Choroby nerek – zobacz jakie badania trzeba zrobić

choroby nerekChoroby nerek to bardzo częsta dolegliwość. Zobacz jakie badania musisz zrobić aby mieć je pod kontrolą i zawczasu odpowiednio zareagować. Okazuje się bowiem, że Polacy nie dbają o nerki. Jak szacują lekarze, nawet 4 miliony osób w Polsce może mieć przewlekłą chorobę nerek.

Bardzo ważne jest więc badanie moczu przynajmniej raz w roku. Objawy, które mogą sugerować choroby nerek to pieczenie i bolesność w trakcie oddawania moczu, częstomocz, częste oddawanie moczu w nocy, ciemno podbarwiony, krwisty mocz, mętny mocz o ostrej woni przypominającej zapach amoniaku, bolesność okolicy lędźwiowej nienasilająca się podczas ruchu, podwyższone ciśnienie krwi.

Choroby nerek – potrzebne ogólne badanie moczu

Badanie ogólne moczu jest podstawowym badaniem odzwierciedlającym funkcję układu moczowego, służącym do wykrywania m.in. chorób nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego. Obecność w moczu białka lub glukozy świadczyć może o zaburzeniach funkcji nerek, m.in. w przypadku zapalenia kłębuszków nerkowych, zakażeń układu moczowego, a także w niewydolności krążenia i cukrzycy.

Niepokojącym objawem jest wysoki poziom erytrocytów i leukocytów w moczu.

Obecność erytrocytów świadczyć może o krwawieniu z różnych odcinków układu moczowego, a pojawienie się zwiększonej liczby leukocytów występować może w stanach zapalnych w obrębie układu moczowego (m.in. zapalenie pęcherza moczowego, miedniczek nerkowych, cewki moczowej, kamicy dróg moczowych).

Zobacz też:

Zioła na nerki – one naprawdę działają

Nerki: to powinnaś o nich wiedzieć

Kamica nerkowa: rozbijanie kamieni laserem

Choroby nerek – oznaczanie poziomu kreatyniny i mocznika

Kreatynina ma zastosowanie w diagnostyce laboratoryjnej chorób nerek, ponieważ jest wydalana z organizmu wyłącznie przez nerki. Stężenie kreatyniny w surowicy jest wykładnikiem czynności nerek o sprawdzonej przydatności klinicznej. Jego podwyższenie odpowiada zmianom przesączania kłębuszkowego, aczkolwiek do jego bezpośredniej oceny stosuje się oznaczenia klirensu kreatyniny.

W warunkach fizjologicznych stężenie kreatyniny zależy głównie od masy mięśniowej.

Oznaczanie wielkości przesączania kłębuszkowego (GFR), na podstawie stężenia kreatyniny w surowicy, służy do oceny funkcji filtracyjnej nerek. Obniżenie wartości GFR świadczyć może o pogorszeniu funkcji filtracyjnej nerek.

Mocznik z kolei to związek wytwarzany głównie w wątrobie, końcowy produkt rozkładu białek. Podwyższone wartości współczynnika, będącego stosunkiem stężenia mocznika do stężenia kreatyniny w surowicy, wskazywać mogą na m.in. zaburzenia czynności nerek, zaburzenia metaboliczne lub odwodnienie organizmu.

Choroby nerek – pozostałe badania

  • poziom kwasu moczowego w surowicy – badanie, które zależy od wielkości przesączania kłębuszkowego i może być pomocne przy monitorowaniu funkcji nerek;
  • stężenie cystatyny C w surowicy – ze względu na stabilność cząsteczki i zależność stężenia cystatyny C w surowicy jedynie od wielkości filtracji kłębuszkowej, białko to jest dobrym markerem funkcji nerek;
  • stężenie elektrolitów (Na, K) w surowicy – ma na celu rozpoznawanie zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej występujących m.in. w chorobach nerek lub w odwodnieniu organizmu; nieprawidłowy poziom elektrolitów może powodować zaburzenia rytmu serca.
Ocen: 8
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany