Złuszczające skarpetki, pumeks – czy twoje stopy to lubią?

stopyNasze stopy uwielbiają gdy się nimi zajmujemy. Odpłacą nam brakiem modzeli, popękanych pięt. Są jednak rzeczy, których nie wolno robić. Jakich – radzi podolog z FootMedica Kliniki Zdrowej Stopy.

Wyrzucamy pumeks bo stopy go nie lubią

Zrogowaciałą skórę należy usuwać, ale nie za pomocą pumeksu. Mechaniczne złuszczanie stóp powinno być delikatne. Pumeks jest siedliskiem bakterii. W jego głębokich porach rozwijają się drobnoustroje. Dodatkowo zbyt intensywnie szarpie naskórek. Nadmiernie go ścierając powodujemy, że zwiększamy jego narastanie.

Co możemy zrobić?

Zamiast pumeksu lepiej stosować tarkę drobnoziarnistą papierową lub szklaną. Nie powinniśmy ścierać naskórka zbyt często – wystarczy co 3-4 tygodnie.

NIE usuwamy samodzielnie odcisków

Gdy zapytamy w aptece jak pozbyć się odcisków, zapewne zostaną nam polecone plastry. Niestety wciąż pokutuje przekonanie, że możemy je usunąć samodzielnie w domu. W plastrach zawarte są silne kwasy, które sprawiają, że skóra zaczyna się macerować, niszcząc także tę zdrową, otaczającą odcisk. Rdzeń, który znajduje się w centrum zrogowacenia zazwyczaj pozostaje na miejscu.

Co możemy zrobić?

Odciski usuwamy w gabinecie podologicznym za pomocą specjalistycznych narzędzi, takich jak dłuto oraz frezy różyczkowe. Następnie specjalista zakłada opatrunek i odciążenia, aby chronić miejsce po zabiegu.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Ostroga – bolesny problem stóp

Grzybica stóp – pozbądź się nieproszonego gościa

Skarpetki złuszczające na stopy – pomyśl zanim użyjesz

Wraz z pojawieniem się skarpetek złuszczających na rynku, przychodzi do mnie coraz więcej pacjentek, które nie mogą sobie samodzielnie poradzić z rozległymi podrażnieniami. Skarpetki złuszczające stały się hitem. W prosty sposób możemy pozbyć się zrogowaciałego naskórka i cieszyć się gładkimi stopami. W zależności od zastosowanych kwasów po kilku, kilkunastu dniach od zastosowania skóra zaczyna się złuszczać. Niestety również w miejscu zdrowej skóry. Skarpetki działają na całej partii skóry stopy, a skóra na części grzbietowej czy między palcami jest delikatna i w ogóle nie wymaga złuszczania. Warto pamiętać, że skarpetki złuszczające są przeznaczone dla stóp bez zmian chorobowych, które posiadają jedynie zrogowaciały naskórek. Odcisków i trwałych modzeli nie będziemy w stanie usunąć przy ich pomocy.

Co możemy zrobić?

W domowej pielęgnacji najbezpieczniejszą formą pozbycia się gromadzącej się rogowej warstwy naskórka jest systematyczne wykonywanie peelingu, najlepiej raz w tygodniu.

Nie aplikujmy kremów nie przeznaczonych do stóp

Może nam się wydawać, że to nie ma znaczenia. A jednak! Budowa i fizjologia stóp znacznie różni się od tej na pozostałych partiach ciała. Po pierwsze, na stopach mamy ponad 250 tys. gruczołów potowych na każdej ze stóp. Poza tym w ogóle nie występują gruczoły łojowe, przez co bardzo szybko ulegają przesuszeniu. Skóra stóp jest od 3 do 4 razy grubsza od przeciętnej grubości w innych miejscach ciała. Właśnie dlatego stopy wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Skład kremu przeznaczonego w te okolice musi spełniać określone funkcje.

Co możemy zrobić?

Wybieramy preparaty z wysoką zawartością nawilżających i natłuszczających składników aktywnych takich jak: mocznik, alantoina, aloes, masło Shea, Dpanthenol, lanolina. Składniki powinny również mieć właściwości przeciwbakteryjne i odświeżające. Są to najczęściej składniki naturalne i wyciągi roślinne: propolis, olejek z drzewa herbacianego, rozmaryn, lawenda. Kremu do stóp należy używać codziennie, mocno wmasowując w skórę, tak aby poprawić krążenie, a tym samym wchłanianie substancji aktywnych.

Ocen: 7
2 komentarze
  1. Dobrze że mówi się o podologii. Świadomość Polaków jest jeszcze niestety zbyt mała. Większość osób uważa, że jest w stanie poradzić cobie z dolegliwościami w zaciszu domowym. Oczywiście zabiegi pielęgnacyjne możemy a wręcz musimy wykonywać sami w domu. Weźmy na przykład peeling czy kąpiele z odpowiednimi solami.
    Zabiegi typu usunięcie docisków czy modzeli nie da się w sposób skuteczny przeprowadzić w samemu w domu. Możemy sobie tylko w taki sposób zaszkodzić.

    Artykuł ciekawy i godny polecenia. Szkoda tylko że autor nie wspomniał o wrastających paznokciach. Dlatego pozwolę sobie naprawić te przeoczenie.

    5. Nim udasz się do chirurga na zrywanie paznokcia skonsultuj się z podologiem. Klamry ortoneksyjne mogą uratować twój paznokieć.

    Zrywanie paznokcia metodą chirurgiczną jest wyjątkowo bolesne i nie daje gwarancji że kierunek wzrostu nowej płytki będzie prawidłowy. Zdarzają się też przypadki, że po zabiegu zrywania paznokieć już nie odrasta. Nie warto ryzykować. Podolog jest w stanie wyprowadzić praktycznie każdy paznokieć na prawidłowy tor wzrostu. Jest tylko jeden warunek. Trzeba przełamać się i znaleźć w sobie odwagę by odpowiednio wcześnie udać się do gabinetu podologicznego.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany