Toryczne soczewki kontaktowe

soczewki kontaktoweMetodą korygowania wad wzroku, która coraz częściej zastępuje tradycyjne okulary, są soczewki kontaktowe. Za pomocą soczewek można skorygować wady wzroku dotykające największej liczby osób, a więc krótkowzroczność i nadwzroczność. Prawdziwym przełomem było wprowadzenie do codziennego użytku również soczewek przeznaczonych dla astygmatyków. W dalszej części artykułu wyjaśniamy, czym charakteryzują się soczewki toryczne i w jaki sposób wybrać te właściwe.

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm to problem, który dotyka już niemal co trzeciej osoby na świecie. To wada refrakcji objawiająca się zniekształceniem widzenia spowodowanym niesferycznością rogówki oka (elementu układu optycznego odpowiedzialnego za załamywanie i skupianie promieni świetlnych), znacznie rzadziej soczewki (struktury skupiającej światło na siatkówce). W zdrowym oku rogówka przypomina wycinek kuli, natomiast u astygmatyka ma kształt zbliżony do piłki do rugby. Ponieważ krzywizny oka astygmatyka źle skupiają światło (wiązka nie jest skupiana w jednym, lecz w dwóch punktach), powstający obraz jest niewyraźny i rozmazany.

Astygmatyzm, nazywany także niezbornością, może występować u osób w każdym wieku. Pacjenci z tą przypadłością mają zazwyczaj problem z ostrością widzenia. Aby wyraźnie zobaczyć obserwowany przedmiot astygmatyk musi mocno skupiać wzrok. Osoby, które mają astygmatyzm, bardzo często narzekają na uporczywy ból głowy, mają też problemy z widzeniem pionowych i poziomych linii. Dodatkowymi objawami niezborności mogą być łzawienie i pieczenie oczu, zmęczenie i problemy z koncentracją. Na szczęście istnieją dziś skuteczne metody korygowania astygmatyzmu, wśród których coraz większą popularnością cieszą się soczewki toryczne.

Co to są soczewki toryczne?

soczewki toryczneSkuteczną pomocą optyczną stosowaną do korygowania astygmatyzmu są soczewki toryczne. Są to specjalne szkła kontaktowe mające zróżnicowaną grubość w różnych miejscach. W przeciwieństwie do soczewek sferycznych przypominających kształt piłki przeciętnej na pół, szkła toryczne najczęściej są porównywane do przeciętego na pół obwarzanka. Bardzo ważnym parametrem soczewek torycznych jest moc cylindra, czyli stopień korekcji astygmatyzmu wyrażany w dioptriach. Parametry naszych soczewek są ustalane przez specjalistę podczas wizyty w gabinecie.

Odpowiednio dopasowane toryczne szkła kontaktowe pozwalają zniwelować nieprawidłową krzywiznę rogówki, dzięki czemu są w stanie skutecznie skorygować wadę wzroku u osób z astygmatyzmem.

Soczewki toryczne – jakie wybrać?

Zanim kupimy soczewki musimy najpierw udać się do specjalisty, który zbada naszą wadę wzroku i określi, czy nie ma przeciwwskazań do stosowania tej metody korekcji. Dedykowanymi specjalistami do badania refrakcji określającego wadę wzroku są optometryści. W zakresie kompetencji optometrysty leży znalezienie soczewek idealnie dopasowanych do naszych oczu oraz edukacja pacjenta z zakresu pielęgnacji i przechowywania szkieł kontaktowych. Po zakończonym badaniu specjalista wręcza nam karteczkę z zapisanymi parametrami soczewek (moc, promień krzywizny, średnica).

Nie jest to jednak recepta, a jedynie informacja dla pacjenta, jakie soczewki należy kupić. Ponieważ przy zakupie szkieł kontaktowych nie musimy okazywać recepty, bez żadnego problemu możemy zamówić je np. w sklepie internetowym. Jak wygląda to w praktyce? Załóżmy, że optometrysta przepisał nam soczewki toryczne BC 8.6. W tym przypadku dostajemy informację, że nasze szkła powinny mieć krzywiznę równą 8.6. Natomiast średnicę soczewki podaje się w milimetrach i określa się skrótem DIA. Wybierając soczewki powinniśmy uwzględnić wartości obydwu parametrów.

Gdzie kupić soczewki toryczne?

Soczewki kontaktowe należy kupować tylko w sprawdzonych miejscach, np. w renomowanych salonach optycznych. Dzięki temu możemy mieć pewność, że produkt jest oryginalny i posiada wszelkie niezbędne certyfikaty. Do niedawna szkła kontaktowe kupowało się jedynie w sklepach stacjonarnych. Analiza rynku sprzedażowego w Polsce pokazuje jednak, że coraz więcej soczewek kontaktowych jest kupowanych online.

Zdecydowanym plusem zamawiania soczewek w sklepach internetowych, np. bezOkularow.pl, jest szeroki wachlarz modeli najlepszych marek w bardzo przystępnych cenach. Pamiętaj, że w kwestii doboru soczewek kontaktowych najważniejsza jest opinia specjalisty. W salonie bezOkularow.pl dostępny jest duży wybór soczewek dla astygmatyków rekomendowanych przez optometrystów. Zamówienia można składać w systemie 24/7, a wygodna aplikacja mobilna ułatwia dostęp do produktów z każdego urządzenia.

Ocen: 7
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany