Alergia: co to jest zespół alergii jamy ustnej i co nas uczula

alergiaAlergia dotyka coraz więcej ludzi. I nawet jeśli nie byliśmy uczuleni to z wiekiem okazuje się, że jednak alergia nas dopadła. Bardzo często jest tak, że gdy jesteśmy uczuleni na jeden produkt, to z pewnością jesteśmy uczuleni i na inny. Na jaki? Zobaczcie 6 alergicznych par.

Jesteś w kuchni i jesz kawałek melona. Nagle usta zaczynają swędzieć, a twój język staje się nieco spuchnięty i mrowi. O ile wiesz, że jesteś tylko uczulony na ambrozje, zastanawiasz się  dlaczego to się dzieje, gdy jesz melona?

Z pewnością jest to zespół alergii jamy ustnej. Białka z melona są strukturalnie podobne do białek w ambrozji, więc można mieć podobną reakcję po zjedzeniu obu produktów.

W odróżnieniu od prawdziwej alergii pokarmowej, która może powodować niebezpieczną pokrzywkę, to w zespole alergii jamy ustnej objawy zazwyczaj ograniczają się tylko do jamy ustnej i warg. Oto jakie inne alergie się pokrywają:

Alergia na mleko krowie i wołowinę

alergia na mlekoWiększość ludzi myśli, że nabiał i mięso to dwie różne kategorie żywności, mimo że pochodzą z tego samego zwierzęcia. Jednak około 10% ludzi, którzy mają alergię na mleko krowie doświadczają reakcji alergicznej na wołowinę. Typowa para alergii.

Alergia na lateks i kiwi

alergia na lateks

To może wydawać się dziwne, ale trzeba pamiętać, że lateks jest produktem gumy, która pochodzi z drzewa. U ludzi, którzy mają alergię na lateks, może wystąpić zespół alergii jamy ustnej na kiwi. Banan i awokado mogą być również nie najlepsze dla niektórych osób, które uczulone są właśnie na lateks.

Alergia na orzeszki ziemne i inne rośliny strączkowe

alergia na orzeszki

Jeśli masz alergię na orzechy, masz 5 procentowe szanse, że zareagujesz alergią na groch, soczewicę, fasolę i inne rośliny strączkowe.

Zobacz też:

Alergie na metale – przyczyny, objawy, leczenie alergii

Katar alergiczny – jak go odróżnić od przeziębienia

Kodeks alergika

Czy można otrzymać e-receptę na tabletki na alergie?

Alergia na sztućce i biżuterię

alergia na sztućceSztućce, których używasz codziennie prawdopodobnie zawierają nikiel – wspólny alergen, który często jest w biżuterii. Jeśli jesteś uczulony na nikiel, dotykając tych rzeczy zareagujesz swędzącą wysypką. Uważaj na czajniki metalowe, uchwyty szafek i inne rzeczy wykonane z metalu. Też może pojawić się alergia.

Alergia na pyłki drzew i jabłka

alergia na pyłki

Jeśli przeszkadzają ci pyłki drzew, to prawdopodobnie nie będzie to dla ciebie wielki wstrząs, jak dowiesz się, że owoce, które na nich rosną (w tym jabłka, pomarańcze i brzoskwinie) również będą cię uczulały. Ale migdały, marchew, seler mogą również spowodować reakcję u niektórych osób uczulonych na pyłki drzew. Alergia jest nieprzewidywalna.

Alergia na pyłki traw i seler

alergia na selerAlergia na trawy bardzo często idzie w parze z uczuleniem na seler, a także na pomidory, pomarańcze, brzoskwinie. Dobrą wiadomością jest to, że jeśli ugotujemy te owoce i warzywa, to nie spowodują one reakcji alergicznej.

Ocen: 9
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany