Alergia dotyka już co czwartego Polaka. Najczęstszych dolegliwości alergików jest katar sienny. Zobacz co najbardziej uczula w Polsce wiosną.
Wraz z początkiem wiosny na drzewach pojawiają się drobne kwiaty, a ich pręciki zaczynają pylić. Pylą też trawy i w rezultacie w powietrzu unoszą się miliony ziaren pyłku, które nieświadomie wdychamy, a które są jednymi z najpopularniejszych alergenów. Problem z pojawiającym się wtedy katarem siennym dotyczy mniej więcej 25% mieszkańców Polski, czyli ok. 8,5 mln osób.
Kilka najważniejszych alergenów roślinnych wywołujące objawy alegii w Polsce:
• Brzoza – najczęstszy winowajca kataru siennego w Polsce. Drzewo to pyli od pierwszej połowy kwietnia do pierwszych dni maja. W przeciwieństwie do wielu innych roślin alergeny brzozy pojawiają się w powietrzu nagle i w dużych ilościach, przez co objawy uczulenia już od pierwszych dni okresu pylenia są bardzo uciążliwe.
WIĘCEJ: Kodeks alergika
• Wierzba – pyłki wierzby, choć uczulają, mają natomiast właściwości lecznicze. Roślina ta najwięcej nasion produkuje od połowy marca do początku maja.
• Lipa – podobnie jak wierzba ma właściwości lecznicze. Napar z jej kwiatów stosuje się w leczeniu anginy, grypy, zapalenia gardła lub stanów gorączkowych. Największe ich stężenie w powietrzu występuje od końca czerwca do końca lipca.
• Trawy – to one najczęściej wywołują sezonowe dolegliwości alergiczne w Polsce.
• Co gorsza, pylą aż od drugiej połowy maja do pierwszej połowy lipca. Największe stężenie nasion w powietrzu występuje w godzinach między 5.00 a 8.00 rano oraz 17.00 i 19.00 po południu.
Ten czas jest dla mnie naprawdę trudny