Regularne pomiary ciśnienia – kiedy je stosować?

wysokość ciśnienia tętniczegoPomiar ciśnienia tętniczego to jedna z podstawowych procedur medycznych pozwalająca określić stan zdrowia pacjenta. Uzyskany wynik może pokazać jedną z najważniejszych funkcji życiowych, jaką jest przepływ krwi w układzie krwionośnym. To także ważna informacja w prewencji chorób układu sercowo-naczyniowego. Pomiar ciśnienia jest wykonywany podczas badań profilaktycznych oraz w ramach diagnostyki wykonywanej w szpitalu. Oprócz tego, że przeprowadzają je profesjonalni medycy, może również robić to samodzielnie, korzystając z powszechnie dostępnych urządzeń. Jednak, aby taki pomiar był prawidłowy, należy przestrzegać kilku zasad. 

Co wpływa na wysokość ciśnienia tętniczego?

Wartość ciśnienia zależy od szeregu czynników. Ciśnienie regulowane jest przez naczynia krwionośne. Jego wartość zależy więc od elastyczności naczyń krwionośnych, ich średnicy oraz od stopnia wypełnienia łożyska naczyniowego. Na pomiar mają też wpływ cechy indywidualne pacjenta. Decyduje wiek, płeć, masa ciała oraz ogólna kondycja fizyczna. Nie bez znaczenia jest też przeżywany stres, a więc tryb życia oraz charakter wykonywanej pracy. Ciśnienie zwiększa się też często wraz z upływem lat. Seniorzy mają często przynajmniej o kilka jednostek wyższe pomiary niż osoby młode.

Prawidłowe ciśnienie. Jakie są normy w zależności od płci oraz wieku pacjenta

Przyjmuje się, że optymalna wartość ciśnienie dla zdrowej osoby dorosłej wynosi 120/80 mmHg. Oznacza ono, że żyły są drożne, a serce pracuje prawidłowo. Czasowe wzrosty i spadki mogą być spowodowane zmęczeniem, zdenerwowaniem, a nawet zmianą diety. Jednak ten stan powinien samoczynnie wrócić do normy. Wartość mieszcząca w granicach wzorca świadczy też o tym, że serce ma niezaburzony rytm skurczowo-rozkurczowy.

Ciśnienie klasyfikuje się najczęściej według wzorca:

  • normalne ciśnienie wynosi 120-129/80-84 mmHg,
  • wysokie ciśnienie wynosi 130-139/85-89 mmHg,
  • pierwszy stopień nadciśnienia tętniczego 140-159/90-99 mmHg,
  • drugi stopień nadciśnienia tętniczego 160-179/100-109 mmHg,
  • trzeci stopień nadciśnienia tętniczego 180/110 mmHg.

Pierwsza wartość oznacza ciśnienie skurczowe krwi. Z kolei druga wskazuje na ciśnienie rozkurczowe krwi (wygenerowane w trakcie rozkurczu serca).

Jak mierzyć ciśnienie w warunkach domowych?

Ciśnienie można zmierzyć w każdej przychodni, szpitalnej izbie przyjęć oraz w większości aptek. Jednak dla stałej samokontroli warto też zainwestować w domowy aparat. Urządzenia takie jak dostępne na stronie https://apteline.pl/sprzet-medyczny/cisnieniomierze dają precyzyjny wynik i są bardzo proste w obsłudze. Korzystanie z nich nie wymaga pomocy osób trzecich. Bez problemu poradzą sobie z nim nawet seniorzy.

Żeby zmierzyć ciśnienie, trzeba nie tylko prawidłowo umiejscowić sprzęt na ramieniu lub nadgarstku, ale też wybrać odpowiedni moment. Najlepiej jest sprawdzić wartość rano, tuż po wstaniu z łóżka. Pomiar można też powtórzyć kilkukrotnie w trakcie dnia, najlepiej o stałych porach. Trzeba brać pod uwagę, że po wysiłku fizycznym, a także po angażującej rozmowie wartość ta może znacznie wzrosnąć. Lekarze zalecają, aby osoby cierpiące na nadciśnienie prowadziły dzienniczek pomiaru w celu lepszej autokontroli.

Zobacz też:

Jakie są zalety i wady e-recept w porównaniu z tradycyjnymi receptami papierowymi?

Skutki podwyższonego ciśnienia

Zbyt wysokie ciśnienie może podwyższać ryzyko wielu groźnych chorób. Najważniejsze z nich to zawał serca, udar mózgu, miażdżyca oraz przewlekła niewydolność nerek. W uregulowaniu ciśnienia pomaga odpowiednia dieta oraz umiarkowany ruch fizyczny. Ograniczając spożycie soli oraz eliminując alkohol można obniżyć wartość nawet o kilkanaście jednostek.

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany