Hemoroidy – woda, błonnik i higiena pomogą, aby ich nie dostać

hemoroidy

Hemoroidy mamy cały czas. To skupisko żył pod spodem śluzówek w odbytnicy. Problem z hemoroidami jest dopiero wtedy, gdy żyły te są obrzęknięte, często w wyniku zbyt dużego nacisku. Można jednak podjąć kroki, abyśmy nigdy nie mieli problemu z hemoroidami. Te bolesne małe żylaki ma chociaż raz w życiu około 50% osób.

Hemoroidy: jelita potrzebują ćwiczeń

Ćwiczenia to magiczne lekarstwo na prawie wszystko. Nie tylko pomogą Ci uniknąć problemów, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroba Alzheimera, ale zwiększą perystaltykę jelit. Wystarczy 20-30 minut dziennie umiarkowanych ćwiczeń aerobowych (czy nawet energiczny spacer). Będą one stymulować jelita do pracy i nie będzie problemów z wypróżnianiem.

Hemoroidy: pamiętaj o higienie

Istnieje związek między czystością odbytu a hemoroidami. Okazuje się, że mycie się po wypróżnieniu i czyszczenie pupy pod prysznicem mają istotny wpływ na wystąpienie hemoroidów. Pamiętajmy, że należy wziąć prysznic przed snem i zwrócić szczególną uwagę na genitalia.

Zobacz też:

6 powodów dlaczego swędzą cię pośladki

Zaparcia zwalczysz tymi produktami

Hemoroidy: ważny błonnik w diecie

blonnik w diecie

Błonnik jest ważnym elementem zdrowej diety i zdrowego przewodu pokarmowego. Błonnik pomaga utrzymać regularne wypróżnienia, zapobiega hemoroidom w taki sam sposób, jak ćwiczenia. Należy dążyć do tego, aby w diecie było około 25 do 30 gramów błonnika dziennie. Znajdziesz go w fasoli, brokułach, marchwi, otrębach pełnoziarnistych i świeżych owocach.

Hemoroidy: dużo pij

Ale nie alkoholu. Nadmierne spożywanie alkoholu może powodować hemoroidy. Co więc pić? Przede wszystkim wodę. Woda stanowi około 75% zdrowego kału. Utrzymanie odpowiedniego nawilżenia pomaga utrzymać stolec miękki i dzięki temu nie ma zaparć. Ile więc pić wody? 2,5 litra dziennie.

Hemoroidy: nie wstrzymuj pójścia do toalety

Zaparcia są dużym czynnikiem ryzyka powstania hemoroidów. Jedzenie błonnika i picie dużej ilości wody to nie jedyne sposoby, aby uniknąć tej przypadłości. Ważne jest również, aby iść do toalety, kiedy masz ochotę. Nie wolno wstrzymywać stolca zbyt długo, gdyż może stać się twardy i suchy. To dlatego, że twoje jelita to prawdziwa pijawka wody ze stolca. Im dłużej siedzi w jelitach, tym bardziej staje się twardy.

Ocen: 9
5 komentarzy
  1. gdzie mozna sie wiecej dowiedziec o hemoroidach w ciazy ? niedawno zaszłam w ciaze i nie wiem jak sie na taka okolicznosc przygotowac .

  2. mi jak miałam ten problem pomogła masc posterisan no ale pozniej wziałam sie za siebie duzo wody i aktywnosci fizycznej na pewno pomogło bardzo 😀

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany