Domowe sposoby na zaparcia – pomoże kawa, ćwiczenia, woda i bulion

zaparciaZaparcia to problem wielu z nas. Nie tylko mamy kłopot z wypróżnianiem ale również stajemy się zmęczeni i ociężali. Możemy nawet mieć problemy ze snem. A w niedalekiej przyszłości na naszej skórze pojawi się trądzik. I to wszystko przez zaparcia.

Z pomocą naszych porad, problemy z zaparciami powinny minąć bezpowrotnie. Warunek jest jeden, musisz im ciągle zapobiegać.

Nie opuszczaj posiłków a skończą się zaparcia

Jedzenie pobudza ruch jelit. A kiedy nic się nie porusza, to nie pójdziesz do toalety. Daj więc jelitom bodziec wcześniej – zjedz śniadanie. Jedzenie śniadania (koniecznie z białkiem) może przy okazji pomóc uniknąć chęci na słodkie smakołyki.

Postaw na otręby gdy masz zaparcia

Nie musisz się katować otrębowymi płatkami codziennie. Wystarczą codziennie trzy porcje warzyw, owoców oraz pełnoziarniste pieczywo i powinno wystarczyć. Rabarbar, karczochy i orzechy też są wskazane.

Wypróbuj naturalny środek przeczyszczający na zaparcia

Jeżeli jesteś w podróży i masz problemy z wypróżnianiem wypróbuj czopek glicerynowy lub sok z suszonych śliwek. Czasami nawet ciepły kubek bulionu pomoże rozruszać jelita.

Napij się kawy a nie będziesz miał zaparć

Filiżanka kawy z kofeiną może pobudzić ruchy jelit.

Masz zaparcia? Potrzebujesz wody!

Pij sześć do ośmiu szklanek wody dziennie. To zmiękczy stolec. Trzymaj butelkę wypełnioną wodą na biurku i pij do końca dnia.

Zaplanuj swój czas na pójście do toalety

Budząc się zbyt późno, wszystko robisz biegiem, a śniadanie zjadasz w drodze do pracy – to dobre dla twojej wydajności, ale nie dla jelit. Jedzenie w godzinach porannych jest jak pobudka dla jelita grubego, a chodzenie do publicznej łazienki zazwyczaj nie sprzyja spokojnemu pójściu do toalety. Zazwyczaj jelita są gotowe do wypróżnienia około pół godziny po pierwszym posiłku.

Zobacz też:

Ćwiczenia na lepsze trawienie

Ból brzucha – dlaczego nie powinniśmy go ignorować?

Biegunka ma różne przyczyny. Zobacz jak sobie z nią poradzić

Nie zmuszaj się do wypróżniania

Próbując zmusić się do wypróżnienia to w rzeczywistości możesz zrobić sobie jeszcze gorzej. Narażasz się na ryzyko rozwoju hemoroidów lub nawet wypadania odbytnicy. Jeśli naprawdę nie możesz się wypróżnić po 15 minutach, po prostu wyjdź z ubikacji.

Odpowiednia pozycja dobra na zaparcia

Jeśli masz zaparcia, oprzyj nogi na stołku z ugiętymi kolanami, gdy siedzisz w toalecie. To wyrówna kąt jelit i pomaże szybciej się wypróżnić.

Ruch to też sposób na zaparcia

Do końca nie wiadomo dlaczego ale ćwiczenia pobudzają pracę jelit. Spacery, pływanie, czyli wszelkie ćwiczenia aerobowe wykonywane przez 30 minut trzy razy w tygodniu mogą położyć kres zaparciom.

Ocen: 13
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany