Hemochromatoza: Nadmiar żelaza we krwi może być groźny

hemochromatozaNiedobory żelaza wiążą się z anemią, dlatego każdy z nas zawsze chce dostarczać go organizmowi jak najwięcej. Warto jednak wiedzieć, że nadmiar tego pierwiastka – hemochromatoza – również jest dla człowieka bardzo niebezpieczny, powodując m.in. zaburzenia seksualne, cukrzycę czy marskość wątroby. Dobrze więc co jakiś czas sprawdzać poziom żelaza.

Nadmiar żelaza niekorzystnie wpływa na pracę narządów

Chodzi przede wszystkim o wątrobę, serce, stawy, trzustkę, nerki czy przysadkę mózgową. Kumulując się w nich, uszkadza je i zaburza prawidłowe działanie. To zaburzenie wiążę się z chorobą genetyczną – hemochromatozą, która występuje u 1 na 200 osób. Hemochromatoza spowodowana jest zmianami w genie HFE.

Hemochromatoza – objawy to m.in. bóle brzucha

To jeden z pierwszych objawów tej choroby. Inne to m.in. osłabienie, bóle stawów, spadek koncentracji, zmęczenie czy brązowe plamy na skórze. Hemochromatoza może wiązać się też z cukrzycą, nadciśnieniem, niepłodnością, impotencją, spadkiem libido, marskością wątroby czy nawet rakiem. Tak różnorodne symptomy wynikają z uszkodzeń, jakie powoduje nadmiar żelaza w różnych organach.

Warto również zdawać sobie sprawę, że hemochromatoza częściej i wcześniej występuje u mężczyzn, ponieważ kobiety tracą żelazo w czasie comiesięcznych menstruacji.

Hemochromatozę często myli się z innymi schorzeniami

Przede wszystkim właśnie z powodu tak niespecyficznych objawów. Hemochromatoza bywa mylona np. z niedoczynnością tarczycy, z reumatoidalnym zapaleniem stawów, chorobami wątroby czy zespołem jelita drażliwego. Często leczy się też jedynie skutek zbyt dużej ilości żelaza (np. nadciśnienie albo cukrzycę). Tymczasem wystarczyłoby znaleźć rzeczywistą przyczynę.

Niestety średni czas od pojawienia się pierwszych objawów do postawienia diagnozy to w przypadku hemochromatozy ok. 10 lat…

Cofnięcie objawów hemochromatozy jest możliwe

Wtedy, gdy choroba zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. Wówczas rozpoczęcie terapii często pozwala cofnąć objawy, a ponadto zahamować rozwój choroby i zapobiec wystąpieniu dalszych powikłań (w tym np. marskości wątroby). Jak można wykryć chorobę? Warto co jakiś czas kontrolować poziom żelaza we krwi. Jednoznaczną diagnozę można uzyskać dzięki badaniom genetycznym w kierunku mutacji genu HFE.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Gdy ból brzucha, wzdęcia czy zaparcia nie dają Ci spokoju

Czy dieta bezglutenowa jest dla Ciebie

Badania po poronieniu – od czego zacząć?

Co po wykryciu zmian w genach?

Szybkie wykrycie nieprawidłowości w genie HFE jest szansą na życie wolne od przykrych i groźnych objawów. Wyniki najlepiej skonsultować z lekarzem gastroenterologiem lub hepatologiem, a później ustalić plan terapii. Leczenie polega na krwioupustach, które są dla większości chorych bezpieczne i skuteczne. Jeśli u mężczyzny występują dysfunkcje seksualne, wykorzystuje się terapię hormonalną.

Warto zdawać sobie sprawę, że obecność mutacji w genie HFE u jednej osoby w rodzinie może oznaczać, że zmiany występują też u innych bliskich. Dobrze więc przebadać też krewnych, by kompleksowo o nich zadbać i ewentualnie wdrożyć profilaktykę.

Autor: Agnieszka Łapajska

Źródło: www.testDNA.pl

Ocen: 8
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany