Ciśnienie krwi – sama obniżysz wysokie ciśnienie

ciśnienieCiśnienie jeśli jest podwyższone jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Najgorsze jest to, że często nie daje żadnych objawów. Nieleczone nadciśnienie uszkadza serce, naczynia krwionośne. Możemy jednak sami zrobić wiele, aby ciśnienie było w normie.

Zbyt wysokie ciśnienie łatwo obniżyć bez zażywania leków. Choć lekarstw jest sporo i działają one z dobrym skutkiem, wywołują jednak niepożądane skutki. Zanim więc sięgniesz po pigułkę, wypróbuj naturalne sposoby. Systematyczne ich stosowanie daje naprawdę dobre rezultaty.

Ciśnienie – chodź na spacery

Nasze ciśnienie lubi ruch. Umiarkowany, ale systematyczny. Okazuje się, że pacjenci z nadciśnieniem tętniczym, którzy zaczęli uprawiać np. nordic walking obniżyli swoje ciśnienie o prawie 8 mmHg. Wystarczy 30 minut dziennie. Prawda, że warto.

Ciśnienie – oddychaj głęboko

Powolne i głębokie oddychanie oraz ćwiczenia np. joga czy tai chi pomagają poradzić sobie ze stresem. A ten z kolei jest głównym winowajcą tego, że ciśnienie nam się podnosi. Spróbuj ćwiczyć 5 minut dwa razy dziennie (rano i wieczorem). To pomoże złagodzić napięcia, a w konsekwencji unikniesz nadciśnienia.

Ciśnienie – jedz ziemniaki

Potas wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. A więc dieta jest podstawowym elementem walki z nadciśnieniem. Należy dostarczyć organizmowi dziennie 200-400 mg potasu. Najlepsze jego źródła to: słodkie ziemniaki, pomidory, sok pomarańczowy, ziemniaki, banany, fasola, groch, melon i suszone owoce, takie jak śliwki i rodzynki.

Ciśnienie – bądź ostrożna w soleniu

Są pewne grupy ludzi, które podniesionym ciśnieniem reagują na nadmiar soli. Ponieważ nie ma sposobu, aby dowiedzieć się czy jesteśmy wrażliwi na sól, powinniśmy obniżyć jego spożycie. Jak bardzo? Do 1500 mg na dobę (pół łyżeczki soli zawiera około 1200 mg sodu.) Uważaj też na przetworzone produkty, które z założenia zawierają bardzo dużo soli. Dlatego potrawy najlepiej doprawiać ziołami. Ciśnienie będzie wtedy w normie.

Ciśnienie – polub ciemną czekoladę

Ciemne odmiany czekolady zawierają flawanole. A one sprawiają, że naczynia krwionośne są bardziej elastyczne. Wtedy łatwiej się kurczą i rozszerzają dzięki czemu ciśnienie w nich nie jest podwyższone. Wystarczy mała kostka ciemnej czekolady dziennie, aby zauważyć, że ciśnienie zaczyna delikatnie spadać.

Ciśnienie – łykaj suplementy

Koenzym Q10 zmniejsza ciśnienie krwi o 17 mmHg. Wytwarza on energię do rozszerzania naczyń krwionośnych. Warto więc zażywać koenzym Q10 od 60 do 100 mg do 3 razy dziennie. To powinno pomoc unormować ciśnienie.

Zobacz też:

Nadciśnienie tętnicze: pierwotne i wtórne, przyczyny występowania, badania, nadciśnienie w ciąży

Niskie ciśnienie krwi – przyczyny, objawy, leczenie. Jak podnieść ciśnienie

Chlorella zmniejsza cholesterol i ciśnienie krwi, poprawia odporność i trawienie

Ciśnienie – pij (ale tylko trochę) alkohol

Picie małego drinka dziennie może zmniejszyć ciśnienie krwi. Umiarkowane picie (do jednego drinka dziennie dla kobiet, dwa drinki dla mężczyzn) może też obniżyć ryzyko chorób serca. Pamiętaj jednak, że picie dużej ilości alkoholu jest szkodliwe. Jeśli chcesz pić, to pij umiarkowanie.

Ciśnienie – wybieraj kawę bez kofeiny

Długo zastanawiano się nad działaniem kofeiny na ciśnienie krwi. Okazało się, że spożycie około trzech filiżanek kawy zwiększa ciśnienie krwi o 4 mm Hg, a efekt trwa do wieczora. Bo kiedy jesteś w stresie, serce zaczyna pompować dużo więcej krwi, co powoduje zwiększenie ciśnienia. A kofeina zwiększa ten efekt. Jeśli już ją pić, to lepiej bez kofeiny.

Ciśnienie – pij herbatę

Popijaj 3 filiżanki herbaty hibiskusa dziennie. To spowoduje, że w ciągu 6 tygodni średnio zmniejszy się skurczowe ciśnienie krwi o 7 punktów. Fitochemikalia zawarte w hibiskusie są prawdopodobnie odpowiedzialne za znaczne obniżenia wysokiego ciśnienia krwi.

Ciśnienie – relaksuj się przy muzyce

Ale celtyckiej lub indyjskiej. Wystarczy słuchać jej 30 minut dziennie. Po tygodniu średni odczyt ciśnienia skurczowego zmniejszy się o 3,2 punktów, a po miesiącu o 4,4 pkt. W takim razie jeśli relaks, to tylko przy muzyce.

Ciśnienie – chrapiesz? Idź do lekarza

Głośne, nieustanne chrapanie jest jednym z głównych objawów obturacyjnego bezdechu sennego (OSA). Wiele osób cierpiących na bezdech senny ma również wysoki poziom aldosteronu, hormonu, który może zwiększyć ciśnienie krwi. W rzeczywistości, szacuje się, że połowa osób z bezdechem sennym ma wysokie ciśnienie krwi. Jeśli chrapiesz i masz wysokie ciśnienie koniecznie idź do lekarza.

Ocen: 19
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany