Zapalenie zatok często dopada nas gdy na dworze robi się coraz chłodniej. Głowa zmienia się wtedy w napompowany balon. Gdy pochylasz się przy nasadzie nosa czujesz rozpychanie, a gdy spisz to po tylnej ścianie gardła ścieka wydzielina, wywołując kaszel. To typowe objawy zapalenia zatok.
Okazuje się, że to jedna z najczęstszych dolegliwości sezonu jesienno-zimowego. W Polsce prawdopodobnie prawie połowa społeczeństwa chociaż raz doświadczyła zapalenia zatok. Okazuje się tez, że prawie 70 procent bólów migrenowych ma przyczynę właśnie w chorych zatokach.
Spis treści
Zatoki – ważny organ
Zatoki to niewielkie przestrzenie wokół nosa, które wypełnione są powietrzem. Pokryte są błoną, która produkuje śluz. To właśnie on potrzebny jest do nawilżania i oczyszczania wdychanego powietrza. Ten precyzyjny system filtrów może ulec zanieczyszczeniu gdy podczas przeziębienia nastąpi zaczopowanie ujścia zatok lub nastąpi obrzęk błony śluzowej.
W zatokach zostaje uwiezione powietrze, jego ciśnienie rośnie, zalega śluz i zaczynają namnażać się bakterie. Rozwija się zapalenie zatok.
Zapalenie zatok – na początek inhalacje
Jak tylko zaczynają boleć nas zatoki, ale nie ma jeszcze ropnej wydzieliny warto spróbować inhalacji. Jak twierdzą lekarze to najlepszy sposób, aby pobudzić do pracy rzęski w przewodach nosowych. Dzięki temu śluz z zatok zacznie schodzić i zmniejszy się w nich ciśnienie. Najlepiej robić je dwa razy dziennie, przynajmniej przez 7 dni.
Do gorącej wody – ok. 2 litry wrzucamy 6 łyżek soli kuchennej, mieszamy, a gdy sól się rozpuści pochylamy się nad naczyniem, zakrywamy głowę ręcznikiem i wdychamy powstała parę przez kilka minut. Zamiast soli kuchennej można użyć ziół o właściwościach przeciwzapalnych – rumianku, mięty pieprzowej czy skrzypu polnego. Należy wtedy zaparzyć w 1 litrze 50 gram ziół.
Zapalenie zatok – nie zapomnij o nawilżaniu
Organizm potrzebuje zwiększonej ilości płynów. Nie ma znaczenia czy ciepłych czy zimnych. Rozrzedzi to śluz i pomoże w jego szybszym wypłynięciu. Pomaga też picie herbat ziołowych: z szałwii, kopru czy kozieradki. Parzy się je przez 10 minut, a następnie pije trzy razy dziennie. Ulgę przyniosą również rozgrzewające herbatki z dodatkiem imbiru. Imbir dodatkowo udrożnia nos.
Równie ważne jest nawilżanie powietrza. Idealny będzie nawilżacz powietrza, który należy położyć przy łóżku. Warto pamiętać, aby czyścić go raz w tygodniu, by nie dopuścić do zagrzybienia urządzenia. Można również użyć olejków eterycznych. Najlepsze będą: migdałowy lub sosnowy. Jeśli nie mamy nawilżacza, można użyć kominków zapachowych lub lampek olejowych.
Zobacz też:
Masz katar? Kolor śluzu powie co ci jest
Przeziębienie: jak się odżywiać, aby go uniknąć
Ból gardła – są na to domowe sposoby
Zapalenie zatok – ważna jest też dieta
Są przyprawy, których użycie w naszych daniach może polepszyć stan zatok i ogólne nasze samopoczucie w chorobie. Przede wszystkim powinno się używać jak najwięcej czosnku. Zawiera on w swoim składzie takie same związki, które występują w lekach rozrzedzających wydzielinę. Idealny jest też chrzan. On z kolei jest środkiem przyspieszającym wypływanie śluzu. W jego skład wchodzi substancja działająca obkurczająco na śluzówkę. W kuchni powinniśmy też użyć pieprzu cayenne. On z kolei powoduje łzawienie i wyciek z nosa. A to z kolei z powodu znajdującej się w pieprzy kapsaicyny – substancji stymulującej włókna nerwowe i poprawia ukrwienie tkanej.
Zapalenie zatok – masaż nosa
Tez może przynieść ulgę. Po obu stronach nosa należy przyłożyć kciuki i mocno ucisnąć. Przytrzymać 15-30 sekund. Masaż taki powtarzać kilka razy. Do masażu można wykorzystać strumień ciepłej wody z prysznica.
Zapalenie zatok – rób okłady
Warto spróbować okłady. Ulga powinna przyjść już po kilku minutach. To najłatwiejszy sposób na złagodzenie bólu. Ciepły okład przykłada się wokół nosa, na oczy, policzki i czoło. Warto zrobić wszystko aby taki okład pozostał na twarzy przez ok. 30 minut. W aptece można również kupić kompres z leczniczej soli jodowo-bromowej.
Jeśli domowe sposoby nie pomagają i ból zatok wciąż utrzymuje się przez kilka następnych dni należy skonsultować się z lekarzem.