Jak poprawić pamięć: ćwiczenia i codzienne czynności polepszą pamięć i koncentrację

Jak poprawić pamięćJak poprawić pamięć szybko i skutecznie zastanawia się wielu z nas. Okazuje się, że w codziennym naszym życiu możemy zrobić wiele, aby nasz mózg pracował dobrze. I nie tylko polepszymy pamięć ale i nasza koncentracja też się poprawi. Warto od dzisiaj wdrożyć to w życie.

Pięć minut do wyjścia. Krzątasz się po domu. Pamiętasz aby zrobić zakupy. Wychodzisz i… gdzie położyłaś klucze? Szukasz, nie ma ich ani w kieszeni ani torbie. Szlak trafił już te pięć minut. Szukasz w kuchni, sypialni, a w chwili desperacji, w lodówce. Przepadły!!!! To tylko jeden z momentów które znasz ze swojego codziennego życia. Martwisz się, że pamięć ci szwankuje. Aby była ona lepsza zacznij nad nią pracować.

Jak poprawić pamięć – rób przerwy w nauce

Czy uczysz się dat panowania władców lub państw europejskich, rób przerwy w nauce. To ważny klucz aby twój mózg miał szansę zapamiętać to czego się uczysz i odpocząć. Nie wielu ludzi to robi, ponieważ wolą zapchać mózg od razu wszystkimi informacjami. To błąd. Mózg też się męczy i potrzebuje odpoczynku.

Jak poprawić pamięć – graj w skojarzenia

Pozornie przypadkowy ciąg liczb, który tworzy nowy numer telefonu komórkowego przyjaciela, może być łatwy do zapamiętania (oczywiście zawsze można go po prostu zapisać w telefonie). Sztuką jest skojarzyć te liczby z rzeczami, które mają sens. Można je zapamiętać patrząc na takie rzeczy jak urodziny, rocznice, inne znaczące liczby, a nawet podobieństwa do innych numerów, których już wcześniej się nauczyliśmy.

Gdy chcesz zapamiętasz nazwy, łącz je z ludźmi znanymi albo kojarz nazwiska. Kiedy spotykasz kogoś nowego i chcesz zapamiętać jak się nazywa, spróbuj wykonać następujące czynności:

  1. Znajdź porównanie. Nowa osoba ma na imię Brad? Wyobraź sobie stojącego obok Brada Pitta. Jeśli jego nazwisko to Rolnik, wyobraź sobie tę osobę jadącą ciągnikiem.
  2. Posłuchaj jego imienia. Kiedy po raz pierwszy usłyszysz imię, powiedz je głośno.
  3. W rozmowie, używaj jego imienia i nazwiska. Zamiast powiedzieć: „Opowiedz mi o swojej pracy,” powiedzieć „Brad, co robisz w życiu?”

Dodawanie wizualizacji może nie tylko pomóc zapamiętać imię czy nazwisko osoby, może również pomóc zapamiętać długie listy słów. Można również użyć tego do zapamiętywania listy zakupów.

Jak poprawić pamięć – pisz

Zamiast grać w skojarzenia, aby zapamiętać, że trzeba kupić litr mleka, lepiej zapisać to na skrawku papieru. Prosta czynność pisania (ręcznie, nie w telefonie) daje duże prawdopodobieństwo zapamiętania. Pisanie ręcznie, a następnie czytanie uaktywnia bardziej mózg, który lepiej zapamiętuje tę informację”.

Zobacz też:

Demencja cyfrowa – czyli co z naszym mózgiem robią nowe technologie

Chroniczne zmęczenie – nie ignoruj go! To może być objaw choroby!

Migrena – przyczyny, na czym polega aura, jak leczy się ból migrenowy

Jak poprawić pamięć – bądź drobiazgowy

Nie wystarczy powiedzieć sobie, że masz zamiar wejść do sklepu po pracy. Trzeba to rozbudować: np. mam zamiar skręcić w prawo do ulicy Nowej, a następnie skręcić w lewo na parking sklepu przy drugim znaku stop.

Nawet, kiedy nie myślisz o tym, to te typy potencjalnych wspomnień często pozostają w naszej podświadomości, a następnie pojawiają się, gdy są potrzebne. System nie zawsze działa idealnie, jednak, szczególnie jeśli mamy wiele rzeczy na głowie, warto spróbować.

Jak poprawić pamięć – baw się

Poprawa pamięci to ciężka praca, ale to nie znaczy, że nie może być świetną zabawą. Po prostu graj ze swoją pamięcią. Właśnie przeprowadziłaś się do nowego miasta? Zobacz, jak daleko trzeba iść do sklepu. Napisz co trzeba minąć, jakimi ulicami iść, schowaj zapiski do kieszeni i idź. Zobacz, czy udało ci się wszystko zapamiętać.

Ocen: 4
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany