Jakie są zalety i wady e-recept w porównaniu z tradycyjnymi receptami papierowymi?

e-receptaE-recepta online została wprowadzona już dłuższy czas temu, a dotąd wielu nie do końca zrozumiało, jak właściwie działa system wystawiania recept elektronicznych. Jak się okazuje – dla niektórych z nas, zwolenników stacjonarnych kontroli, zmiany są znikome. Dla tych, którzy korzystają z konsultacji telefonicznych lub internetowych – e-recepta ogromne ułatwienie! Jak więc  działa e-recepta online? Jakie ma wady, a jakie zalety?

E-recepta online – co to jest?

Recepta elektroniczna działa na niezwykle prostym systemie i nietrudno z niej korzystać. Jak odbywa się jej wystawienie i realizacja? W przypadku zwykłej wizyty – jak zawsze udajemy się do lekarza, a konsultacja przebiega standardowo. Na etapie wystawiania recepty, pacjent nie otrzymuje papierka. Recepta ląduje bowiem na Internetowym Koncie Pacjenta. Nie musisz rejestrować się na IKP. Każdy obywatel Polski ma automatycznie założone konto.

Jeśli korzystasz ze swojego konta, kod do podania w aptece otrzymasz w formie:

  • SMS,
  • e-mail (PDF recepty).

Poza kodem, do realizacji e-recepty online należy podać też swój numer PESEL. Istnieje jednak także trzecia opcja otrzymania recepty elektronicznej. Wystarczy, że zainstalujesz na telefonie bezpłatną aplikację Internetowego Konta Pacjenta – mojeIKP. Wtedy wszystkie e-recepty lądują w aplikacji, gdzie masz do nich stały dostęp i możesz okazać je farmaceucie, bez podawania numeru PESEL.

A co, jeśli nie korzystam z Internetowego Konta Pacjenta?

Jeśli nigdy nie zalogowałeś/aś się na swoim IKP, nie został on podpięty pod Twój numer telefonu czy adres e-mail, a więc kod do realizacji e-recepty nie może przyjść do Ciebie w formie SMS ani mailowej. Nie trzeba się jednak tego obawiać – jeśli IKP nie ma takich informacji, otrzymasz od lekarza papierowy wydruk informacyjny. Wystarczy okazać go farmaceucie, on wyda lek na jego podstawie.

Co zrobić, by kod e-recepty online przychodził na telefon?

Aby e-recepta online mogła dać Ci pełnię swoich korzyści – czyli przede wszystkim wygodę – zaloguj się na IKP i uzupełnij dane. Dzięki temu kod e-recepty przyjdzie na telefon, czyli jako SMS lub mail. Jak to zrobić?

    1. Zaloguj się na Internetowe Konto Pacjenta.
    2. Znajdź zakładkę „Moje konto” w prawym górnym rogu i ją kliknij.
    3. Wciśnij przycisk „Edytuj moje dane”.
    4. Uzupełnij pole „Numer telefonu” lub „Adres e-mail” i zaznacz okienko „Chcę otrzymywać powiadomienia w formie SMS” lub „Chcę otrzymywać powiadomienia na adres e-mail”.
  • Koniecznie wciśnij przycisk „Zapisz”!

I gotowe!

Od kiedy funkcjonuje e-recepta online?

Polsce system elektronicznych recept znany jest już od samego początku 2019 roku.
Jednak dopiero od 8 stycznia 2020 roku mamy w kraju obowiązek wystawiania recept, które zostawiają ślad elektroniczny. Po co nam taki obowiązek? Jak się okazuje, system elektronicznych recept niesie za sobą ogrom atutów, z których możemy nie zdawać sobie sprawy. A więc – dlaczego warto było wprowadzić obowiązek wystawianie e-recept i z jakimi ich zaletami możemy się spotkać?

E-recepta online – zalety

Jakie zalety ma e-recepta online? Oto kilka najważniejszych!

  • Oszczędność czasu – zarówno lekarza, który nie musi wypisywać jej ręcznie, jak i pacjenta, który nie musi np. pojawiać się w gabinecie ponownie, jeśli informacje są nieczytelne lub np. nie zawierają pieczątki.
  • Przejrzystość – jak już wspomnieliśmy, wszystkie e-recepty są czytelne! Dzięki temu farmaceuta nigdy nie ma wątpliwości, jaki lek zlecono i nie występują żadne pomyłki – żadna ze stron nie będzie się też sytuacją stresować, gdy pacjentowi zależy na czasie.
  • Brak fałszywych recept – nikt, kto nie jest do tego upoważniony, nie ma dostępu do wystawiania e-recept w IKP.
  • Łatwa częściowa realizacja recepty – wykupienie tylko części leków (np. dwóch z czterech opakowań, które wypisano) jest dużo prostsze. Wszystko znajduje się w systemie, a pacjent nie musi prosić o odpis, ani nie traci refundacji.
  • Nie da się jej zgubić – recepty widnieją w IKP i stamtąd nie znikną. Nawet jeśli zgubisz kod – wystarczy, że wejdziesz do swojego IKP, a recepta z pewnością będzie tam widniała.
  • Możesz dostać e-receptę na odległość – teraz nie musisz nawet wstawać z łóżka! Wystarczy, że odbędziesz konsultację przez telefon lub online (np. na wideorozmowie lub za pomocą formularzy z wywiadem lekarskim). Po chwili e-recepta będzie już u Ciebie – bez wychodzenia z domu. To takie proste!
  • Możesz sprawdzać wszelkie informacje z jednego miejsca – w każdej chwili możesz sprawdzić dawkowanie, a nawet ulotkę leku. I nie dotyczy to tylko Ciebie – z łatwością skontrolujesz też wszystkie leki swoich dzieci, za pomocą kilku kliknięć.
  • Ułatwiona kontrola – zarówno lekarzy, przez pełny wzgląd w historię recept, jak i NFZ – w zakresie ordynacji lekarskiej i licznych analiz.

E-recepta online – wady

Oczywistą wadą jest zagrożenie w sytuacji, gdyby dotknęła nas awaria, której skutkiem byłby długotrwały problem z dostępem do internetu. Inną wadą – mniej hipotetyczną – jest wciąż spory odsetek pacjentów, a nawet lekarzy, którzy borykają się z niewiedzą i zagubieniem. Dlatego mamy nadzieję, że ten artykuł przyczynił się do poszerzenia wiedzy każdego pacjenta, a nawet lekarza bądź farmaceuty!

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany