Uczulenie na słońce, jad owadów, na pokarm. Jak sobie pomóc?

uczulenieUczulenie jest wtedy, gdy pojawia się wodnisty katar, opuchnięcia, problemy z trawieniem a oczy są załzawione. I choć te objawy uczulenia nie są groźne mogą uprzykrzyć wypoczynek na dworze. Chcąc skutecznie i szybko pozbyć się alergii musimy działać.

W aptekach jest mnóstwo leków i suplementów dostępnych bez recepty, które pomogą pozbyć się uczulenia. Ale który z nich wybrać? Najlepiej sprawdzą się znane od lat leki zawierające cetyryzynę, działające antyhistaminowo.

Uczulenie na jad owadów

Wiosną i latem nie zakładaj ubrań w żółtym kolorze. Insekty uwielbiają ten kolor. Gdy jesteś uczulona na jad owadów wybierając się na dwór używaj lekkich i niezbyt słodkich perfum. Ich woń może przyciągnąć osy i pszczoły. Strzeż się też biedronek! Choć są niepozorne i mile kojarzone z dzieciństwem, potrafią boleśnie ugryźć. W dodatku żółta wydzielina wydobywająca się z ich ciała jest silnie uczulająca.

Spędzając czas na pikniku nigdy nie pij z puszki czy butelki. Do otwartej może niepostrzeżenie wpaść osa lub pszczoła. Pijąc napój możesz ją połknąć, a to grozi użądleniem w gardło lub język. A dla ludzi, którzy są uczulenie na ich jad to bardzo niebezpieczne. Opuchnięte narządy w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do śmierci poprzez uduszenie.

Pamiętaj, aby posmarować ciało olejkami np. lawendą, eukaliptusem czy bazylią. Działają one odstraszająco na insekty, a ty nie będziesz musiał bać się uczulenia. Pamiętaj również o przygotowaniu pułapki na nie. Postaw koło jedzenia słoik z osłodzoną wodą, a w pokrywce zrób otworki. Słodka pułapka odwróci ich uwagę od ciebie.

Pamiętaj o pojemnikach na żywność, nigdy nie zostawiaj jedzenia bez przykrycia. Jeśli wykryto u ciebie alergię na jad owadów i oprócz opuchlizny masz katar, kaszel, duszności czy ból brzucha przeprowadź odczulanie. Uchroni Cię ono przed alergią i przykrymi dolegliwościami.

Zobacz też:

Ozonowanie mieszkań – czym jest i kiedy warto je stosować?

Alergia: co to jest zespół alergii jamy ustnej i co nas uczula

Alergia na metale – przyczyny, objawy, leczenie alergii

Czy można otrzymać e-receptę na tabletki na alergie?

Uczulenie na słońce

Słońce podnosi odporność, wytwarza witaminę D, wzmacnia kości, poprawia samopoczucie. Działa też uczulająco wywołując bąble i czerwone plamy. Jeśli w zeszłym roku miałeś objawy po wyjściu na słońce lub opalaniu się jest wielce prawdopodobne, że i tym razem sytuacja się powtórzy. Nim rozpocznie się lato warto wybrać się do lekarza, który podpowie ci jak radzić sobie z fotoalergią, fotouczuleniem. Pamiętaj też o kilku zasadach, które pomogą ci w tej chorobie.

Nie chodź na solarium. W urządzeniach tych znajdują się duże ilości promieni UVA, które nie są zdrowe dla twojej skóry. Pamiętaj, że jesteś uczulona na słońce. Dermatolodzy twierdzą, że w trakcie jednej wizyty na solarium ciało chłonie taką ilość promieni jakbyś był przez cały dzień na plaży.

Unikaj słońca i nie opalaj się. Zakładaj na głowę kapelusz, chustkę czy czapkę, siedź w cieniu. A jeśli już musisz spędzać czas na słońcu rób to w godzinach późno popołudniowych, gdy słońce już tak nie operuje. Zmniejszysz objawy uczulenia.
Czytaj dokładnie ulotki leków i kosmetyków. Część leków może w swoim składzie zawierać komponenty, które pod wpływem słońca mogą wywoływać uczulenie. Pamiętaj, aby zawsze przed wyjściem z domu posmarować się kosmetykami do ciała, które zawierają filtr UV.

Nie używaj perfum, dezodorantów, mleczek perfumowanych, zawarty w nich alkohol spowoduje nie tylko przebarwienia, ale i uczulenie.

Uczulenie na pokarmy

Masz alergię pokarmową? Pamiętaj, aby wybierając się ze znajomymi na piknik czy grilla powiedzieć o swojej chorobie. Jeśli będą wiedzieć, że dany składnik cię uczula z pewnością przygotują inne menu. Jeśli uczula cię jęczmień, żyto czy chmiel zrezygnuj z picia piwa. Alkoholowe czy nie może wywołać reakcję alergiczną.

Robiąc zakupy zwracaj uwagę na etykiety. Nawet produkty, które znasz od lat mogą mieć zmieniony skład. Nie eksperymentuj z nowościami. Miej zawsze przy sobie leki oraz telefon komórkowy na wypadek gdybyś źle się poczuł. Wówczas zawsze możesz zadzwonić na pogotowie. Dbaj o siebie jeśli jesteś osobą uczuloną na pokarm.

Ocen: 3
2 komentarze

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany