Ozonowanie mieszkań – czym jest i kiedy warto je stosować?

ozonowanie mieszkańChcąc dbać o czystość i świeże powietrze w swoim domu, coraz więcej osób szuka nowoczesnych rozwiązań, pozwalających zapewnić komfort życia we własnym M. Jednym z nich jest ozonowanie, czyli wykorzystanie właściwości ozonu do usuwania z domowych pomieszczeń wirusów, bakterii, pleśni i brzydkich zapachów.

Ozonowanie to przyjazna dla środowiska metoda oczyszczania nie tylko wnętrz. Wykorzystuje się ją również do odkażania układów klimatyzacji z grzybów i pleśni, np. w samochodach, jak również do niwelowania intensywnych zapachów, m.in. dymu tytoniowego lub moczu.

Ozonowanie mieszkań – dezynfekcja i deodoryzacja w jednym

Celem ozonowania jest poprawa jakości powietrza oraz dezynfekcja. Ozon to gaz silnie reaktywny. Stykając się ze związkami organicznymi, np. wirusami, alergenami, roztoczami, bakteriami, pleśnią lub zarodnikami grzybów, wchodzi z nimi w reakcję, w efekcie czego związki te rozpadają się na mniejsze cząsteczki – wtedy można znacznie łatwiej usunąć je z otoczenia.

Ozonowanie mieszkań pozwala też na niwelowanie brzydkich, intensywnych zapachów, których usunięcie w inny sposób często jest niemożliwe lub bardzo trudne.

Podczas ozonowania można więc pozbyć się m.in. zapachowych pozostałości po zwierzętach, dymie z papierosów, moczu lub kwasie mlekowym. Deodoryzacja ozonem jest bardzo skuteczna, ponieważ ozon dociera w nawet najmniejsze szczeliny, przenika przez tapicerkę mebli, dzięki czemu może efektywnie i szybko usunąć brzydkie zapachy.

Kiedy warto wykonać ozonowanie?

Proces ozonowania pomieszczeń warto wykonać zawsze wtedy, kiedy pomieszczenia lub instalacje klimatyzacji są zaniedbane i wydobywa się z nich przykry zapach. Najpierw jednak trzeba usunąć przyczynę problemu, a więc, np. pozbyć się martwego szkodnika lub pleśni ze ścian. Ozonowanie wykonuje się często w długo niezamieszkałych lub bardzo zaniedbanych pomieszczeniach – doprowadzenie ich do higienicznego stanu wymaga użycia wyjątkowych środków. Klasycznym przykładem jest też ozonowanie wnętrz, w których osiedliły się owady i szkodniki, znaleziono martwe zwierzęta lub pleśń.

Ozon doskonale usuwa zapach po pożarach, zalaniach i wyciekach toksycznych substancji, stosowany jest więc również do usuwania skutków tych zdarzeń.

Chcąc wykonać ozonowanie mieszkania lub innego pomieszczenia, warto wcześniej zasięgnąć rady profesjonalnej firmy, np. Stander. Tylko ozonowanie wykonane przez fachowców, dysponujących nie tylko odpowiednim sprzętem, ale również posiadających duże doświadczenie w swojej pracy, gwarantuje uzyskanie najlepszych efektów ozonowania.

Źródło: materiał zewnętrzny

Ocen: 4
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany