Tarczyca – to się dzieje gdy działa nieprawidłowo

tarczycaTarczyca to mały gruczoł w kształcie motyla położony u podstawy gardła. Jest bardzo ważną częścią ciała. Hormony tego gruczołu odpowiadają za wiele rzeczy: od poziomu apetytu po termostat i energię wewnętrzną. I wszystko jest dobrze, gdy tarczyca działa prawidłowo. Ale gdy szwankuje, skutki mogą być nieprzewidywalne.

Ponieważ objawy są różne, wiele osób żyje z problemami tarczycy nie wiedząc, że coś złego dzieje się z tym organem. Mnóstwo ludzi cierpi na jakąś formę choroby tarczycy, z czego 60% nie jest diagnozowane. Ponadto, kobiety mają od 5 do 8 razy częściej problemy z tarczycą niż mężczyźni.

Niedoczynność tarczycy

niedoczynność tarczycy

Objawy to:
– Uczucie zimna
Chroniczne zmęczenie i bóle mięśni
Sucha skóra
Wypadanie włosów
– Nienaturalnie ciężkie okresy
– Przybranie na wadze
Zaparcia

Jeśli masz do czynienia chociażby z jednym z tych objawów trzeba iść do lekarza i zrobić badanie krwi na TSH

Jeśli badanie krwi wykaże poziom TSH od 0,4 do 4,5 milisekund jednostek na litr (mU/l), to normalne. Jeśli wynik jest 10 mU/l lub powyżej – masz niedoczynność tarczycy. Ale od 4,5 do 10 mU / l – to tzw. bezobjawowa niedoczynność tarczycy. Na podstawie tego, jak się czujesz i jakie są badania krwi, lekarz zdecyduje czy hormonalna terapia jest wskazana.

Zobacz też:

Niedoczynność tarczycy. Olej kokosowy i ocet jabłkowy wspomogą pracę tarczycy

Zdrowa tarczyca – najlepsze są dla niej algi

Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny i plan leczenia

Nadczynność tarczycy

nadczynność tarczycy

Objawy to:
– Oczy wyłupiaste
– Uczucie gorąca cały czas
– Kołatania serca, szczególnie podczas ćwiczeń
Niepokój i nerwowość
– Problemy ze wzrokiem
– Utrata masy ciała
– Zwiększone pocenie się i / lub wilgotne ręce
– Zwiększone wypróżnienia

Taka tarczyca jest łatwiejsza do diagnozowania na podstawie samych objawów. Mimo to, lekarz będzie potrzebował badania poziomu TSH w surowicy

Jeśli TSH jest równe zero, to jest to kliniczna nadczynności tarczycy i prawdopodobnie mamy wszystkie lub większość z powyższych objawów. Jeśli TSH jest niskie, ale powyżej zera, lekarz może zacząć leczenie, nawet jeśli nie doświadczamy żadnych objawów.

Dlaczego tarczycę trzeba leczyć

Nadmiar hormonów tarczycy jest związany z migotaniem przedsionków, a więc wpływa na serce i może powodować powstawanie skrzepów krwi lub udaru mózgu. Nadczynność może spowodować większe zachorowanie na osteoporozę.

Problemy z tarczycą są nieprzewidywalne. Objawy towarzyszące chorobom tarczycy są nieporównywalne i każdy człowiek może mieć je inne.

Jeśli więc występuje kilka z wyżej wymienionych objawów, szczególnie jeśli pojawiły się nagle, powinno się skonsultować je z lekarzem

Ocen: 18
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany