Zdrowe serce lubi orzeszki ziemne, jogurt, piwo i jajka

zdrowe serceTo, że zdrowe serce „lubi” oliwę z oliwek, owsiankę i łososia to wszyscy wiedzą. Okazuje się, że nie tylko to. Jest wiele innych pokarmów, które mogą doskonale wpłynąć na twoje serce. Niektóre nawet bardzo cię zaskoczą.

Te sześć smacznych potraw może powodować obniżenie złego cholesterolu i ciśnienia krwi. Pomogą też zwalczać szkodliwe stany zapalne.

Zdrowe serce lubi orzeszki ziemne

Zawierają one aminokwas l-argininę, który może zwiększyć poziom zdrowego cholesterolu i poprawić funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Orzechy są również bogate w witaminę E, przeciwutleniacz, który łagodzi skutki działania złego cholesterolu.

Zdrowe serce lubi słodkie ziemniaki

Średni słodki ziemniak zawiera 12% dziennego zapotrzebowania na potas, minerał, który odgrywa ważną rolę w utrzymaniu w zdrowiu serca, ponieważ utrzymuje odpowiedni poziom sodu. (Banany mają około 9% zapotrzebowania na potas). Ten minerał powoduje wydalanie większej ilości sodu w moczu, co zmniejsza ciśnienie krwi, a także zmniejsza nacisk na naczynia krwionośne. To w konsekwencji może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru. W rzeczywistości duże spożycie potasu jest związane z 24% niższym ryzykiem udaru mózgu.

Zdrowe serce lubi papaję

Być może słyszałeś, że pomidory są bogate w likopen – przeciwutleniacz, który pomaga obniżać poziom cholesterolu i ryzyko udaru mózgu poprzez zwalczanie stanów zapalnych. Ale można mieć jeszcze więcej korzyści jedząc papaję.

Likopen znaleziony w papai jest prawie 3 razy bardziej wchłanialny przez organizm niż likopen z pomidorów

Zdrowe serce lubi jogurt

zdrowe serceNie jest tajemnicą, że probiotyczny jogurt jest dobry dla jelit. Ale zdrowsza mikroflora w jelitach może przełożyć się na zdrowsze serce. Jedząc 250 ml jogurtu dziennie, obniżasz i to znacznie ryzyko wystąpienia chorób serca.

Zobacz też:

Odpowiednia dieta wzmocni twoje serce

Serce to też mięsień. Trzeba go ćwiczyć

Zdrowe serce lubi jajka

Jedzenie jednego jajka dziennie nie zwiększa ryzyka chorób serca u zdrowych ludzi. To dlatego, że cholesterol w diecie, który dostajesz w jajkach, nie przekłada się na wyższy poziom cholesterolu we krwi, który zapycha twoje tętnice. Jajka obniżają prawdopodobieństwo udaru o około 12%. Jaja zawierają bowiem karotenoidy, które są silnymi przeciwutleniaczami oraz argininę – aminokwas, która pomaga rozszerzać naczynia krwionośne.

Zdrowe serce lubi piwo

Wszyscy słyszeliśmy dobrą wiadomość o czerwonym winie i zdrowym sercu. Ale okazuje się, że wszystkie tego typu alkohole – w tym piwo, białe wino – mogą również przyczynić się do zmniejszenia szans na wystąpienie chorób serca. Kluczem jest oczywiście umiar, ponieważ picie zbyt dużej ilości alkoholu może zwiększyć ryzyko chorób serca. Kobiety nie powinny pić więcej niż jeden kieliszek dziennie, a mężczyźni nie więcej niż dwa.

Ocen: 11
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany