6 powodów dlaczego swędzą cię pośladki

posladkiNie zastanawiałaś się dlaczego czasami swędzą cię pośladki? Wydaje ci się że to jakaś błahostka? A zaczerwienienie i podrażnienie pokazujące się na pośladkach lub w ich okolicach stanowią dla nas wyzwanie.

Co chcą nam powiedzieć pośladki

Po pierwsze, nie jesteśmy tak elastyczni, aby dobrze przyjrzeć się tym wypryskom. Po drugie jest to miejsce wstydliwe, więc nie bardzo mamy ochotę pokazywać je dermatologowi. Zanim do niego pójdziesz (w zależności od tego, jak poważne są te zmiany i jakiego wymagają leczenia), przeczytaj nasz przewodnik. Może uda ci się samemu sobie poradzić.

Pośladki – jeśli wysypka jest: czerwona, swędzi i ma małe bolesne pęcherze

Jest to prawdopodobnie: opryszczka
A to niespodzianka! Opryszka nie tylko pojawia się na błonie śluzowej narządów płciowych i jamy ustnej. To nie jest rzadkością w przypadku opryszczki zainfekować skórę pośladków. Mogą pojawić się pojedyncze pęcherze lub kilka drobnych  zgrupowanych blisko siebie. Postępowanie z opryszczką na pośladkach jest takie same jak na ustach czy narządach płciowych. Podaje się leki i maści przeciwwirusowe, które przyspieszają gojenie.

Pośladki – jeśli wysypka jest: czerwoną, swędzącą i łuszczącą się łatką

Jest to prawdopodobnie: zakażenia grzybicze
To jest takie samo zakażenie grzybicze, jak w przypadku stóp czy grzybicy intymnej. Grzyby rozwijają się w wilgotnych, ciemnych miejscach, dlatego to zakażenie zazwyczaj występuje na częściach ciała, które ocierają się o siebie, wytwarzając ciepło. Zwykły przeciwgrzybiczy krem powinien sobie z tym poradzić. Jeśli nie zadziała potrzebna jest pomoc lekarza.

Pośladki – jeśli wysypka jest: czerwona z delikatnymi pryszczami, które wyglądają jak guzki

Jest to prawdopodobnie: zapalenie mieszków włosowych
Dzieje się tak, gdy martwe komórki skóry i bakterie zatykają mieszki włosowe na policzkach i udach, czy właśnie na pośladku. Wygląda to brzydko, ale nie jest to nic poważnego. Wystarczy zastosowanie nadtlenku benzoilu. Aby zapobiec nawrotom, trzeba nosić tkaniny, które pozwalają skórze oddychać.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Domowe sposoby na hemoroidy

Łuszczyca – czy potrzebujesz specjalnej diety?

Pośladki – jeśli wysypka jest: czerwona i łuszczy się

Jest to prawdopodobnie: łuszczyca
Łuszczyca chroniczna nie jest chorobą zakaźną skóry. Jest spowodowana nadprodukcją komórek skóry i uwielbia pokazywać się w tym dołku w dolnej część pleców i pęka. Inne objawy to biały, różowy, srebrny plaster, który się łuszczy. Ma tendencję do tworzenia się na łokciach, owłosionej skórze głowy i paznokciach. Łuszczyca musi być potraktowana kremami steroidowymi na receptę, więc jeśli podejrzewasz, że masz łuszczycę, skontaktuj się z dermatologiem.

Pośladki – jeśli wysypka: łuszczy się i swędzi, często towarzyszy jej malutkie czerwone wypryski

Jest to prawdopodobnie: egzema
Uwielbiasz rozciągliwe czarne rajstopy? To najwięksi winowajcy egzemy. Zatrzymują bowiem ciepło i pot, wywołując tym swędzące, czerwone plamki na skórze. Jak sobie z tym poradzić? Stosować balsam lub krem hydrokortyzon. Również nosić bardziej przewiewne bawełniane rajstopy lub takie z naturalnych włókien, które powodują oddychanie skóry.

Pośladki – jeśli wysypka jest: bardzo swędząca w okolicach odbytu

Są to prawdopodobnie: hemoroidy
Te małe występy żylne mogą być irytujące, a szczególnie ból, swędzenie, obrzęk i stan zapalny, który rozwija się wokół nich. Hemoroidy są bardzo popularne i są zazwyczaj spowodowane przewlekłymi zaparciami lub ciążą. Maści na hemoroidy kupione w aptece mogą uśmierzyć ból, zmniejszyć obrzęk i swędzenie. Ale jeśli nadal będą cię nękać, należy skonsultować się z lekarzem na temat innych metod leczenia, np. operacji.

Ocen: 30
8 komentarzy
  1. Byłam, i faktycznie okazało się, że to świerzb! kazał smarować novoscabinem i łykać przeciwalergiczne. Jestem obecnie w trakcie leczenia, ale już jest o niebo lepiej 🙂

  2. a jeśli podobna swędząca wysypka występuje, oprócz pośladków, pod biustem i pod pachami? to do czego to podłaczyć?

  3. To prawda, że samemu trudno zobaczyć, co się na pośladkach dzieje. Ja proszę swojego chłopaka 🙂

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany