Suplementacja białka w praktyce – jak je stosować i które białko wybrać?

suplementacja białkaOsoby aktywne fizycznie dla przyjemności i prawdziwi entuzjaści sportu mogą zdecydować się na dodatkową suplementację. Takie kroki warto podjąć przede wszystkim wtedy, kiedy chcesz zmaksymalizować efekty realizowanych sesji treningowych. Białko jest podstawową odżywką, którą stosują sportowcy i amatorzy sportu.

Jeśli chodzi o odżywki dla sportowców, warto wiedzieć, że mimo ogólnodostępności tego typu produktów, warto dopasować ich dawkowanie do potrzeb swojego organizmu. To gwarancja bezpiecznego przyjmowania preparatów. Co więcej, dobrze przyswajalne białko wspiera budowanie czystej masy mięśniowej, a także regenerację tkanek po wysiłku.

Suplementy białkowe – jakie są rodzaje odżywek w postaci białka?

Białko to podstawowy suplement, po którego sięga znaczna część zawodowych sportowców oraz osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią. Trzy odmiany białka, jakie można spotkać w sklepach z suplementami to:

  1. Koncentrat białka serwatkowego (WPC) – ten zawiera nawet do 80% białek, ma niską zawartość tłuszczu i cholesterolu oraz laktozy. Świetnie uzupełnia zdrową
    i zbilansowaną dietę każdej osoby aktywnej fizycznie.
  2. Izolat białka serwatkowego (WPI) – ta substancja również jest pozbawiona cholesterolu, natomiast ma w sobie nawet do 90% czystego białka. Izolat jest polecany przez wielu trenerów personalnych, aby wspierać wzrost czystej tkanki mięśniowej oraz szybciej regenerować organizm po wysiłku.
  3. Hydrolizat białka serwatkowego (WPH) – to najbardziej zaawansowana odżywka białkowa. Wyróżnia się świetną rozpuszczalnością, jest łatwoprzyswajalna oraz ekspresowo regeneruje tkankę mięśniową. Dodatkowo nie powoduje wzdęć i innych dolegliwości układu pokarmowego.

Zanim wybierzesz konkretną odmianę białka, ustal, czego tak naprawdę potrzebujesz. Jeśli cena nie gra roli i chcesz osiągnąć jak najlepsze efekty ćwiczeń, koniecznie postaw na hydrolizat białka.

Jaką funkcję pełni białko w organizmie człowieka?

Białko to kluczowy składnik wspomagający prawidłową pracę organizmu. Wszelkie niedobory tej substancji mogą skutkować wyniszczaniem tkanek, zahamowaniem wzrostu mięśni oraz spadkiem ogólnej wydolności. Aby nieco lepiej zobrazować, jak ważne jest białko i jego suplementacja, warto wskazać na podstawowe funkcje tej substancji:

  • Budulcowa – powoduje, że tkanka mięśniowa szybciej wzrasta, a dodatkowo odpowiada za budowę zębów, kości i paznokci.
  • Energetyczna – białko, które jest spalane, powoduje, że do organizmu przedostaje się dodatkowa energia.
  • Regulująca – chodzi o procesy metaboliczne. Suplementacja białka tworzy przeciwciała, enzymy oraz hormony.

Warto też dodać, że suplementacja białka chroni układ immunologiczny i wzmacnia go.
To oznacza, że odpowiednie stężenie białka w organizmie chroni go przed licznymi chorobami i problemami zdrowotnymi.

Jeśli chcesz wspomóc swój organizm, poprawić wydolność i osiągnąć lepsze efekty treningów na siłowni, koniecznie wybierz sprawdzone suplementy białkowe oraz zacznij je regularnie przyjmować.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany