Pszczoły to owady zapylające i pełnią niezwykle ważną rolę w ekosystemie – zapylają rośliny. To dzięki ich pracy możemy jeść wiele owoców i warzyw takich jak jabłka, gruszki, truskawki czy pomidory. W Polsce jednym z ważniejszych zapylaczy jest pszczoła miodna, która zapyla 15 gatunków drzew owocowych i krzewów, około 60 gatunków warzyw oraz 50 gatunków polowych roślin uprawnych.
Pszczołą miodną opiekuje się pszczelarz. To on dba o to, by miała odpowiednie schronienie, źródło pożytku, dokarmia na zimę, poi w suche i gorące dni. Pszczoła odwdzięcza się mu swoją ciężką pracą – produkując miód. Jego rodzaj, smak i właściwości zależą od miejsca, w którym pszczoły zbierają nektar. Najpopularniejszym miodem jest wielokwiatowy i rzepakowy, a jednym z wyjątkowych ten powstający z drzew czyli spadziowy.
Przeczytaj także:
Pszczoły lubią rośliny miododajne
Pszczoły miodne oraz inne owady zapylające (np. dzikie pszczoły, bąki, trzmiele, motyle) zadomowiły się nie tylko na terenach rolniczych. Odwiedzają także miasta – nasze ogrody, balkony i tarasy. Powinniśmy więc pamiętać, by zapewnić im odpowiednie pożywienie. Każdy z nas może zadbać o naszych małych przyjaciół. Wystarczy, że posadzimy rośliny miododajne w swoim najbliższym otoczeniu.
Jakie rośliny wybrać? Sprawdźcie na stronie akcji #PomagamyPszczołomBezLipy
– Każdy z nas ma do dyspozycji przestrzeń, którą zapełnia roślinami. To może być ogródek, balkon czy doniczka. Zachęcam, aby kupując nasiona i rośliny zwrócić uwagę czy będą one atrakcyjne dla zapylaczy. To mogą być nie tylko kwitnące rośliny ozdobne. Wiele ziół, warzyw, drzew i krzewów to również rośliny miododajne. – mówi dr Joanna Gałązka, Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin.
20 maja świętujemy ich dzień ustanowiony z inicjatywy Słowenii przez ONZ – Światowy Dzień. Ale warto codziennie pamiętać, że pszczoły są sojusznikami człowieka i jednymi z największych przyjaciół naszych upraw.