Jak szybko rozgrzać organizm. Aromaterapia, dieta, inhalacje

jak szybko rozgrzać organizmZastanawiasz się jak szybko rozgrzać organizm, gdy wróciłaś do domu zmoknięta i przemarznięta? Są sprawdzone sposoby. Pomoże aromaterapia i inhalacje. Nie bez znaczenia jest dieta oraz przyprawy.

Zima to ten czas gdy nasz organizm szybko się wychładza. A wtedy to już krok do przeziębienia. Trzeba zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić. Najważniejsze jest śniadanie. Bez niego nie wolno wychodzić z domu. Najlepiej, aby na talerzu pojawił się nabiał. Białko w nim zawarte jest trawione bardzo wolno a więc wytwarza się więcej ciepła. Poza tym istnieje wiele naturalnych metod, aby rozgrzać nasz organizm.

Jak szybko rozgrzać organizm: wypróbuj inhalacje

Jesteśmy przyzwyczajeni, że robimy inhalacje, gdy mamy infekcje górnych dróg oddechowych. Ale gdy jesteśmy zmarznięci, to nie. A szkoda, okazuje się, że w ten sposób można się rozgrzać. I to naprawdę skutecznie. Trzeba tylko dodać do gotującej się wody do 10 kropli odpowiednich olejków i wdychać parę, która je wydziela. Zakładamy ręcznik na głowę, zamykamy oczy i głęboko oddychamy przez ok.  10 minut. Możemy to powtarzać codziennie. Najlepsze są olejki: eukaliptusowy i sosnowy. Oba dodatkowo doskonale działają na górne drogi oddechowe.

Jak szybko rozgrzać organizm: pomoc w aromaterapii

Aromaterapia to leczenie zapachem. Musimy tylko użyć olejków rozgrzewających. Jest ich naprawdę dużo. Przy okazji olejki te mają działanie lecznicze. I tak olejki które nie tylko nas rozgrzeją ale i oczyszcza krew z toksyn to: olejek szafranowy, cynamonowy i z drzewa sandałowego. Olejki które rozluźnia mięśnie i złagodzą bóle głowy to: olejek sosnowy, imbirowy, kardamonowy i kamforowy. A te, które dodatkowo poprawia trawienie to: olejek cynamonowy, pomarańczowy i anyżkowy. Jak je używa? Można nimi skropić poduszkę albo wlać do kominka aromaterapeutycznego. Warto tez skropić chusteczkę do nosa i wdychać aromat.

Jak szybko rozgrzać organizm: a może kąpiel

To bardzo skuteczny sposób na rozgrzanie organizmu. Wystarczy zanurzyć się w ciepłej wodzie na minimum 10 minut. Można też do niej dodać olejki eteryczne. Warto kąpiel połączyć z masażem gąbką. Szybkie ruchy spowodują, że pobudzimy krążenie. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami siedzenia w wannie, możemy rozgrzać się pod prysznicem. Polewaj letnią wodą najpierw nogi i kieruj strumień wody ku górze ciała. Na końcu polej kark. Następnie zwiększ temperaturę wody i zacznij od początku.

Zobacz też:

Właściwości lecznicze chrzanu: na ból głowy, stawów. Naturalny antybiotyk. Chrzan – słowiański żeń-szeń

Czystek na przeziębienie, miażdżycę i rany. Właściwości lecznicze i działanie czystka

Naturalne antybiotyki: jak działają, jak je stosować, skuteczność naturalnych antybiotyków

Jak szybko rozgrzać organizm: łyk rozgrzewającego napoju

I to nie tylko herbatki z sokiem malinowym czy z cytryną. Najlepiej sprawdza się tutaj naturalne soki z czarnej porzeczki lub czarnego bzu. Doskonale działa również herbata z czarnego bzu. Trzeba ją zaparzać pod przykryciem prze 10 minut. Można również przygotować herbatę lipowa z sokiem malinowym. Trzeba pamiętać tylko, że działa on napotnie. Do zwykłej, czarnej herbaty warto też wkroić kilka plasterków imbiru. Pobudza on prace układu krążenie i działa rozgrzewająco.

Jak szybko rozgrzać organizm: odpowiednia dieta

Jest bardzo ważna, gdy ciągle nam zimno. Okazuje się, że jest wiele produktów, które dodatkowo oziębiają ciało, gdyż gromadzą wilgoć. Są to owoce cytrusowe, mleko i nabiał, żółty ser oraz cukier czyli wszelkiego rodzaju batony, ciasteczka. Jeśli potrzebujemy słodkiej przekąski sięgnijmy po gorzką czekoladę albo po zimowe ciasta np., piernik czy makowiec. Serniki, torty czy też rolady zostawmy na lato, aby nas ochłodziły i orzeźwiły.

W zamian w naszej diecie powinny przede wszystkim pojawić się produkty, które usuwają wilgoć z organizmu. Są to szczególnie kasze w tym nieoceniona kasza jaglana czy też gryczana. Nie może zabraknąć warzyw takich jak marchewka, pietruszka, dynia o oczywiście cebula i czosnek. A także wieprzowina i ryby. Warto pokusić się o przygotowywanie sycących i rozgrzewających zup: krupniku, rosołu, grochowej, barszczu.

Jak szybko rozgrzać organizm: miód też rozgrzewa

O miodzie napisano wiele. To cudowny naturalny antybiotyk, skarbnica wielu witamin i minerałów. Działa bakteriobójczo (ma w swoim składzie inhibiny), a więc chroni nas przed infekcjami. Okazuje się jednak, że miód ma właściwości rozgrzewające. Szczególnie miód lipowy, który działa napotnie i przeciwgorączkowo. Najlepiej rozpuścić go w herbacie lub mleku.

Trzeba tylko pamiętać, aby napoje nie były zbyt gorące, bo wysoka temperatura niszczy wszystkie lecznicze właściwości miodu. Do herbaty dodatkowo warto dodać sok z cytryny i imbir.

Jak szybko rozgrzać organizm: nie zapomnij o przyprawach

Imbir, kolendra, wanilia, majeranek, tymianek, rozmaryn, oregano, bazylia, chili, cynamon, pieprz, goździki, kurkuma, kminek, kardamon.

Ocen: 2
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany