Czasami czegoś zapominasz i natychmiast zastanawiasz się jak poprawić pamięć. Jeśli zaczniesz odpowiednio się odżywiać wszystko wróci do normy. Problemy z koncentracją mogą też wystąpić jako objaw niedoczynności tarczycy czy Hashimoto. Może być też skutkiem ubocznym leków, ukrytymi alergiami (np. na gluten), brakiem snu, odwodnieniem, a nawet przejadaniem się.
Jeśli zdarza się cię od czasu do czasu coś zapomnieć lub twoja koncentracja nie jest tak dobra jak kiedyś to może to być objaw tak zwanej mgły mózgowej. Mgła mózgowa nie jest diagnozą medyczną, ale zbiorem subiektywnych objawów, które ludzie doświadczają i opisują jako:
- Słaba koncentracja
- Psychiczne zamieszanie
- Zmęczenie oczu
- Ból głowy
- Słaby sen
- Zmniejszenie produktywności intelektualnej
Dobrą wiadomością jest to, że wystarczy niewiele zrobić, aby rozpędzić mgłę i cieszyć się dobrą pamięcią. Kluczem jest utrzymanie mózgu w dobrej kondycji.
Spis treści
Jak poprawić pamięć – napij się wody
Woda ma olbrzymie znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, ponieważ stanowi 60 do 70 procent całkowitej masy ciała u szczupłych osób dorosłych i 45 do 55 procent u otyłych.
Woda odgrywa również istotną rolę w funkcji mózgu – około 75 procent procesów zachodzących w mózgu występuje w obecności wody!
Picie odpowiednich ilości wody pomoże zwiększyć jasność i koncentrację umysłu, pomaga zapobiec bólom głowy i pomaga w usuwaniu toksyn i odpadów komórkowych, które gromadzą się we krwi i podróżują do mózgu.
Ile pić: prosty sposób obliczania dziennego zapotrzebowania na wodę polega na pomnożeniu masy ciała przez 3. Czyli jeśli ważymy 60 kg to powinniśmy wypić 1,8 litra wody. Pamiętajmy także o tym, że ludzie aktywni powinni pić więcej wody, podobnie jak i w miesiącach letnich.
Jak poprawić pamięć – nie zapomnij o kwasach omega-3
Kwasy omega-3 są najbardziej korzystnymi niezbędnymi składnikami odżywczymi dla mózgu i układu nerwowego. Są nazywane zasadniczymi, ponieważ nasz organizm nie może ich wytworzyć, musimy więc dostarczyć je z pożywieniem. Wśród korzyści jakie dają nam omega-3, to obniżają stan zapalny, chronią błonę komórkową, poprawiają poznanie i pamięć oraz poprawiają stabilność nastroju.
Co jeść: najlepszymi źródłami kwasów omega-3 są tłuszcze (łosoś, pstrąg, wątróbka dorsza, śledź, makrela i sardynki) i skorupiaki (krewetki, ostrygi, małże i przegrzebki). Kwasy omega-3 znajdziesz też w nasionach lnu i orzechach włoskich, ale przyswajalność ich jest bardzo niska.
Jak poprawić pamięć – postaw na kolorową żywność
Flawonoidy są związkami pochodzenia roślinnego, które mają właściwości przeciwutleniające. Rozprawiają się ze szkodliwymi odpadami komórkowymi w naszym organizmie zwanymi wolnymi rodnikami. Wolne rodniki uszkadzają komórki mózgu i DNA poprzez proces zwany utlenianiem, co przyczynia się do objawów mgły mózgowej. Flawonoidy znajdujące się w niektórych owocach i warzywach mogą poprawić pamięć i funkcjonowanie mózgu, pomagając w ten sposób zmniejszyć objawy związane z mgłą.
Owoce, takie jak winogrona, granaty, truskawki i jagody poprawiają wiele aspektów pamięci i uczenia się, takich jak szybkie i powolne gromadzenie pamięci, krótkotrwałą pamięć roboczą, długoterminowa pamięć referencyjną oraz przechowywanie i pobieranie informacji z pamięci.
Co jeść: owoce i warzywa! Im bardziej kolorowe tym lepiej.
Zobacz też:
Chcesz poprawić pamięć? Koniecznie to przeczytaj!
Demencja cyfrowa – czyli co z naszym mózgiem robią nowe technologie
Mózg: jakie jedzenie może poprawiać pamięć i koncentrację
Jak poprawić pamięć – wybieraj produkty bogate w kwercetynę
Kwercetyna jest flawonolem (podtyp flawonoidów) znalezionym w roślinach, znanym ze swoich właściwości przeciwutleniających. Unikalną cechą kwercetyny jest zdolność do blokowania uwalniania histaminy, głównego czynnika powodującego alergie, które może z kolei powodować objawy mgły mózgowej.
Co jeść: bogata w kwercetynę jest papryka, czerwona cebula, żurawina i kasza gryczana.
Jak poprawić pamięć – ciemna czekolada jest dla ciebie
Jest superfoodem, co oznacza, że jest silnym przeciwutleniaczem i wzmacniaczem mózgu. Flawonole pochodzące z kakaowca, zwiększają przepływ krwi do mózg. Dzięki temu zapewniają dostarczanie składników odżywczych i tlenu do mózgu. Flawonole te poprawiają funkcje poznawcze i ciśnienia krwi u osób starszych. Poprawiają też koncentrację i mogą pomóc ustabilizować nastrój.
Co jeść: ciemną czekoladę o zawartości co najmniej 70% kakao.
Jak poprawić pamięć – probiotyki też są ważne
W jelitach człowieka jest ponad 100 bilionów bakterii przeważając nad komórkami ludzkiego ciała! Te bakterie działają synergistycznie z organizmami i przyczyniają się do syntezy witamin i neuroprzekaźników (chemikaliów mózgu), a także wspomagają trawienie pokarmów. W jelitach znajdują się również szkodliwe bakterie, ale w mniejszej ilości.
Połączenie między mózgiem a jelitem jest dwukierunkowe, co oznacza, że jeśli ktoś zje wysoce przetworzony posiłek, który jest pełen cukrów prostych, mózg będzie cierpiał z powodu braku neuroprzekaźników i niezbędnych składników odżywczych. Prowadzi to do objawów mgły mózgowej i potencjalnie innych poważnych stanów. W zasadzie wybór żywności i czysta dieta są ogromnie ważne dla zdrowia mózgu.
Co jeść: probiotyczną żywność, a więc: kiszoną kapustę, kefir.
Nie zapominajmy też o witaniach a i e, domowe soki najlepiej się sprawdzą i również uzupełnią płyny, jak woda. Jeśli brakuje nam czasu to zawsze można ratować się np kubusiami