Jak często badać wzrok?

badanie wzrokuBadanie wzroku to prosty, szybki i skuteczny zabieg, który doskonale jest znany każdemu z nas chociażby z przychodni lub medycyny pracy. Jego celem jest weryfikacja ostrości widzenia oraz określenie stanu nerwu wzrokowego.

Zazwyczaj jest to kilkuminutowe badanie, dzięki któremu zostają zdiagnozowane ewentualne nieprawidłowości. Podstawowymi akcesoriami niezbędnymi podczas tego typu badania są tablice do badania wzroku, które w szybki i nieinwazyjny sposób wykryją schorzenia ze strony układu wzrokowego.

Badanie wzroku i jego rodzaje

Tablice okulistyczne Snellena pozwalają przeprowadzić dwa rodzaje badań: badanie ostrości widzenia z bliska przeprowadzane osobno dla każdego oka oraz badanie ostrości widzenia z odległości (5-6 metrów) dla każdego oka z osobna. Do tego typu badania służy tablica z 10-cioma rzędami tzw. optotypów dostępna w sklepie medwil.pl, który oprócz profesjonalnego sprzętu diagnostycznego w swoim asortymencie posiada także niezbędne akcesoria medyczne takie jak m.in. torba medyczna, detektor tętna płodu, pulsoksymetr.

Jak często wykonywać badania wzroku?

W trosce o prawidłowe widzenie bardzo często zadajemy sobie pytanie – jak często badać wzrok, by móc w porę zareagować w przypadku pojawienia się niepożądanych zmian? Kontrolne badanie wzroku powinno być przeprowadzane co najmniej raz na 2 lata. Regularne badania pozwolą wykryć wady wzroku takie jak zwyrodnienie plamki lub jaskrę w ich początkowym stadium.

Jednakże istnieją przypadki, którym zalecane są częstsze niż zazwyczaj kontrole wzroku. Mowa tu o osobach starszych, ze stwierdzoną retinopatią cukrzycową, z problemami naczyniowymi, z chorobami układu nerwowego jak stwardnienie rozsiane. Również jeśli w rodzinie zdarzały się wady wzroku lub poważne choroby oczu należy poddawać  się corocznym badaniom kontrolnym.

W przypadku dzieci zaleca się aby kompleksowemu badaniu poddały się w wieku 6 miesięcy, w 3 i 5 rokiem życia. Po upływie tego czasu oczy powinny być badane raz w roku ( w przypadku noszenia okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych) lub jeśli nie wykazuje się żadnych nieprawidłowości – raz na 2 lata.

Wczesne badanie oczu dziecka jest niezwykle ważne ponieważ pozwala ustalić stopień umiejętności wzrokowych jak: widzenie do bliży, widzenie do dali, koordynacja oko-ręka, prawidłowo rozwinięte ruchy oczu i widzenia obuocznego, prawidłowa akomodacja i widzenie peryferyjne.

Kto pomoże w wyborze soczewek kontaktowych lub okularów?

Okulista i optometrysta – czym różnią się te dwie profesje? Otóż okulista jest specjalistą, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób oczu. Ponadto dobiera korekcję okularową. Z kolei optometrysta odpowiedzialny jest za odpowiedni dobór soczewek kontaktowych. Optometrysta nie wykonuje żadnych zabiegów chirurgicznych na gałce ocznej a jedynie bada wzrok bez stawiania specjalistycznej diagnozy.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany