Duszący kaszel – przyczyny, charakterystyka, leczenie

kaszelJednym z najczęstszych objawów infekcji układu oddechowego jest kaszel. Jego charakter może się różnić w zależności od źródła zakażenia. W przebiegu infekcji wirusowej, szczególnie na początku, często występuje kaszel suchy i duszący, który mocno daje się we znaki. Napady uporczywego kaszlu mogą prowadzić nawet do duszności. Niezależnie od przyczyny wywołującej suchy kaszel, wymaga on leczenia. Jak walczyć z napadowym suchym kaszlem? Kiedy należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem? Odpowiadamy!

Mokry i suchy kaszel – rodzaje kaszlu

Kaszel to naturalny odruch obronny służący oczyszczeniu dróg oddechowych. Jest jednym z najczęstszy objawów wirusowego i bakteryjnego zakażenia górnych dróg oddechowych. W medycynie stosuje się podział na kaszel suchy i kaszel mokry. Mokry kaszel od suchego odróżnia obecność plwociny odkrztuszanej podczas kasłania. Przy kaszlu suchym często występują napady kaszlu i uczucie duszności. Często suchy kaszel nasila się w czasie snu, powodując wybudzanie [1,2].

Kaszel można podzielić również ze względu na czas trwania. Wyróżnia się kaszel ostry, który utrzymuje się do 3 tygodni. Kaszel trwający od 3 do 8 tygodni to kaszel podostry, a ponad 8 tygodni, to kaszel przewlekły [1,2].

Skąd się bierze suchy męczący kaszel?

Wśród najczęstszych przyczyn kaszlu suchego występuje m.in. [1,2]:

  • zakażenie wirusowe,
  • astma oskrzelowa,
  • choroba śródmiąższowa płuc,
  • niewydolność serca,
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie oskrzeli,
  • alergia.

Duszący kaszel może powodować ponadto wpływ różnych czynników drażniących (np. dymu tytoniowego) i zanieczyszczenia powietrza. Niekiedy ma on podłoże psychogenne.

Jeśli kaszel utrzymuje się przez wiele tygodni, jest to poważny problem zdrowotny i warto wtedy zasięgnąć porady lekarskiej. Przyczyną może być spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, do czego prowadzić może przewlekła obturacyjna choroba płuc, refluks żołądkowo-przełykowy i wiele innych schorzeń i dolegliwości [1].

Kiedy suchy kaszel wymaga konsultacji lekarskiej?

Kaszel jest jednym z typowych objawów przeziębienia czy grypy i zwykle nie stanowi powodu do zmartwień. Niekiedy jednak jego źródłem jest poważna choroba, wtedy wymaga diagnostyki i specjalistycznego leczenia, w przeciwnym razie może prowadzić do groźnych dla zdrowia powikłań.

Konsultacji z lekarzem wymaga przede wszystkim kaszel przebiegający z dusznością i kłuciem w klatce piersiowej. Powodem do umówienia wizyty lekarskiej powinien być także kaszel poinfekcyjny, który utrzymuje się przez wiele tygodni i nie reaguje na leczenie.

Zobacz też:

Jakie są zalety i wady e-recept w porównaniu z tradycyjnymi receptami papierowymi?

Jak leczyć duszący kaszel?

Leczenie powinno być dostosowane do charakteru kaszlu. Biorąc pod uwagę, że kaszlem duszącym najczęściej nazywa się napadowy kaszel suchy, omówimy sobie teraz właśnie jego sposób leczenia.

Przy suchym kaszlu zastosowanie znajdują leki przeciwkaszlowe. Dzieli się je na substancje o działaniu obwodowym oraz ośrodkowym. Obwodowo działające leki przeciwkaszlowe to głównie pochodne dropropizyny, z kolei leki o działaniu ośrodkowym zwykle z butamiratem lub dekstrometorfanem. Niektóre leki są na bazie opioidów i też wywołują efekt przeciwkaszlowy [3].

Leki na kaszel występują przede wszystkim w formie syropów, dostępne są także tabletki do ssania i połykania. W razie problemów z doborem odpowiedniego leku o pomoc można poprosić lekarza lub farmaceutę.

Domowe sposoby na duszący kaszel – jakie są?

W walce z duszącym suchym kaszlem doskonale sprawdzają się domowe metody leczenia. Wśród najlepiej znanych wymienia się syrop z cebuli i napar z siemienia lnianego, który nawilża wysuszone błony śluzowe gardła. Oprócz tego warto stosować inhalacje z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Dodatkowo warto zadbać o odpowiednie nawilżenie powietrza, ponieważ zbyt niska wilgotność w domu może powodować napady suchego kaszlu w nocy [3].

Bibliografia:

  1. Wiercińska M., Kaszel: kaszel mokry i suchy, sposoby na kaszel, kiedy zgłosić się do lekarza?, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2022 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/70135,kaszel (dostęp: 2022.09.09.)).
  2. Szczeklik W., Jankowski M., Jassem E. i in., Kaszel, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2020 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.16 (dostęp: 20209.09.)).
  3. Doniec Z., Mastalerz-Migas A., Krenke K. i in., Rekomendacje postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w kaszlu u dzieci dla lekarzy POZ, Lekarz POZ, 4/2016.
Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany