Elektrolity a sport — dlaczego są tak ważne?

elektrolityW trakcie wysiłku fizycznego organizm traci elektrolity, w tym te najistotniejsze jak sód, potas i magnez, które są niezbędne do utrzymania prawidłowej pracy mięśni oraz przewodzenia impulsów nerwowych. Niedobór elektrolitów może prowadzić do skurczów mięśni, osłabienia oraz innych problemów zdrowotnych. Dziś zdradzamy, dlaczego elektrolity na wzmocnienie są tak ważne w sporcie.

Elektrolity dla dorosłych w sporcie — jakie mają znaczenie?

Czy wiesz, że u wysportowanych osób woda w głównej mierze magazynowana jest przez mięśnie? Utrata już niewielkiej jej ilości może wywołać negatywne zmiany w układzie mięśniowym czy krążeniowo-oddechowym. A to z kolei skutkuje znacznie mniejszą wydajnością podczas treningu.

Dlatego tak ważne jest, by dbać o prawidłowe nawodnienie zarówno przed, w trakcie jak i po intensywnym wysiłku fizycznym. Jednak sama woda to za mało. Wraz z potem tracimy właśnie cenne elektrolity, jak potas, magnez, sód i wapń. Warto tutaj dodać, że deficyt elektrolitów w najgorszym wypadku może stać się przyczyną udaru cieplnego, na co są narażeni najbardziej właśnie wyczynowi sportowcy.

Do tego elektrolity odpowiadają za prawidłową kurczliwość serca oraz mięśni szkieletowych, co jest niezbędne w przypadku sportowców. Wpływają też na odpowiednie dotlenienie każdej komórki w ludzkim organizmie poprzez regulowanie przepływu krwi, a także odpowiadają za regenerację żywych komórek w organizmie.

Tym samym regularne uzupełnianie elektrolitów jest szczególnie ważne w przypadku sportowców, którzy są narażeni na dużą utratę wody oraz odwodnienie.

picie elektrolitówPo jakie elektrolity dla dorosłych najlepiej sięgnąć?

Dzisiaj w sprzedaży znajdziesz całą gamę produktów, które pomogą ci uporać się z niedoborami. Są to m.in.: elektrolity w saszetkach, elektrolity w tabletkach czy elektrolity musujące. Do wyboru masz też preparaty o różnym smaku (np. Orsalit elektrolity o smaku malinowym, czy elektrolity Plusssz pomarańczowe), dzięki czemu z powodzeniem znajdziesz te najlepiej dopasowane do twoich indywidualnych preferencji.

W Nowej Farmacji znajdziesz elektrolity wielu różnych producentów, przeznaczone na różne sytuacje. Są tam elektrolity dla seniorów, elektrolity dla dzieci, ale też i takie, które pomogą ci uzupełnić braki po treningu czy przebytej chorobie.

Elektrolity są kluczowe dla utrzymania prawidłowej pracy mięśni i funkcjonowania organizmu w trakcie wysiłku fizycznego. A podczas intensywnego treningu tracisz ich w organizmie nawet do 8%! Dlatego tak istotne jest ich regularne uzupełnianie. Już dziś zadbaj więc o swoją gospodarkę wodno-elektrolitową. Powodzenia!

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany