Kodeks alergika

alergia

Alergia zaczyna sie na wiosnę. Przyroda budzi się do życia. Zaczynają kwitnąć krzewy, drzewa i trawy. Dzień staje się coraz dłuższy – to najlepsza pora na spacery i wypady za miasto. I wtedy nasz organizm zaczyna sie źle czuć.

Alergia to nic dobrego. Ci którzy na nią cierpią nie mają pozytywnego skojarzenia z wiosną. Dla niektórych wiąże się ona z kichaniem, cieknącym nosem, pokrzywką na skórze oraz zaczerwienionymi i podrażnionymi spojówkami. Mowa oczywiście o alergikach. Co mają zrobić, żeby cieszyć się każdym ciepłym dniem?

1. Alergia – jeśli ja podejrzewasz u siebie, zgłoś się do specjalisty

Dzięki odpowiednim testom dowiesz się na co jesteś uczulony oraz jaki jest Twój stopień alergii. Najlepiej jest przeprowadzić badania jeszcze zimą lub na samym początku wiosny. Wyróżniamy trzy rodzaje testów: skórne, z krwi, prowokacyjne. Pierwsze wykonuje się poprzez naniesienie alergenu (na przedramię lub plecy) i nakłucie skóry. Jeśli jesteśmy uczuleni, po kilkunastu minutach wystąpi obrzęk lub zaczerwienienie. Badanie to składa się zazwyczaj z 15 -20 substancji, które wywołują reakcję alergiczną. Testy z krwi robi się zwykle u dzieci lub osób cierpiących na silną alergię. Ich wyniki wykazują na co jesteśmy uczuleni: pyłki, roztocza, grzyby, pleśnie lub zwierzęta. Prowokacyjne zaś polegają na określeniu alergenu, który powoduje zmiany chorobowe. Badanie to wykonywane jest tylko na zlecenie lekarza. Alergolog kieruje bezpośrednio do nosa alergeny i sprawdza, które wywołują reakcję. Dzięki temu może przyjąć właściwy sposób leczenia oraz polecić Ci odpowiednie preparaty. Najlepiej wybierać sprawdzone i bezpieczne środki.  W leczeniu alergii często stosowaną substancją jest cetyryzyna, której skuteczność poparta jest licznymi badaniami klinicznymi. Działa poprzez blokowanie obwodowych receptorów histaminowych H1. Łagodzi kichanie, wyciek z nosa, obrzęk i świąd błon śluzowych zapobiega powstawaniu odczynów skórnych. Cetyryzynę znajdziemy m.in. w leku Zyrtec UCB, dostępnym teraz również bez recepty.

2. Stosuj odpowiednie leki, które złagodzą objawy alergii

Jeśli przyjmujesz leki przeciwalergiczne w trakcie pylenia roślin, nie przerywaj kuracji nawet, gdy objawy się zmniejszą lub całkowicie ustąpią. Opuchnięte oczy, katar sienny, czy pokrzywka mogą powrócić.

3. Zminimalizuj zagrożenie alergii

Jeśli jesteś uczulony na pyłki – zapoznaj się z kalendarzem pyleń. Możesz go znaleźć na naszej stronie internetowej. Dzięki niemu dowiesz się, gdzie występuje największe stężenie i które rośliny obecnie uczulają. Inny sposób: w dzień zawieś mokre firanki, dzięki temu pyłki roślin przykleją się do nich i nie przenikną do wnętrza domu. Wieczorem wypłucz je. Rób to tylko w rękawiczkach np. lateksowych, aby pyłki nie przeniosły się na skórę. Dobrym rozwiązaniem będzie również poproszenie o pomoc kogoś z rodziny, kto nie jest uczulony. Możesz również zamontować na oknach specjalne siatki antyalergiczne. Ochronią Cię nie tylko przed alergenami, ale także przed owadami. Przemywaj codziennie podłogi, pyłki osadzają się na ich powierzchni i przenoszone są również na butach.

4. Ogranicz pobyt na świeżym powietrzu

A jeśli musisz wyjść rób to najlepiej wieczorem, rano lub po deszczu. Wówczas stężenie alergenów jest najmniejsze. Smaruj nos wazeliną – tłuszcz wychwyci choć część pyłków i nie pozwoli im wniknąć do gardła oraz płuc. Zadbaj o swoje oczy – noś duże okulary przeciwsłoneczne. Dzięki nim twój wzrok będzie chroniony przed łzawieniem, zaczerwienieniem i pieczeniem. Wracając z dworu zmieniaj ubrania. Odzież, którą nosiłeś na zewnątrz ma na sobie mnóstwo alergenów. Upierz ją najlepiej w proszku hipoalergicznym, a następnie susz w domu. Jeśli rozwiesisz mokre pranie na zewnątrz pyłki mogą przylgnąć do mokrej odzieży. Kupuj ubrania z organicznej bawełny lub naturalnego jedwabiu,  zagwarantują nie tylko przewiewność lecz, także nie będą podrażniać skóry.

kodeks alergika

5. Myj się po każdym przyjściu do domu

Będąc alergikiem szczególnie musisz dbać o higienę. Myj twarz, włosy i całe ciało.  Znajdujące się na tobie pyłki nie będą drażniły górnych dróg oddechowych. Złagodzisz objawy alergii i będziesz mógł przespać w spokoju całą noc.

6. Alergia – odpowiedni sprzęt to podstawa

Kup odkurzacz, który zawiera filtr wodny. To najlepsze urządzenie dla alergików. Zatrzymuje 90 proc. zanieczyszczeń. Pomocne będą również oczyszczacze powietrza. Jeśli jeździsz samochodem z klimatyzacją, upewnij się, że ma ona na wyposażeniu filtr przeciwpyłowy. Dzięki niemu unikniesz w swoim otoczeniu nie tylko zanieczyszczeń w postaci spalin, ale także grzybów, pleśni, pyłków, a nawet wirusów.  Filtr ten działa na zasadzie zasysania powietrza do wnętrza i oczyszczania go.

7. Nie zabieraj alergii na urlop

Zaplanuj swoje wczasy odpowiednio. Wybierz miejsce, gdzie w wakacje występuje najmniejsze stężenie pyłków. Najlepszy będzie wyjazd w góry. Czyste powietrze oraz brak roztoczy sprawią, że wiosną i latem będziesz mógł swobodnie oddychać. Sprawdzi się również odpoczynek nad morzem. Bryza szybko rozproszy alergeny, a kąpiele zmyją pyłki z ciała. Jeśli możesz pozwolić sobie na urlop we wrześniu lub październiku – skorzystaj. Wówczas pylenie drzew, traw czy zbóż jest minimalne lub nie występują wcale. Alergia nie da ci sie we znaki.

8. Przejdź na dietę  – alergia powinna się zmniejszyć

Odpowiednia dieta może pomóc przy alergii wziewnej. Jej objawy są podobne jak przy przeziębieniu. Na uciążliwy kaszel i katar pomogą ciepłe płyny. Gorąca herbata lub rosół sprawią, że szybko pozbędziesz się zalegającego śluzu w drogach oddechowych. Kwasy omega -3  zawarte w rybach takich jak: makrela, tuńczyk czy łosoś mogą być pomocne w zapobieganiu alergii. Jedz je regularnie, a odczujesz poprawę. Z kolei jogurty zawierają w sobie bakterie probiotyczne, które wspomogą organizm w walce z alergią. Owoce cytrusowe takie jak: pomarańcze, grejpfruty, mandarynki, limonki, cytryny wzmocnią odporność i choć nie zlikwidują całkowicie alergii to zmniejszą jej objawy. Cebula, czosnek, bakłażany, cukinia, fasola szparagowa, ogórki zawierają przeciwutleniacze i mają działanie przeciwzapalne. Dzięki tym właściwościom ograniczają rozwój kataru siennego i kaszlu. Oddychanie ułatwią ostre przyprawy, takie jak chili i musztarda rosyjska. Działają na naczynia krwionośne i rozszerzają zwężone oskrzela.

9. Naucz się odpowiednio oddychać

Jeśli cierpisz z powodu alergii wziewnej powinieneś pomóc swojemu układowi oddechowemu. Najlepsze do tego będą ćwiczenia, które nauczą Cię oddychać  przeponą. Na co dzień używamy do tego płuc, nie skupiamy się na tej czynności i nie zastanawiamy nad nią. Jak zatem poprawić swoje oddychanie? Po pierwsze nabieraj powietrze nosem i wypuszczaj je powoli ustami. Rób to spokojnie i równo. Pamiętaj, aby wydech był dwukrotnie dłuższy niż wdech. Jeśli oddychasz poprawnie przeponą Twój brzuch  lekko się unosi. Najlepiej jest się uczyć oddychania przeponowego w pozycji leżącej. Wyobraź sobie, że pompujesz balon, który znajduje się w okolicach Twojego mostka i zacznij oddychać. Nie napinaj mięśni brzucha! Ćwiczenie powtarzaj 30 razy codziennie.

Alergicy już od lutego zaczynają odczuwać pierwsze, silne objawy zbliżającej się wiosny. To wówczas zaczyna kwitnąć leszczyna. W marcu uaktywniają się olchy i wierzby, a później brzozy. Od maja do lipca zaś we znaki dają się pyłki traw i zbóż. Dla uczulonych te kilka miesięcy to prawdziwe wyzwanie. Nie można jednak zapomnieć o tym, że alergia to choroba odczuwana przez cały rok. Późną jesienią i zimą kiedy pylenie roślin przestaje dokuczać alergikom pojawiają się w powietrzu inne alergeny. Najbardziej dokuczliwe z nich to zarodniki grzybów pleśniowych oraz roztocza kurzu domowego. Wszystkie te dolegliwości można jednak złagodzić podejmując odpowiednie działania, w odpowiednim czasie. Ciesz się wiosną i korzystaj z jej uroków!

Źródło: Zyrtec

Ocen: 1
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany