Inhalacja – na katar, kaszel, przeziębienie i zatoki

inhalacjaInhalacja – nasze babcie bardzo często wykorzystywały go jako naturalny środek leczniczy. I miały rację. Środek leczniczy trafia do krwioobiegu za pośrednictwem błony śluzowe nosa i gardła. Jego działanie jest więc szybkie i nie ma skutków ubocznych. Ten prosty zabieg może zdziałać cuda. I można go wykonać samemu w domu.

Inhalacja – jak ją zrobić, aby zadziałała?

Potrzebna będzie nam miska lub naczynie. Niezbyt duże i nie metalowe, bo woda będzie szybko stygła. Można również inhalować się nad szklanką gorącej wody (metoda polecana dla tych, którzy mają cerę naczynkową). Warto wtedy nałożyć na szklankę lejek i wdychać opary przez otwór lejka.

Potrzebować również będziemy ręcznika. Nakrywamy nim głowę i pochylamy się nad naczyniem. Niezbyt blisko wody, bo możemy się oparzyć. Zamykamy oczy. Oddychamy maksymalnie 15 minut

Inhalacja – jak często ją robić?

Inhalację możemy przygotowywać najwyżej trzy razy dziennie. Po każdym zabiegu wskazane jest pół godziny odpoczynku i nie wychodzenie z domu. Inhalacji nie wolno robić zaraz po posiłku. Jeżeli z trudem znosimy gorącą parę przy inhalacji, można od czasu do czasu schłodzić twarz wodą

Trzeba pamiętać o bardzo ważnej zasadzie oddychania. Jeśli używamy do inhalacji olejków eterycznych to gorące powietrze wdychamy ustami a wydychamy nosem. Najlepiej każdą dziurka osobno. Jeśli zaś robimy inhalacje z naparu ziołowego wtedy parę wdychamy nosem a wydychamy ustami. Jeśli podczas tego zabiegu w nosie pojawi się wydzielina, przerywamy zabieg aby koniecznie ją usunąć i dopiero wracamy do inhalacji.

Inhalacja – dla kogo jest przeznaczona?

Dla wszystkich, nawet dla małych dzieci (bardziej polecana jest inhalacja pośrednia czyli postawienie w pokoju dziecka naczynia z naparem). Trzeba tylko pamiętać, aby nie używać do zabiegu olejków jeśli jesteśmy na jakiś uczuleni. Unikać powinni jej kobiety w ciąży i niemowlęta. Ci którzy palą papierosy muszą pamiętać, aby nie sięgać po papierosa co najmniej dwie godziny przed zabiegiem. Inhalacja bowiem może podrażnić śluzówkę. Przeciwwskazaniem jest wysoka gorączka, niewydolność oddechowa i krążeniowa, nowotwory, ropne zapalenie zatok i migdałów oraz krwawienie z dróg oddechowych.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Aromaterapia: te zapachy cię uzdrowią

Lecznicze zapachy na odchudzanie, bezsenność, ból i libido

Inhalacja – na co pomaga?

Doskonale pomaga chorym na astmę, muskowiscydozę czy obturacyjną chorobę płuc (PoChP). Łagodzi także bóle głowy i bóle reumatyczne. W wielu sanatoriach stosowana jest do podawania różnego rodzajów leków, nawet antybiotyków

Inhalacja na ból gardła i krtani

Do garnka wlej wrzątek. Pochyl się nad garnkiem, zakryj głowę ręcznikiem i oddychaj samą parą wodną prze 5-10 minut. Można powtarzać ten zabieg kilka razy dziennie.

Inhalacja na przeziębienie

Para ziołowa może zmniejszyć przekrwienie, a jeśli temperatura oparów będzie wynosić minimum 45 stopni Celsjusza to będzie ona zabójcza na zarazków przeziębienie. Najlepiej zastosować eukaliptus lub miętę pieprzową. Świeże liście lub kilka kropli olejku ziołowego umieszczamy w miseczce i zalewamy wrzątkiem. Wdychamy opary przez 10-15 minut.

Idealne są też inhalacje z soli. Wystarczy zagotować litr wody i zalać nim w misce łyżkę soli kuchennej. Nie wolno jednak zwiększać ilość soli ponieważ może spowodować podrażnienie śluzówki nosa. Zamiast zwykłego wrzątku można użyć napar z rumianku.

Inhalacja na katar

Odetka zatkany nos oraz rozrzedzi wydzielinę inhalacja z wykorzystaniem naparów z lipy, szałwii lub mięty. Sprawdza się również suszone zioła majeranku lub tymianku. Warto wypróbować także sodę oczyszczaną – wtedy do litra wrzątku dosypujemy jedną łyżkę sody. Rumianek można użyć w postaci ziół albo olejku.

Inhalacja na kaszel

Najlepszy jest olejek z eukaliptusa, sosny lub rumianku. Sprawdza się również sól morska. Cały zabieg powinien trwać najwyżej 15 minut i należy go powtarzać co kilka godzin.

Inhalacja na zatoki

Inhalacje mają za zadanie zmniejszyć ból zatok. Przy zapaleniu zatok poleca się ziele tymianku, miętę i rumianek. Można również zastosować olejek sosnowy lub eukaliptusowy lub mieszankę obu naraz.

Ocen: 7
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany