Jeśli szukasz prostej i efektownej przystawki, to przepis dla ciebie! Sprawdź, jak ją zrobić!

bruschettaWyborną inspirację odnajdziemy we włoskiej kuchni. To właśnie z tej części świata wywodzi się bruschetta, czyli grzanka zachwycająca swą prostotą. Choć początkowo była nieskomplikowaną przekąską rolników, dziś możemy spotkać ją nawet na najelegantszych stołach. Aromat świeżych ziół, czosnku, oliwy i soczyste pomidory sprawiają, że nie można przejść obok niej obojętnie.

Początki bruschetty

Jej historia nie jest dokładnie znana. Jako miejsce pochodzenia potrawy wskazuje się zarówno Toskanię, Apulię, jak i Kalabrię. Śmiało można więc założyć, że ojczyzną grzanki są południowe i centralne Włochy. Zakłada się, że pierwszy raz pojawiła się na stołach około XV wieku. Według jednej z teorii, autorami przepisu byli rolnicy pracujący na plantacjach oliwek.

Dodatki do pierwotnej wersji bruschetty ograniczały się do oliwy i odrobiny soli. Miał to być sposób na obróbkę suchego, niezbyt smacznego już pieczywa.

Nazwa przekąski pochodzi od określenia bruscare, które w rzymskim dialekcie oznacza pieczony nad ogniem lub pieczony nad węglem.

Bruschetta współcześnie

Kolejne lata przynosiły bardziej złożone modyfikacje przepisu, choć do dziś pozostał on niezwykle prosty. Najpopularniejszym wariantem jest pieczywo posmarowane oliwą z dodatkiem roztartego czosnku oraz drobno pokrojonych pomidorów wymieszanych z ziołami – przede wszystkim bazylią. Słynna przystawka (z włoskiego atipasto) doczekała się swojego szczególnego święta. Festa dell’Olivo e Sagra della Bruschetta odbywa się każdego roku, począwszy od 1963, w miejscowości Spello położonej w regionie Umbria. Smakowity festiwal poświęcony jest zarówno smacznym grzankom, jak i oliwie, z której słynie ta część Italii.

Bruschetta – na jaką okazję?

Danie niezwykle uniwersalne. Bruschettę można podawać jako przekąskę na przyjęciach – goście będą zachwyceni śródziemnomorską nutą. Sprawdzi się jako przystawka przed daniem głównym. Z powodzeniem wprowadzi wszystkich we włoski klimat. Jest znakomitą opcją awaryjną na wypadek niezapowiedzianej wizyty gości, ponieważ jej przygotowanie zajmuje zaledwie kilkanaście minut. Nie potrzeba szczególnych okazji, by cieszyć się jej smakiem.

Podana jako danie śniadaniowe każdego wprowadzi w dobry nastrój o poranku. Możemy wykorzystać ją też jako sposób na oryginalną kolację.

Jak przygotować bruschettę?

Sięgnijmy po ulubione pieczywo. Bardzo dobrze nadają się do tego ciabatta oraz bagietka. Weźmy przykład z autorów przepisu i potraktujmy ją jako patent na poradzenie sobie z chlebem, który nie jest już pierwszej świeżości. Chrupiące grzanki podane na gorąco to idealny sposób na zużycie czerstwego pieczywa. Istotne jest, by nie kroić kromek zbyt cienko. Możemy podsmażyć je na patelni, upiec w piekarniku, wykorzystać opiekacz lub toster. Grzanki powinny nabrać apetycznego, złocistego koloru. Drobno pokrojone warzywa wymieszajmy ze świeżymi ziołami i dopiero wtedy nakładajmy na grzanki.

Przygotowując wersję z pomidorami, pamiętajmy o usunięciu gniazd nasiennych. Dzięki temu bruschetta pozostanie chrupiąca.

Bruschetta na wiele sposobów

Ta prosta przekąska wbrew pozorom daje kucharzom ogromne pole do popisu. Oliwa i czosnek to składniki obowiązkowe, ale z resztą dodatków można zaszaleć. Nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić na nich mozzarellę albo ricottę – kolejne włoskie przysmaki. Pasują do niej oliwki, zwłaszcza w formie tapenady, czyli pasty z czarnej odmiany. Odrobina wędliny także będzie pasować, zwłaszcza jeśli postawimy na podsuszoną szynkę parmeńską.

Podsmażone pieczarki z cebulką to następna smakowita alternatywa. Suszone pomidory, kapary oraz tuńczyk również pasują idealnie. Zrobi się jeszcze bardziej wykwitnie, gdy na gorącym pieczywie umieścimy plastry łososia. Grillowane warzywa, np. papryka, cukinia lub bakłażan, sprawią, że będzie bardziej kolorowo i pysznie.

Nawet z samymi pomidorami może być ciekawie.

Nadają się odmiany czerwone, ale także żółte i pomarańczowe. Sprawdźcie to w przepisie, który przygotowaliśmy w tym miejscu. Kto powiedział, że proste potrawy nie mogą być wyszukane?

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany