Koronawirus – jak rozpoznać, że ból głowy jest objawem zakażenia COVID-19

koronawirusKoronawirus nie daje za wygraną. A bóle głowy zdarzają się każdemu i mają różne oblicza. Ból głowy to również jeden z objawów COVID-19. Może być zwiastunem zakażenia, lub pojawić się w kolejnej fazie choroby. Po czym poznać, że ból głowy jest objawem COVID-19 i jak sobie z nim poradzić.

Ból głowy może być obok gorączki, kaszlu, utraty smaku i węchu, jednym z symptomów zakażenia koronawirusem. Jak wynika z badań i obserwacji, jest najczęstszym objawem neurologicznym związanym z COVID-19.

Koronawirus a ból głowy

Ból głowy i jego cechy są ważnym objawem zakażenia koronawirusem. Dzięki umiejętnemu rozpoznaniu, możemy stwierdzić, czy mamy do czynienia z SARS-COV-2. Ból głowy bywa jednym z pierwszych objawów zakażenia, a kiedy pojawia się w późniejszym stadium choroby, zwykle zwiastuje poważniejszy jej przebieg – wyjaśnia dr n med. Anna Brzozowska – Jaśkiewicz. specjalista neurolog ze szpitala Żagiel Med w Lublinie.

Osoby, które przeszły zakażenie koronawirusem, opisują ból głowy jako nietypową migrenę. Na co powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Charakterystyczne dla COVID-19 jest, że boli cała głowa, a nie tylko skronie lub czoło. Nie jest to ból pulsujący jak zwykle w przypadku migreny, lecz stały. W odróżnieniu od typowej migreny, bólowi temu nie towarzyszy światłowstręt czy wrażliwość czy dźwięk. Nie występują również nudności – tłumaczy dr n med. Anna Brzozowska – Jaśkiewicz – Ból ten przedstawiany jest jako uczucie ściskania. Często pogarsza się wraz z kaszlem oraz gorączką.

Zobacz też:

Czy tran chroni przed COVID-19?

Koronawirus – czy krew wyleczonych z koronawirusa pomoże najbardziej chorym?

Domowa kwarantanna: jak ją przetrwać, czy singlom jest łatwiej?

Plandemia COVID-19. Jak świadomie pokonać ten kryzys w swoim życiu?

Koronawirus czy ból głowy?

Należy zwrócić szczególną uwagę na następujące cechy bólu głowy:

  • To ból głowy inny niż dotąd. Niezwykle silny, obejmujący całą głowę
  • Nasila się przy pochylaniu, kaszlu lub gorączce
  • Przypomina migrenę, ale bez towarzyszącego jej światłowstrętu i wrażliwości na dźwięk.
  • Nie towarzyszą mu nudności
  • Trwa od kilku godzin do kilku dni
  • Po przyjęciu leków nie ustępuje całkowicie tylko częściowo, a po kilku godzinach wraca z podobną siłą
  • U niektórych pacjentów występuje wraz z utratą masy ciała

Ból głowy związany z zakażeniem koronawirusem trwa kilka dni. Oprócz przyjmowania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty (np. paracetamol czy aspiryna), które złagodzą nieco ból, można ratować się często zmienianymi, chłodnymi kompresami przykładanymi na czoło. Pomoże to również w obniżeniu temperatury. Ważny jest również odpoczynek, najlepiej w pozycji horyzontalnej. Warto pamiętać, że każda aktywność nasila ból głowy – wyjaśnia dr n med. Anna Brzozowska – Jaśkiewicz.

Ocen: 3
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany