Kawa – ile możesz jej wypić

picie-kawy

Od dawna wiadomo, że kawa to rodzaj dziwnego napoju. Jak dowodzą różne badania, picie jej zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2, demencji, zawału serca, udaru mózgu i raka wątroby. Poza tym kofeina zawarta w kawie może nawet pomóc przyspieszyć metabolizm, co jest ważne przy odchudzaniu.

Więc nie powinno być żadnych wątpliwości co do tego, że trzeba ją pić. Ale jak dużo filiżanek dziennie?

“Ogólnie rzecz biorąc, korzyści z tych badań są takie, że dla zdrowia można wypić… 5 filiżanek kawy dziennie” – mówi dietetyk, Frances Largeman-Roth. To przekłada się na około 400 mg kofeiny dziennie. Taka ilość jest rekomendowana przez specjalistów od żywienia.

Jednak bezpieczna ilość może być nieco wyższa. Epidemiolog Rob van Dam, mówi, że jego badania nie wykazały zwiększonego ryzyka zgonu z jakiejkolwiek przyczyny u osób pijących do sześciu filiżanek dziennie. Prawie wszyscy zgadzają się jednak, że nigdy nie powinno się przekroczyć 10 filiżanek.

INNE: Kawa skrywa wiele tajemnic

Oczywiście, istnieją wyjątki od tych ogólnych zasad. Jeśli masz problemy z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, zaburzeniami lękowymi lub chorobą refluksową przełyku, warto sprawdzić, czy ograniczanie picia kawy pomoże przy tych zdrowotnych kłopotach. I nawet jeśli jesteś zdrowy, to skutki uboczne picia kawy są bardzo indywidualne dla każdego organizmu. Badania wykazały, że osoby z pewnymi wariantami genów rzeczywiście metabolizują kofeinę szybciej w wątrobie; w rezultacie, mogą pić jej więcej bez nieprzyjemnych efektów ubocznych. Innymi słowy, jeśli twój organizm powoli metabolizuje kofeinę, to już po wypiciu pół szklanki kawy poczujesz zdenerwowanie.

Jak określić swoją idealną ilość picia kawy? Jeśli nie masz dolegliwości, które mogą być zaostrzone przez kawę lub kofeinę, staraj się pić 5-6 filiżanek dziennie i słuchaj swojego ciała: “Większość ludzi, aby dowiedzieć się, ile mogą wypić kawy i po niej czuć się dobrze, robią to metodą prób i błędów “, mówi Largeman-Roth.

Tak więc, jeśli jesteś jednym z tych ludzi, którzy mogą pić swoją czwartą kawę nawet o 17-tej i spać spokojnie, to nie ma chyba powodu, aby coś zmieniać. A jeśli tylko jedna szklanka sprawia, że nie czujesz się dobrze, pij mniej.

źródło: www.prevention.com

Ocen: 6
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany