Brzydki zapach stóp – zwalczysz go ziołami, aromaterapią i wcierkami z alkoholu

brzydki zapach stopBrzydki zapach stóp to bardzo przykra dolegliwość. Jest nie tylko uciążliwa, ale i bardzo wstydliwa. Wokół stóp jest bowiem wiele gruczołów potowych. Czasami wydzielają one nadmiar potu. A wilgoć ta sprzyja rozwojowi bakterii rozkładających pot, co z kolei staje się właśnie źródłem przykrego zapachu.

Brzydki zapach stóp – najważniejsza higiena

Stopy należy myć w ciepłej wodzie z mydłem. Ile razy? Tyle ile jest potrzeba – nawet kilkakrotnie w ciągu dnia. Delikatnie wyszoruj stopy miękką szczoteczką, nawet między placami, a następnie osusz. Po każdym myciu należy użyć zasypki do nóg. Może to być mączka skrobiowa, spray przeciwgrzybiczy. Można użyć zwykłego talku, który ma właściwości pochłaniające wilgoć, ale ma jedna wadę. Pozostawia białe ślady na ubraniach, w tym wypadu na skarpetkach.

Brzydki zapach stóp – potrzebne odpowiednie skarpetki i obuwie

Osoby, które mają nadmierna potliwość stóp muszą jak najczęściej zmieniać skarpetki. Nawet trzy – cztery razy dziennie. Skarpetki powinny być bawełniane, bo dobrze wchłaniają wilgoć. Czasami udaje się zmniejszyć potliwość zakładając dwie skarpetki, jedna na drugą. Warstwa powietrza tworząca się między dwiema warstwami tkaniny poprawia chłodzenie stóp. Pod spód nakłada się skarpetki bawełniane a na wierzch – wełniane. Bardzo ważne są buty – muszą być skórzane, najlepiej z otwartymi noskami.

Nigdy nie należy chodzić w tych samych butach przed dwa dni z rzędu. Buty potrzebują 24 godzin, aby dobrze wyschły.

Brzydki zapach stóp – wcieraj alkohol w skórę

Wieczorem na umyte stopy wcieramy alkohol. Następnie na podeszwy rozpylamy dezodorant do stóp i owijamy całe stopy plastikową folią. Nakładamy skarpetki. Taki zabieg powtarzamy co wieczór przez tydzień, a potem w razie potrzeby raz lub dwa razy w tygodniu.

Zobacz też:

Refleksoterapia – masaż stóp, który wycisza, relaksuje i leczy

Grzybica stóp – pozbądź się nieproszonego gościa

Zmęczone nogi: jak przynieść im ulgę. Zabiegi, rajstopy przeciwżylakowe

Brzydki zapach stóp – mocz stopy

w herbacie – tanina, która jest w niej zawarta ma działanie wysuszające. Cztery torebki herbaty gotujemy przez 10 minut w litrze wody. Następnie dolewamy zimna wodę i moczymy stopy.

w płynie Burowa – ma również właściwości wysuszające. Do pół litra wody wlewamy dwie łyżki stołowe płynu Burowa (do kupienia w aptekach). W takim roztworze moczymy nogi dwadzieścia minut.

w sodzie oczyszczanej – w litrze wody rozpuszczamy łyżkę stołową sody i moczymy nogi dwa razy w tygodniu, po 15 minut. Zamiast sody można użyć octu.

Brzydki zapach stóp – naprzemienne kąpiele stóp

To prosty i skuteczny sposób. Chodzi o naprzemienne kąpiele stóp w gorące i zimnej wodzie. Zmiana temperatur działa obkurczająco na naczynia krwionośne, co zmniejsza wydzielanie potu. Na koniec trzeba stopy natrzeć alkoholem i osuszyć.

Brzydki zapach stóp – aromaterapia

Tutaj sprawdzą się dwa olejki: jodłowy, miętowy i tymiankowy. Mają właściwości odkażające i odświeżające. Wystarczy rozpuścić jeden z tych olejków (kilka kropli) w ciepłej wodzie i moczyć w niej stopy przez 10-15 minut. Wystarczy 10 dni kuracji, aby zmniejszyć wydzielanie potu. Można również do tego użyć olejku z drzewa herbacianego – jednak trzeba najpierw przeprowadzić próbę na skórze, bo może on ja podrażniać.

Brzydki zapach stóp – zioła też mogą pomóc

Rumianek ma działanie przeciwzapalne. Należy 7 kwiatów rumianku zalać 2 litrami wrzącej wody i odstawić na 2 godziny. W takim naparze moczyć stopy.

Szałwia – ma bardzo silne działanie przeciw napotnie. Zamiast kąpieli w naparze z tego zioła, można płukać skarpetki i rajstopy.

Kora dębu – zawiera garbniki, które normalizują prace gruczołów potowych. Łyżkę kory zalewamy litrem wody i gotujemy 5 minut na małym ogniu. Zostawiamy na pół godziny i przecedzamy. Napar stosujemy do kąpieli.

Ocen: 15
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany