Herbata – właściwości lecznicze i rodzaje herbat

herbataHerbata na ból głowy? Herbatka na ból brzucha? Dlaczego nie. Ten napar nie tylko ma walory smakowe. Ma również mnóstwo zdrowotnych właściwości. Naparom przyrządzanym z herbacianych liści przypisuje się szereg pozytywnych dla organizmu właściwości. A wszystko to za sprawą wielu składników, które w niej się znajdują.

Główny składnik herbaty to teina – substancja o  działaniu pobudzającym, wzmacniającym koncentrację i moczopędnym. Tanina zaś to garbnik, który osłabia działanie teiny, dzięki czemu ma właściwości uspakajające. Herbata posiada również flawonoidy – nadzwyczajne związki chemiczne, które mają działanie przeciwutleniające, a więc chronią nasz organizm przed wolnymi rodnikami – cząsteczkami odpowiedzialnymi za starzenie się komórek. Znajduje się w niej również teanina, która wpływa na obniżenie ciśnienia, uspokaja i relaksuje.

Czarna herbata

Jest najpopularniejszą herbatą. Swój kolor, smak i aromat zawdzięcza pełnemu procesowi fermentacji. Pozytywne działanie czarnej herbaty na organizm wynika przede wszystkim z jej rozgrzewających właściwości. Ten gorący napój nie tylko poprawia krążenie krwi i zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca, ale dzięki zawartości teaflawiny poprawia również koncentrację i wydolność umysłową.

Zmniejsza również poziom złego cholesterolu oraz ciśnienie krwi. Chroni także przed cukrzycą typu 2

Zielona herbata

Dobroczynne właściwości zielonej herbaty mają swoje źródło w skróconym procesie przetwarzania liści. W jego wyniku zachowane są cenne składniki, takie jak: potas, żelazo, magnez czy witaminy A, C i B12. Zielona herbata ma działanie orzeźwiające i chłodzące. Zawiera katechiny – naturalne związki chemiczne wyróżniające się działaniem antybakteryjnym. Co równie ważne – ta odmiana ma działanie moczopędne. Jej spożywanie pomoże więc wypłukać z organizmu toksyny, poza tym pomaga obniżyć zbyt wysokie ciśnienie krwi.

Daje też energię i wspomaga pracę mózgu. Pomaga zwalczyć procesy wywołujące raka i starzenie się komórek

Czerwona herbata

Coraz więcej jest jej zwolenników. Ze względu na proces produkcji znajduje się pomiędzy herbatą czarną a zieloną. Zawiera więc więcej enzymów i polifenoli niż herbata czarna. I to właśnie dzięki nim zawdzięcza swoje niesamowite odchudzające właściwości. Pobudza bowiem wydzielanie soków trawiennych i stymuluje prace jelit – co przyspiesza metabolizm. Czerwona herbata obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Zawiera mnóstwo mikroelementów w tym fluor, chroni więc zęby przed próchnica.

Poprawia też pamięć i koncentracje. Przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu

Biała herbata

Nie jest poddawana procesowi fermentacji – podobnie jak herbata zielona. Do jej produkcji używa się młodych, nierozwiniętych pączków zbieranych wczesną wiosną. Jej szczególne właściwości antybakteryjne zawdzięcza dużej ilości witaminy C. Poprawia więc odporność i pomaga walczyć z wirusami. Znajduje się w niej najwięcej antyoksydantów. Doskonale więc walczy z wolnymi rodnikami. Jej dobroczynne działanie na układ krwionośny został udowodniony w badaniach. Wypicie dwóch filiżanek dziennie tego naparu, zmniejsza o połowę ryzyko wystąpienia zawału serca.

Biała herbata wzmacnia kości i jest polecana cierpiącym na osteoporozę i zapalenie stawów

Herbata Yerba Mate

To południowoamerykański odpowiednik czarnej herbaty. Powstaje z liści ostrokrzewu paragwajskiego uprawianego w Południowej Brazylii, Argentynie. Zawiera bardzo dużo kofeiny – więcej nawet niż kawa, dlatego doskonale pobudza. Ze względu na to nie można jej pić zbyt często i dużo. Herbata ta podnosi też ciśnienie, poprawia koncentrację i usuwa zmęczenie. Daje uczucie sytości i doskonale poprawia przemianę materii. Jest więc sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Zawiera dużo przeciwutleniaczy i witaminy C. Zapobiega również nieprzyjemnemu zapachowi z ust.

W Ameryce Południowej podawana jest jako lek na problemy żołądkowo-jelitowe. Jest też moczopędna

Herbata Rooibos

Napój produkowany z rośliny rooibos, pochodzącej z Afryki Południowej. Jej nazwa oznacza “Czerwony krzew”. Łączy w sobie najlepsze cechy trzech herbat: czarnej, owocowej i ziołowej. Oprócz walorów smakowych posiada mnóstwo właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim ma działanie rozkurczowe, a więc pomaga przy skurczach i kolkach. Działa leczniczo przy alergiach, katarze siennym i astmie. Zapobiega chorobom skórnym i goi trudno gojące się rany.

Działa łagodząco przy bólach głowy, bezsenności, rozdrażnieniu. Pomaga przy problemach żołądkowych i trawiennych np. biegunce, wymiotach

Herbata – o tym pamiętaj!

– Pij herbatę godzinę po posiłku.

– Nie pij więcej niż 5 filiżanek dziennie. Garbniki w niej zawarte mogą podrażnić błonę śluzowa przewodu pokarmowego.

– Polifenowe zawarte w herbacie mogą mają dobroczynne działanie na zdrowie, ale mogą również blokować wchłanianie żelaza.

Ocen: 17
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany