Hashimoto, nietolerancje pokarmowe – jak celiakia i nietolerancja laktozy wpływają na leczenie tarczycy?

hashimoto

Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca badanie genetyczne w kierunku celiakii wszystkim osobom, które chorują na Hashimoto. Nietolerancje pokarmowe nie tylko mogą występować razem z Hashimoto, ale także mogą pogarszać leczenie gruczołu tarczycowego. Po wprowadzeniu zalecanej diety możliwa jest remisja choroby.

Hashimoto, nietolerancje pokarmowe – jakie są zalecenia ESPGHAN?

Osoby, które chorują na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, znajdują się w grupie ryzyka osób narażonych na nietolerancje pokarmowe, takie jak celiakia, czy nietolerancja laktozy. Ryzyko wystąpienia celiakii u osób z Hashimoto jest około 10 razy większe niż u zdrowych osób [1], natomiast nietolerancja laktozy, nie dość, że często współwystępuje z Hashimoto, to stanowi dość częstą przypadłość w populacji polskiej [2].

Z tego też powodu ESPGHAN, czyli Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci zaleca, by u wszystkich osób chorujących na Hashimoto, wykonać także badanie w kierunku nietolerancji pokarmowych.

Hashimoto, nietolerancje pokarmowe – jak na przebieg chorób tarczycy wpływa nietolerancja glutenu i laktozy?

Nietolerancja glutenu (celiakia) i nietolerancja laktozy mogą mieć niekorzystny wpływ na skuteczność terapii chorych na Hashimoto. Oba schorzenia przyczyniają się do wystąpienia problemów z układem pokarmowym i wywołują stany zapalne jelit. W efekcie organizm nie może skutecznie wchłaniać substancji odżywczych ani leków.

Zobacz też:

Cukrzyca i celiakia – co łączy te dwie choroby?

Nieleczona celiakia a mózg – co warto wiedzieć?

Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny i plan leczenia

Diagnostyka nietolerancji pokarmowych – testy IgG

Aby zdiagnozować nietolerancje pokarmowe, najpierw badany jest poziom przeciwciał w organizmie. Skuteczność popularnych testów IgG na nietolerancje pokarmowe nie została jednak nigdy potwierdzona naukowo [3]. Testy te nie mogą wykryć nietolerancji glutenu ani laktozy.

Badania Calkhovena i wsp. potwierdziły, że nie należy wprowadzać diety eliminacyjnej w oparciu jedynie o obecność IgG, ponieważ postępowanie takie jest nieskuteczne, a wręcz szkodliwe dla organizmu chorego [4].

Diagnostyka nietolerancji pokarmowych – badania genetyczne

Aby zdiagnozować celiakię, potrzebne są przynajmniej dwa badania. Jeżeli w badaniu genetycznym zostaną wykryte geny celiakii – HLA (DQ2,2 DQ2,5 DQ8) – wówczas wykonuje się badania przeciwciał z krwi. Brak tych genów oznacza brak celiakii. Badanie genetyczne jest jedynym testem, który może w pełni wykluczyć tę chorobę.

Badanie DNA można wykonać nawet wtedy, gdy aktualnie przebywa się na diecie bezglutenowej. Jego wynik jest ważny na całe życie

W celu zbadania nietolerancji laktozy wykonuje się badanie polimorfizmów w genie LCT (13910 oraz 22018).

Zdiagnozowanie zawczasu nietolerancji pokarmowej i wprowadzenie odpowiedniej diety eliminacyjnej, może poprawić stan chorego, zwiększyć skuteczność leczenia Hashimoto, a nawet doprowadzić do remisji choroby.

Źródła:

  1. Ratajczak A., Moszak M., Grzymisławski M., Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i zdrowie publiczne” 2017, 7(4), 309.
  2. P. Zatwarnicki, Nietolerancja laktozy – przyczyny, objawy, diagnostyka, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2014, 4, 3.
  3. https://www.damianparol.com/testy-igg-na-nietolerancje-pokarmowe-to-pseudodiagnostyka/
  4. Calkhoven PG, Aalbers M, Koshte VL, et. al. Relationship between IgG1 and IgG4 antibodies to foods and the development of IgE antibodies to inhalant allergens. II. Increased levels of IgG antibodies to foods in children who subsequently develop IgG antibodies to inhalant allergens. Clin Exp Allergy. 1991;21:99–107.

Autor: www.testDNA.pl | Zdjęcie: © Olena Kachmar/123rf.com

Ocen: 4
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany