Masz katar? Kolor śluzu powie co ci jest

 

katarI znowu ten katar! Mówi się, że leczony czy nie trwa 7 dni. Warto jednak sprawdzić jakiego koloru jest śluz. Od niego bowiem zależy czy to tylko zwykły katar czy też infekcja bakteryjna. A wtedy potrzebny jest antybiotyk.

Jeśli chodzi o zapach, to nie ma wątpliwości, że nos wie o co chodzi, przecież jest w stanie zidentyfikować ponad 10.000 zapachów. Ale twój nos może również powiedzieć co dzieje się w organizmie. Wystarczy odrobina śluzu. Jego kolor i faktura zdradzi wszystko.

Katar – śluz przezroczysty

Delikatny, przezroczysty śluz oznacza, że jesteś zdrowa. Dziennie tego śluzu jest około czterech filiżanek, a jego głównym zadaniem jest utrzymanie błony śluzowej nosa odpowiednio nawilżonej i pomoc w pozbyciu się zanieczyszczeń takich jak pleśń, wirusy i bakterie. Aby utrzymać zdrowy śluz, należy pamiętać o nawilżaniu całego ciała. Nie tylko pić odpowiednią ilość płynów, ale i utrzymać wilgotne powietrze w domu i biurze.

Katar – śluz biały

To początek przeziębienia, alergii lub odwodnienia. Zdarza się, gdy komórki włosów w nosie zostały podrażnione przez stan zapalny, wtedy zmniejsza się wydzielanie śluzu, traci on wilgoć i staje się biały. W takiej sytuacji trzeba natychmiast zastosować przemywanie nosa solą fizjologiczną (dostępną w aptekach), to pomoże nawilżać nos i wypłukać wszelkie zanieczyszczenia.

Katar – śluz żółty lub zielony

Wbrew powszechnemu przekonaniu, zielony śluz nie musi oznaczać infekcji bakteryjnej a żółty wirusowej. Zmiana koloru zależy od ilości śluzu w nosie, a także, jak bardzo duży jest stan zapalny w danym momencie. Ale oba kolory świadczą o tym, że jesteś chora, a układ odpornościowy stara się walczyć. Barwy te to wynik dużej ilości białych krwinek, które przybyły na miejsce, aby pomóc walczyć z intruzami. Gdy umierają, pozostawiają zielony kolor enzymu, który zabarwia śluz.

Zobacz też:

5 domowych sposobów na przeziębienie

Inhalacja – na katar, kaszel, przeziębienie i zatoki

Babcine sposoby na przeziębienie

Katar – śluz złoty i bardzo lepki

Śluz o ciemniejszym odcieniu żółtego i konsystencji masła orzechowego może wskazywać na grzybicze zapalenie zatok. Należy wtedy skonsultować się z lekarzem jak najszybciej.

Katar – śluz czerwony lub różowy

Plamki tej barwy należą do krwi z pękniętych naczyń krwionośnych, które znajdują się bardzo blisko powierzchni wewnętrznej nosa. Jeśli śluzówka jest zbyt sucha, wtedy mogą pękać.

Katar – śluz czarny

To może oznaczać wdychanie zanieczyszczeń lub dymu, ale może również oznaczać przewlekłe zakażenia zatok lub grzyby. W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem.

Ocen: 16
1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany