[1]. Bez względu na rodzaj szczoteczki, nie należy jej zbyt mocno przyciskać – w ten sposób łatwo uszkodzić szkliwo, dziąsła i szczoteczkę.

Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych to niezbędny element dokładnego, codziennego mycia, ale i częsta przyczyna krwawienia dziąseł. Zbyt gruba nitka, nieumiejętne posługiwanie się nią albo brak wprawy w używaniu szczoteczek międzyzębowych może uszkodzić dziąsła. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest irygator, który czyści trudno dostępne miejsca za pomocą strumienia wody pod ciśnieniem. Z badań wynika, że irygator Philips Sonicare Power Flosser 7000 poprawia zdrowie dziąseł do 130% skuteczniej niż szczoteczka międzyzębowa[2]. Myje dokładnie i szybko wszystkie trudno dostępne miejsca, by zapobiec kamieniowi nazębnemu i innym problemom jamy ustnej.

Jak leczyć krwawienie z dziąseł?

Jeśli pojawia się krew przy myciu zębów, trzeba się zastanowić nad przyczyną. Najczęściej zauważamy, kiedy myjąc zęby sprawiamy sobie ból i uszkadzamy dziąsło. W takiej sytuacji jednym rozwiązaniem są zmiany w higienie jamy ustnej, zaczynając od mniej energicznego mycia. Jeśli jednak czyścimy zęby ostrożnie, bezpiecznymi narzędziami, a krwawienie dziąseł i tak się pojawia, trzeba szukać dalej źródeł problemu. Jeśli przyczyną krwawiących dziąseł jest stan zapalny, proces gojenia powinny wspomóc płukanki ziołowe, np. Z szałwii, rumianku lub mięty. Dobrze jest również sięgnąć po wzmacniającą wrażliwe dziąsła pastę do zębów i płyn do płukania ust o działaniu antybakteryjnym. Co jeśli domowe sposoby na krwawienie z dziąseł nie działają? Pierwsze kroki należy skierować do stomatologa, który poszuka przyczyn tych kłopotów. W przypadku chorób dziąseł lub przyzębia konieczna może być wizyta u higienistki stomatologicznej lub periodontologa wszystko w zależności od poziomu problemu.

Krwawienie dziąseł jest najczęściej związane z błędami lub zaniedbaniami w zakresie higieny jamy ustnej. To dobra wiadomość, bo to znaczy, że zarówno chorobom prowadzącym do krwawienia, jak i urazom mechanicznym, możemy w znacznym stopniu zapobiegać.

[1] W porównaniu do szczoteczki manualnej; w ciągu 6 tygodni; w programie czyszczenia Clean.

[2] W przypadku stosowania z nasadką Quad Stream na poziomie 10 w połączeniu ze szczoteczką manualną u pacjentów z zapaleniem dziąseł w porównaniu ze stosowaniem szczoteczki manualnej w połączeniu ze szczoteczką międzyzębową.

Artykuł sponsorowany

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany