Serce to narząd, którego głównym zadaniem jest pompowanie krwi i dostarczanie do naczyń krwionośnych tlenu i składników odżywczych. Aby serce funkcjonowało prawidłowo, powinniśmy zadbać o dietę i dostarczanie organizmowi odpowiednich substancji odżywczych. Jak prawidłowo suplementować dietę, aby wspierała ona pracę serca?
Witaminy dla serca
Rola witamin w naszym organizmie jest bardzo istotna. Witaminy biorą udział w procesach metabolicznych, odpowiadają za wzrok i słuch, kości oraz odporność. Ich niedobór może przynosić negatywne skutki zarówno fizyczne jak i psychiczne. Witaminy z grupy B odpowiadają głównie za procesy związane z funkcjonowaniem układu krwionośnego. Najważniejszymi witaminami dla pracy serca są tiamina (B1), witamina B6, kwas foliowy i witamina B12.
Tiamina ma wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego i sercowo-naczyniowego. Niedobór tej witaminy może prowadzić do depresji, utraty apetytu, spadku libido, zmęczenia i problemów z koncentracją. Tiamina w naturalnej postaci występuje w drożdżach, orzechach, pełnoziarnistym pieczywie, mięsie wieprzowym i kaczym oraz roślinach strączkowych. Warto suplementować witaminę B1, ponieważ jej niedobór może być niebezpieczny dla zdrowia. Maksymalna dawka dzienna wynosi 100mg na dzień.
Witamina B6 to witamina rozpuszczalna w wodzie i szybko wchłanialna do krwiobiegu z przewodu pokarmowego. Witamina B6 bierze udział w produkcji hemoglobiny, syntezie glikogenu, serotoniny i adrenaliny oraz wspomaga układ nerwowy. Naturalnie występującą witaminę B6 znajdziemy w wątróbce, kaszy bulgur, jajach, soi, tapioce oraz owocach – bananach, kiwi, pomarańczach i malinach. Niedobór witaminy B6 objawia się zaburzeniami snu, nerwowością, zmianami skórnymi, anemią. Poważniejsze skutki niedoboru witaminy B6 jest kamica nerkowa i zaburzenia neurologiczne.
Kwas foliowy, czyli witamina B9, odpowiada za syntezę kwasów nukleinowych i chroni przed anemią. Zalecany kobietom w ciąży, jednak warto pamiętać, że każdy z nas powinien dbać o odpowiedni poziom kwasu foliowego w organizmie, a w szczególności osoby starsze. Jego niski poziom zwiększa ryzyko chorób serca. Naturalnym źródłem kwasu foliowego są kalafiory, brokuły, awokado, mango, orzech, słonecznik, produkty mleczne i pomidory.
Witamina B12 redukuje poziom czerwonych krwinek, poprawia funkcjonowanie układu nerwowego i bierze udział w syntezie komórek. Witamina B12 występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego: mięsie, drobiu, rybach, mleku i jajach, dlatego tak ważne jest suplementowanie jej przez wegetarian.
Ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu serca pełni magnez. Zapobiega chorobom serca – zmniejsza ryzyko zawału i zapobiega nadciśnieniu, wspomaga układ nerwowy oraz reguluje napięcie mięśni. Magnez naturalnie występuje w kakale, kaszy, orzechach i roślinach strączkowych. Niedobory magnezu objawiają się spadkiem koncentracji, drżeniem rąk i powiek, migreną, skurczami mięśni, trudnościami z zasypianiem. Długotrwałe niedobory magnezu objawiają się trwałym skurczem mięśnia sercowego.
Owocami, które zawierają najwięcej witamin z grupy B, są:
- banany
- mango
- pomarańcze
- winogrona
Warto zadbać o dobrą kondycję naszego serca, ponieważ jest to najważniejszy organ w naszym organizmie. Osobom, które odczuwają dolegliwości związane z sercem jak kłucie w sercu, ucisk w klatce piersiowej czy kołatanie serca, zaleca się przeprowadzenie badania Holterem. Urządzenie Holtera monitoruje pracę serca i zapisuje każde odchylenie od normy. Podczas trwania badania pacjent powinien wykonywać wszystkie codzienne czynności jak aktywność fizyczna czy pójście do pracy. Chcesz wiedzieć więcej o badaniu Holter EKG? Kliknij tutaj!