Czym grozi przewianie głowy? Objawy, powikłania, rokowania

przewianie głowyW zależności od narażonej na przewianie okolicy ciała, pojawiają się różne dolegliwości. Szczególnie uciążliwe i zarazem niebezpieczne może być przewianie głowy. Nieprzyjemny stan objawia się nie tylko bólem. Powoduje również sztywność twarzy, zgrzytanie zębami i wiele innych powikłań.

Na czym polega i jak objawia się przewianie głowy?

Przewianie rozumiane jest jako reakcja na spadek odporności organizmu w wyniku utraty dużej ilości ciepła, którą powoduje zwłaszcza wystawienie odsłoniętych fragmentów ciała na działanie zimnego strumienia powietrza podczas przeciągu w różnych okolicznościach. Mimo, że nie jest określane mianem choroby, powoduje zespół nieprzyjemnych dolegliwości. Szczególnie uciążliwym przebiegiem charakteryzuje się przewianie głowy.

Objawy najczęściej pojawiają się po kilku godzinach lub nawet dniach po narażeniu na owianie zimnym powietrzem. Zwykle pierwszymi symptomami są sztywność i ocieplenie karku. Może pojawić się również stan towarzyszący przeziębieniu, czyli podwyższona temperatura i osłabienie. Przewianie tej części ciała jednak prawie zawsze powoduje bóle głowy różnego charakteru i intensywności. Mogą to być zarówno silne pulsujące bóle w okolicach skroni i potylicy, nasilające się podczas schylania, jak i bóle zatokowe, którym towarzyszy nieżyt nosa, łzawienie i uczucie ciężkości głowy.

Nierzadko epizod przewiania może być tak silny, że przypomina nawet klasterowy ból głowy, a u osób podatnych na migrenę przewianie głowy może wywołać jej atak. Przewianie głowy nie tylko powoduje dyskomfort i ogólne rozbicie, może prowadzić także do poważniejszych powikłań zdrowotnych. Czasem w wyniku narażenia głowy na długotrwały przeciąg może dojść do sztywności twarzy, głównie na jednej ze stron. Zaburzenia funkcji motorycznych mięśni i czucia powierzchniowego umiejscowione są najczęściej w okolicy czoła, policzka, nosa i żuchwy, czyli wzdłuż przebiegu nerwu twarzowego. Przewianie głowy często spotyka osoby z bruksizmem i nasila skłonność do zgrzytania.

Rokowania i leczenie

Rokowania co do wyleczenia przewiania głowy są bardziej pomyślne, jeśli wychłodzony organizm zostanie szybko ogrzany. Ryzyko pojawienia się nieprzyjemnych objawów jest mniejsze, kiedy po wietrznym spacerze czy dalekiej podróży samochodem z włączoną klimatyzacją lub otwartym oknem przyjdzie ukojenie w postaci ciepłej kąpieli czy gorącej herbaty, nawet jeśli za oknem jest lato.

Jeśli na postępowanie profilaktyczne jest już za późno, należy działać objawowo. Dolegliwości powstałe w wyniku przewiania głowy zwykle dobrze reagują na leki przeciwbólowe. Warto jednak swój wybór środka skonsultować z farmaceutą lub lekarzem. Dyskomfort okolicy karku może ustąpić po masażu z użyciem maści rozgrzewającej lub ciepłego kompresu. Ponadczasową metodą jest zakładanie szalika, który utrzyma ciepło, pozwoli rozluźnić się mięśniom i ogrzeje arterie biegnące wzdłuż szyi do głowy. Mile widziany jest również odpoczynek.

Ocen: 3
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany