Zdrowe i ładne paznokcie są ozdobą dłoni. Jednak nie zawsze wyglądają tak jakbyśmy tego sobie życzyli. Łamliwe, kruche, z pofalowaną płytką lub białymi plamkami nie zdobią dłoni, wręcz przeciwnie, mogą wprawiać nas w zakłopotanie. Zobacz co zrobić, aby z tymi problemami sobie poradzić.
Przyglądając się naszym paznokciom, możemy wiele wyczytać z tego co dzieje się w naszym organizmie. Dieta oraz styl życia determinują również stan paznokci. Warto więc zastanowić się nad możliwymi niedoborami witamin i minerałów, które determinują ich zły wygląd. Na co powinniśmy więc zwrócić uwagę przyglądając się swoim paznokciom?
Spis treści
Paznokcie w białe plamki
Jeśli zauważyłaś takie zmiany to znaczy, że twój organizm potrzebuje m.in. wapnia lub cynku. Pierwszy z nich znajdziesz m.in. w produktach mlecznych, natomiast drugi w wieprzowinie, wołowinie, migdałach, pestkach dyni i kaszy gryczanej.
Poprzeczne i podłużne prążki lub bruzdy na paznokciach
Mogą być wynikiem uszkodzenia macierzy paznokcia lub objawem chorób np. układu krążenia, łuszczycy lub być wywołane zmianami hormonalnymi i zaburzeniami metabolizmu. W takich przypadkach warto zgłosić się do lekarza. Ale należy też pamiętać, że czasem powstają z tak błahego powodu jak odwodnienie organizmu.
Rozwiązaniem tego problemu może więc być picie 1-2 litrów wody dziennie
Niedobór żelaza sprawia, że na paznokciach pojawiają się charakterystyczne podłużne rowki. Jego doskonałym źródłem jest wątróbka, fasola, groch, brokuły i otręby pszenne. W tym przypadku pomoże więc zbilansowana dieta i obserwowanie sygnałów, jakie daje nam organizm.
Żółta płytka paznokcia
Czasem paznokcie przybierają żółtą barwę po prostu od lakieru jakim pomalowaliśmy płytkę. Jeśli nie użyjemy bezbarwnej bazy, żółty kolor powstanie po zmyciu czerwonego lakieru. Barwa ta zniknie wraz z odrastaniem paznokcia. Jeśli jednak kolor utrzymuje się dłużej, może to świadczyć o infekcji bakteryjnej lub grzybiczej (najczęściej u stóp) lub być wywołane przyjmowaniem niektórych leków, np. beta karotenu.
Zobacz też:
Manicure, czyli czas rozprawić się ze skórkami
Lakier hybrydowy: jak go bezpiecznie usunąć z paznokci
Masz słabe i chore paznokcie? Możesz je wyleczyć
Łamliwe paznokcie
Kruche i łamliwe paznokcie mogą być wynikiem nadmiernych kontaktów rąk z detergentami lub częstego używania zmywacza do paznokci z acetonem. Często też są po prostu objawem ubogiej diety. Aby je wzmocnić, warto zwrócić uwagę na cynk, cysteinę i metioninę, których źródłem są jaja, ryby, nasiona sezamu.
Należy też zadbać w diecie o witaminę A oraz żelazo, które sprawiają, że paznokcie są mocne i wytrzymałe, o równej fakturze. Biotyna z kolei pobudzi wzrost paznokci, a u osób z kruchą płytką zwiększy ich grubość, co korzystnie wpłynie na ich wzmocnienie.
Paznokcie się rozdwajają
Przyczyną tego problemu może być używanie np. metalowych pilników, które powodują mikrouszkodzenia płytki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą szklane, które uszczelniają mikrourazy i pęknięcia jej brzegów.
Za rozdwajanie się paznokci odpowiedzialne jest również przesuszenie płytki i częste kontakty z detergentami
Dlatego należy pamiętać o nawilżaniu dłoni (nie zapominając o paznokciach) oraz używaniu gumowych rękawic podczas prac kuchennych. Warto wypróbować suplementy np. Merz Spezial Dragees z witaminami oraz cysteiną, metioniną, cynkiem, kwasem foliowym i żelazem. Korzystnie wpływa na stan paznokci, ich budowę, fakturę i wzrost, sprawa też, że są mocniejsze i grubsze.
Moja kosmetyczka od miesiąca ma Revi w swojej ofercie, już jestem umówiona 🙂 tak mnie namówiłyście xD
Przy słabych paznokciach, kiedy nie ma szans na tradycyjny manicure, a jednak zależy nam na ciekawym efekcie wizualnym, warto rozważyć manicure tytanowy – wzmacnia i odżywia płytkę, jest trwały (do 6 tygodni) plus wizualnie nie różni się od hybrydy. Trzeba tylko wybrać profesjonalistę i dobry produkt (np. Revi) i tylko patrzeć, jak paznokcie odżywają 🙂
Prawda, u mnie tytany pomogły wyciągnąć paznokcie z dosyć słabego stanu po ciąży…. Kiedy nie było szans ani na klasyczny mani, ani tym bardziej na hybrydy. Podziałało jak pancerz 🙂
Po zimie właśnie taki czas na tytany się zaczyna, później właśnie latem, przed urlopem. Między nimi z kolei hybrydy 🙂 w ten sposób naturalna płytka trzyma się praktycznie cały rok!
Przede wszystkim właśnie manicure tytanowy to odżywianie płytki: produkty tytanowe zawierają wapń i witaminy. Atutem jest świetny efekt wizualny i trwałość lepsza od hybrydy. Także… Jest się nad czym zastanowić 😉
U mnie tytany zdziałały cuda, a żadna odzywka nie dawała już rady… Plus bardzo zależało mi na posiadaniu estetycznego mani, który by nie zrujnował przy tym i tak kiepskiej kondycji pazurków. Także tytany to był strzał w dziesiątkę!