Nowe mobilne punkty testów na koronawirusa w wielu polskich miastach

mobilne punkty testów na koronawirusaJuż od 1 października w ośmiu miastach w Polsce ruszają mobilne punkty testów na kotonawirusa. To laboratoria, w których szybko i bez skierowania wykonamy badania w kierunku obecności koronawirusa nową metodą FRANKD. To nowy test genetyczny, opracowany przez polskich naukowców z laboratorium GeneMe. Badanie odbywa się w bezpiecznych warunkach, po umówieniu na konkretną godzinę, a wynik dostępny jest już na drugi dzień.

Obok badań FRANKD będzie możliwe wykonanie standardowego testu RT-PCR. Specjalne diagnostyczne namioty staną w Gdańsku, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Mysłowicach, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.

Wraz z nadchodzącą jesienią zbliżamy się do corocznego sezonu grypowego, a co za tym idzie wielu z nas, będzie zmagało się z gorączką, kaszlem czy bólem gardła, które mogą też przypominać objawy koronawirusa. Sprawia to, że coraz ważniejsze będzie zapewnienie możliwości szybkiego wykonywania testów w kierunku COVID-19, którego wiele symptomów przypomina grypę.

Mobilne punkty testów na koronawirusa – Polacy chcą robić więcej testów

Poczucie odpowiedzialności wśród społeczeństwa stale wzrasta, a placówki medyczne obserwują, że coraz częściej na testy zgłaszają się osoby z własnej inicjatywy – wracające z urlopów (z miejsc, gdzie odnotowano przyrost zakażeń koronawirusa) czy planujące spotkania z bliskimi w starszym wieku, którzy są w grupie ryzyka. Niektórzy decydują się także na badanie np. przed planowanym pójściem na wesele czy większą imprezą zamkniętą, by nie narażać zdrowia swojego, ani innych. Pacjenci badają się też… z ciekawości, ponieważ chcą wiedzieć, czy przez tych kilka miesięcy trwania epidemii, mieli już kontakt z wirusem.

Wychodzimy naprzeciw potrzebom pacjentów i chcemy dać większej grupie społeczeństwa możliwość szybkiego wykonania badania w kierunku potwierdzenia obecności koronawirusa. Jako Centrum Medyczne Damiana wraz z Medicover Polska postanowiliśmy dotrzeć do pacjentów w największych miastach w Polsce. Już od października w wybranych lokalizacjach pojawią się specjalne mobilne laboratoria, w których wszystkie zainteresowane osoby będą mogły szybko, bezpiecznie i bez skierowania wykonać test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zwiększanie dostępności do testów, to jedno z głównych wyzwań stojących przed służbą zdrowia, dlatego z pełnym zaangażowaniem będziemy starali się realizować ten cel. – mówi Marek Kubicki, Członek Zarządu w Centrum Medycznym Damiana

Zobacz też:

Koronawirus – czy krew wyleczonych z koronawirusa pomoże najbardziej chorym?

Jak prawidłowo oddychać w maseczce: ćwiczenia oddechowe, zagrożenia, duszności, uprawianie sportu

Koronawirus a żywność: jak bezpiecznie rozpakowywać i zabezpieczać żywność również w domu?

Plandemia COVID-19. Jak świadomie pokonać ten kryzys w swoim życiu?

Mobilne punkty testów na koronawirusa – w jaki sposób można skorzystać z badania?

Z usługi skorzystać mogą wszystkie osoby indywidualne, ale także firmy, dla których mobilne laboratoria są odpowiedzią na stale rosnące zapotrzebowanie na wykonywanie testów. Firmy chcą w ten sposób zadbać o większe bezpieczeństwo swoich pracowników. Dostęp do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki jest istotny również z przyczyn ekonomicznych – w kontekście uniknięcia kolejnego lockdownu czy przestoju w działaniu firm.

test na koronawirusaJednym z proponowanych badań jest badanie wykonywane jest metodą FRANKD. To genetyczny test przesiewowy, czyli nowy, szybki i skuteczny sposób wykrywania wirusa SARS-CoV-2, opracowany przez polskich naukowców z laboratorium GeneMe. Testy posiadają certyfikat CE IVD[1] i są zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Dodatni wynik testu przesiewowego FRANKD jest potwierdzany testem genetycznym RT-PCR, a do analizy wykorzystywany jest materiał pobrany podczas pierwszego wykonywania testu przesiewowego, dzięki czemu nie ma konieczności kolejnej wizyty pacjenta. Pacjent nie ponosi już ponownie kosztu wykonania testu. Natomiast ujemny wynik testu przesiewowego FRANKD nie wymaga potwierdzania testem genetycznym RT-PCR.

Mobilne punkty testów na koronawirusa – gdzie się znajdują

Punkty pobrań znajdują się w największych miastach w Polsce:

  • Gdańsk, plac Dwóch Miast 1
  • Kraków, ul. Jasnogórska 1
  • Lublin, ul. Konrada Wallenroda 4 c
  • Łódź, Al. E. Rydza – Śmigłego 20
  • Mysłowice, ul. Bernarda Świerczyny 1
  • Poznań, ul Górecka 30
  • Warszawa, al. Rzeczypospolitej 5
  • Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 7 a

Na badanie należy się zapisać na określoną godzinę. W ten sposób zostaje ograniczony kontakt z innymi osobami podczas badania do niezbędnego minimum. Zapisy są prowadzone online – badanie wykupuje się przez stronę www.medistore.pl lub telefonicznie pod nr 56622222.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany