Sok z marchwi – poznaj jego zdrowotne właściwości

sok z marchwiSok z marchwi strukturą jest niemal identyczny jak ludzka krew. Picie soku pozwala przyswoić jednorazowo większą ilość składników niż zjedzenie surowej marchewki. I jest lekkostrawny. Poza tym zawiera mnóstwo witamin i doskonale wpływa na nasze zdrowie.

Dlaczego wybrać sok z marchwi? Trzeba pamiętać, że gotowana marchewka ma wysoki indeks glikemiczny czyli powoduje bardzo szybki wzrost poziomu cukru we krwi co jest niewskazane dla chorych na cukrzycę. Natomiast sok ma niski indeks i powoli podwyższa poziom cukru oraz korzystnie wpływa na ilość produkowanej insuliny.

Ci którzy nie lubią samego soku z marchwi mogą go pić z dodatkiem jabłek, brzoskwiń czy bananów

Co zawiera sok z marchwi

Sok z marchwi to niesamowita bomba multiwitaminowa. Znajdują się w nim następujące witaminy: A, B, C, E, D, PP i K. Ale to nie wszystko. Marchewka jest pełna mikroelementów. Jest w niej mnóstwo magnezu, wapnia, żelaza, potasu, sodu, krzemu, ale również jodu i kobaltu. Poza tym ma bardzo dużo błonnika i… bardzo mało kalorii – w 100 g zaledwie 27 kcal. W około 90 procentach składa się z wody. Jest w niej też coś, co powoduje, że ma czerwony kolor – to beta-karoten i karotenoidy.

Dlaczego nasz organizm lubi sok z marchwi

Powodów jest naprawdę mnóstwo. Przede wszystkim jest źródłem przeciwutleniaczy a więc jest idealna w walce z wolnymi rodnikami, hamując powstawanie komórek nowotworowych. Wzmacnia również odporność organizmu chroniąc go przed wirusami i bakteriami. Poprawia witalność, pracę nerek, układu pokarmowego i nerwowego. Normalizuje poziom cholesterolu. Dzięki niej błony śluzowe dróg oddechowych czy też układu pokarmowego są odpowiednio nawilżone.

Działa rozkurczowo na naczynia krwionośne. Oczyszcza też organizm z toksyn i ma właściwości przeciwpasożytnicze. Jest też dobrym środkiem wykrztuśnym, dlatego zalecana jest nie tylko przy przeziębieniu i kaszlu, ale i przy astmie. Reguluje ciśnienie krwi i działa moczopędnie. Ma zbawienny wpływ na trawienie i zapobiega zaparciom. I jest idealna dla naszych oczu, poprawiając widzenie szczególnie u starszych osób. Zmniejsza też ryzyko wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej, uszkodzenia soczewki i rozwoju zaćmy.

Usprawnia pracę wątroby chroniąc przed otłuszczeniem

Sok z marchwi pokocha także skóra

Ma na nią dobroczynny wpływ. Szczególnie na suchą i skłonna do wyprysków. Nawilża ją, dzięki czemu jest elastyczna i miękka. Jest też bardziej promienna. Marchew pomaga w walce z oznakami starzenia się skóry, a także w jej łuszczeniu. Redukuje stany zapalne i zaczerwienienia skóry. Zmniejsza jej przebarwienia, których w starszym wieku jest bardzo dużo. Ale nie tylko lubi ją skóra. Włosy i paznokcie też. Staja się mocne, zdrowe.

Zobacz też:

Kiszonki – naturalny probiotyk i źródło witamin

Herbata – właściwości lecznicze i rodzaje herbat

Cebula – warto ją jeść na zdrowie. Właściwości, witaminy i wartości odżywcze cebuli

W piciu soku z marchwi jest wskazany umiar

Tutaj sprawdza się powiedzenie: co za dużo to niezdrowo. Zalecane są najwyżej dwie szklanki soku dziennie: rano i wieczorem. Picie soku z marchwi daje piękny kolor skórze, ale gdy pojawiają się na niej pomarańczowe plamy to znak, że przesadziliśmy z ilością. Wtedy trzeba natychmiast ostawić picie soku, aż plamy znikną. Poza tym okazuje się, że zbyt duże stężenie karotenu w naszym organizmie może skończyć się bólem brzucha i biegunką. To nie jedyna zdrowotna pułapka. Druga to przedawkowanie witaminy A. Musimy wiedzieć, że już tylko 10 dag marchewki zapewnia naszemu organizmowi zapotrzebowanie na tę witaminę, więc łatwo ja przedawkować. A wtedy paznokcie staja się łamliwe, włosy wypadają i cierpi nasza wątroba.

Sok z marchwi – warto o tym pamiętać

Przede wszystkim o tym, że marchewka nie powinna leżeć obok jabłek, gruszek, ziemniaków i pomidorów. Wytwarzają one bowiem gaz etylowy który, powoduje powstawanie w korzeniu marchwi substancji powodującej jej gorzki smak. Aby zawarte w marchwi karoten był łatwiej wchłaniany przez nasz organizm warto przed wypiciem soku zjeść coś tłustego. Nie można natomiast go spożywać, gdy łykamy antybiotyki, gdyż osłabia on ich działanie.

Jeśli wyciskasz sok, to nie obieraj marchwi ze skóry, tylko dobrze ją wyszoruj. Ona bowiem zawiera najwięcej ważnych składników

Ocen: 12
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany