Babka jajowata idealna dla układu pokarmowego

babka jajowataBabka jajowata to niesamowita roślina. Jest wręcz zbawienna dla naszego przewodu pokarmowego. Okazuje się jednak, że ma też mnóstwo innych zdrowotnych właściwości. Nic więc dziwnego, że od wielu lat jest stosowana w ziołolecznictwie.

Babka jajowata nie rośnie w Polsce. Jej ojczyzną jest południowo-wschodnia Hiszpania, północna Afryka i południowo-zachodnia Azja. To bylina która dorasta nawet do 40 cm. Ma długie liście, które są ząbkowane i wełniście owłosione. Kwiaty zaś przypominają kłosy. Owoce natomiast wyglądają jak małe brązowe łódeczki. Nasiona te mają około 2 mm.

Babka jajowata – nasiona i łupiny

To właśnie one stosowane są w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Mają bowiem niesamowite, zdrowotne właściwości. A wszystko to dlatego, gdyż zawierają kwaśny śluz. Nie jest on trawiony w przewodzie pokarmowym, ale gdy przez niego przechodzi nasiąka wodą oraz toksynami i pęcznieje.

To z kolei powoduje, że masy kałowe zwiększają swoją objętość i pobudzana jest perystaltyka jelit. Nasiona też zawierają proteiny, tłuszcze, aukubinę i fitosterole. Jak się je przygotowuje do spożycia? Owocostany młóci się, a nasiona suszy się w naturalnych warunkach. Następnie miele się na proszek.

Zobacz też:

Brak magnezu to nie tylko kłopoty ze snem i skurcze łydek

Jabłko przyspieszy odchudzanie i poprawi zdrowie

Wegetariańskie produkty. Warzywa, które mają mnóstwo białka

Babka jajowata – właściwości zdrowotne

Poprawia trawienne – to jego główne zadanie. Wiąże wodę w jelitach. Jeśli cierpisz na biegunkę, zagęści stolec. Jeśli na zaparcia stymuluje ruch perystaltyczny i sprawiać, że jelita poruszają się płynnie. Zmniejsza również stan zapalny, co może pomóc wyeliminować hemoroidy i wrzody żołądka.

Zmniejsza ilość cholesterolu – wchłania bowiem nadmiar cholesterolu z jedzenia, zapobiegając jego przywieraniu do tętnic i naczyń krwionośnych. Nie zmniejsza jednak ilości dobrego cholesterolu (HDL), który utrzymuje zrównoważony i zdrowy poziom cholesterolu. Ponadto stymuluje produkcję żółci.

Zapobieganie powstawaniu cukrzycy – reguluje uwalnianie insuliny do krwiobiegu i utrzymuje stały poziom cukru we krwi. Zmniejsza ryzyko poważnych skoków i spadków cukru.

Pomaga w odchudzaniu – wywołuje uczucie sytości, a poczucie sytości jest bardzo ważne dla osób, które chcą zmniejszyć swoją wagę.

Obniża ciśnienie krwi – ponieważ łagodzi napięcie naczyń krwionośnych.

Działa przeciwzapalne – zmniejsza zapalenie w jelitach i okrężnicy. Przy okazji odtruwa cały organizm.

Babka jajowata – jak ją stosować

Nasiona i łupinę nasienną babki jajowatej w postaci proszku powinno się wymieszać ze sporą ilością płynu i wypić (¾ szklanki płynu na 3 gramy proszku).

Można spożyć maksymalnie trzy takie porcje w ciągu dnia

Proszek można dodawać również do sosów, zup, sałatek i jogurtów. Należy jednak pamiętać o popiciu dostateczną ilością płynów, w przeciwnym razie efekt działania może być odwrotny.

W aptekach dostępny jest Ispagul® S, naturalny suplement diety, zapobiegający zaparciom, zawierający nasiona i łupinę nasienną babki jajowatej. Proszek zamknięty jest w praktycznym opakowaniu z miarką.

Ocen: 17
Nie ma jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany