Depresja, wahania nastroju, ciągłe zmęczenie… może powodować je celiakia

celiakiaCeliakia to trwała nietolerancja glutenu. Może być powodem depresji. Może powodować wahania nastroju, przewlekłe zmęczenie czy kłopoty z koncentracją.

Zdiagnozowanie celiakii, a następnie eliminacja glutenu pomogą Ci zwalczyć nieprzyjemne i niebezpieczne objawy i znów cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Celiakia – kiedy organizm jest niedożywiony…

…nie może pracować prawidłowo z powodu licznych niedoborów. W taki sposób wyniszcza go właśnie celiakia – inaczej choroba trzewna.

Dlaczego? To choroba autoimmunologiczna, która powoduje wytwarzanie przeciwciał przeciwko własnym tkankom. W tym przypadku organizm nieprawidłowo reaguje na gluten, niszcząc kosmki jelitowe.

To właśnie te małe wypustki w jelicie cienkim odpowiadają za wchłanianie substancji odżywczych z pożywienia i leków. Niemożliwe staje się więc dostarczenie m.in. witamin i minerałów.

Objawy celiakii są bardzo różnorodne

Oprócz wymienionych wcześniej symptomów, takich jak wahania nastroju czy przewlekłe zmęczenie, mogą pojawić się też m.in. anemia, afty w jamie ustnej, bóle głowy, osteoporoza, słabe włosy i paznokcie, problemy skórne, spadek libido czy kłopoty z płodnością.

Tylko u ok. 10% chorych pojawiają się objawy zwykle kojarzone z trwałą nietolerancją glutenu, czyli bóle brzucha, wzdęcia, wymioty, zaparcia czy biegunki.

Jedynie 5% chorych wie o swojej celiakii!

U każdego choroba ta objawia się inaczej, co utrudnia diagnostykę. Często dany objaw kojarzony jest z inną chorobą, a leczenie nie przynosi rezultatów, ponieważ leki nie mogą prawidłowo się wchłaniać.

Tymczasem nieleczona celiakia może nie tylko pogłębiać objawy i wciąż powodować nowe, ale też prowadzić do nowotworów czy poronień. Te statystyki są więc przerażające – aż 95% chorych jest narażonych na poważne konsekwencje zdrowotne!

Diagnostykę celiakii najlepiej rozpocząć od testu DNA

Taki test na celiakię pokaże bowiem, czy występują u Ciebie geny odpowiedzialne za chorobę. Warto wiedzieć, że zachorować możesz tylko wtedy, gdy je masz. Jeśli test DNA ich nie wykaże – celiakia zostanie wykluczona. Jeśli okaże się, że występują u Ciebie, potrzebna będzie dalsza diagnostyka i sprawdzenie, czy choroba jest aktywna.

Prawidłowa diagnoza może dać Ci zdrowie

Zapewnisz sobie nie tylko uwolnienie od nieprzyjemnych i niebezpiecznych objawów, ale też znaczną poprawę jakości życia i ochronę przed szkodliwymi powikłaniami. Na czym polega leczenie celiakii? Konieczna jest całkowita eliminacja glutenu, dzięki której Twoje kosmki jelitowe zaczną się odbudowywać, a Twój organizm będzie mógł znów prawidłowo funkcjonować.

Źródło: www.testDNA.pl | Zdjęcie: © Ion Chiosea/pl.123rf.com

Ocen: 4
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany