Ból głowy, nasilający się przy pochylaniu, uczucie zatkanego nosa i ucisku. To tylko niektóre z objawów zapalenia zatok. Jak postępować w przypadku stanu zapalnego zatok? Jakie leki dostępne bez recepty mogą okazać się pomocne?
Spis treści
Przeciwzapalny lek na zatoki
Zatoki to przestrzenie w kościach twarzoczaszki, przez które przechodzi powietrze. Połączone są one z jamą nosową. Stan zapalny dotyczy błony śluzowej, która wyściela zatoki, a jego przyczyną są zwykle patogeny, wśród których wskazuje się głównie na wirusy. Chociaż za zapalenie zatok odpowiadać mogą również bakterie, grzyby, jak i alergeny. W zależności od czasu trwania choroby mówi się o ostrym lub przewlekłym zapaleniu zatok.
Objęta stanem zapalnym śluzówka staje się obrzęknięta, dochodzi również do nadprodukcji wydzieliny, która zatyka ujścia zatok. Stąd też pacjenci zmagający się z zapaleniem zatok skarżą się na dolegliwości bólowe w obrębie twarzoczaszki, które zdecydowanie dają się we znaki rano.
W leczeniu stanów zapalnych zatok stosuje się leczenie przeciwzapalne. Mowa tutaj zarówno o środkach doustnych zawierających ibuprofen lub naproksen, jak również podawanych miejscowo, na błonę śluzową nosa, sterydów. Dla osób dorosłych sprey’e zawierające mometazon dostępne są bez recepty do krótkotrwałego stosowania. Preparaty tego typu dla dzieci i młodzieży oraz w przypadku konieczności przewlekłego dawkowania zwykle są przepisywane przez lekarza. Podobnie jak inne sterydy donosowe.
Miejscowo stosuje się również leki obkurczające śluzówkę i udrażniające nos zawierające xylometazolinę lub oksymetazolinę. Można je stosować jedynie przez 5-7 dni. W przypadku alergicznego zapalenia zatok rekomenduje się także miejscowo działające leki przeciwhistaminowe często łączone w preparatach ze sterydem.
Inny popularny lek na zatoki bez recepty to połączenie ibuprofenu i pseudoefedryny. Pierwszy składnik tabletki działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, a drugi osusza śluzówkę, co pozwoli krótkotrwale poczuć ulgę i umożliwia w miarę normalne oddychanie.
Dostępne bez recepty leki na zatoki znajdziesz tutaj>>https://www.aptekagalen.pl/leki-i-preparaty-na-zatoki.html
Tabletki na zatoki zwalczające przyczynę choroby
Kiedy mimo stosowanych leków zapalenie zatok nie ustępuje zawsze warto zgłosić się do lekarza. Niekiedy leczenie zapalenia zatok wymaga odpowiednio dobranej antybiotykoterapii. W przypadku alergicznego zapalenia zatok do farmakoterapii muszą zostać włączone nie tylko miejscowe, ale także doustne leki przeciwhistaminowe.
W leczeniu stanów zapalnych zatok sprawdzają się również leki, które upłynniają zalegającą w zatokach wydzielinę, co ułatwia jej ewakuację i zmniejsza uczucie ucisku. Tego typu środki sprawdzają się zarówno w ostrych jak i przewlekłych stanach zapalnych zatok. W ich składzie znaleźć można ziołowe ekstrakty m.in. z pierwiosnka, werbeny czy goryczki. Aby zwiększyć skuteczność działania tego typu leków należy pamiętać o nawodnieniu. Odpowiednia ilość wody dostarczana do organizmu pozwoli skuteczniej upłynnić zalegającą wydzielinę i wyleczyć infekcję.
Saszetki na zatoki – oczyszczanie zatok
W terapii zapalenia zatok popularna jest również irygacja zatok. Charakteryzuje się ona wysoką skutecznością, ponieważ pozwala na mechaniczne oczyszczenie zatok z zalegającej wydzieliny, a także alergenów oraz wszelkich zanieczyszczeń. Czyszczenie zatok w ten sposób rekomendowane jest dla dzieci od 4. roku życia oraz osób dorosłych. Gotowe zestawy do irygacji – butelka oraz saszetki na zatoki, są łatwo dostępne w aptekach. Przygotowanie roztworu wymaga jedynie zagotowania, przestudzenia wody oraz rozpuszczenia w niej saszetki z gotową mieszanką soli.
Warto pamiętać również o inhalacjach na zatoki. Można wykorzystać w tym celu nebulizator oraz odpowiednie ampułki soli. Na zatkane zatoki sprawdzi się sól hipertoniczna, która pomoże rozpuścić zalegającą wydzielinę oraz zmniejszy obrzęk śluzówki. Zwolennicy aromaterapii mogą zastosować inhalację z wykorzystaniem olejku eterycznego. Najlepszym wyborem będzie olejek sosnowy lub eukaliptusowy. Na rynku dostępne są również mieszanki różnych olejków eterycznych rekomendowane w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych.