Babka jajowata nie rośnie w Polsce. Jej ojczyzną jest południowo-wschodnia Hiszpania, północna Afryka i południowo-zachodnia Azja. To bylina która dorasta nawet do 40 cm. Ma długie liście, które są ząbkowane i wełniście owłosione. Kwiaty zaś przypominają kłosy. Owoce natomiast wyglądają jak małe brązowe łódeczki. Nasiona te mają około 2 mm.
Spis treści
Babka jajowata – nasiona i łupiny
To właśnie one stosowane są w medycynie naturalnej i ziołolecznictwie. Mają bowiem niesamowite, zdrowotne właściwości. A wszystko to dlatego, gdyż zawierają kwaśny śluz. Nie jest on trawiony w przewodzie pokarmowym, ale gdy przez niego przechodzi nasiąka wodą oraz toksynami i pęcznieje.
To z kolei powoduje, że masy kałowe zwiększają swoją objętość i pobudzana jest perystaltyka jelit. Nasiona też zawierają proteiny, tłuszcze, aukubinę i fitosterole. Jak się je przygotowuje do spożycia? Owocostany młóci się, a nasiona suszy się w naturalnych warunkach. Następnie miele się na proszek.
Zobacz też:
Brak magnezu to nie tylko kłopoty ze snem i skurcze łydek
Jabłko przyspieszy odchudzanie i poprawi zdrowie
Wegetariańskie produkty. Warzywa, które mają mnóstwo białka
Babka jajowata – właściwości zdrowotne
Poprawia trawienne – to jego główne zadanie. Wiąże wodę w jelitach. Jeśli cierpisz na biegunkę, zagęści stolec. Jeśli na zaparcia stymuluje ruch perystaltyczny i sprawiać, że jelita poruszają się płynnie. Zmniejsza również stan zapalny, co może pomóc wyeliminować hemoroidy i wrzody żołądka.
Zmniejsza ilość cholesterolu – wchłania bowiem nadmiar cholesterolu z jedzenia, zapobiegając jego przywieraniu do tętnic i naczyń krwionośnych. Nie zmniejsza jednak ilości dobrego cholesterolu (HDL), który utrzymuje zrównoważony i zdrowy poziom cholesterolu. Ponadto stymuluje produkcję żółci.
Zapobieganie powstawaniu cukrzycy – reguluje uwalnianie insuliny do krwiobiegu i utrzymuje stały poziom cukru we krwi. Zmniejsza ryzyko poważnych skoków i spadków cukru.
Pomaga w odchudzaniu – wywołuje uczucie sytości, a poczucie sytości jest bardzo ważne dla osób, które chcą zmniejszyć swoją wagę.
Obniża ciśnienie krwi – ponieważ łagodzi napięcie naczyń krwionośnych.
Działa przeciwzapalne – zmniejsza zapalenie w jelitach i okrężnicy. Przy okazji odtruwa cały organizm.
Babka jajowata – jak ją stosować
Nasiona i łupinę nasienną babki jajowatej w postaci proszku powinno się wymieszać ze sporą ilością płynu i wypić (¾ szklanki płynu na 3 gramy proszku).
Można spożyć maksymalnie trzy takie porcje w ciągu dnia
Proszek można dodawać również do sosów, zup, sałatek i jogurtów. Należy jednak pamiętać o popiciu dostateczną ilością płynów, w przeciwnym razie efekt działania może być odwrotny.
W aptekach dostępny jest Ispagul® S, naturalny suplement diety, zapobiegający zaparciom, zawierający nasiona i łupinę nasienną babki jajowatej. Proszek zamknięty jest w praktycznym opakowaniu z miarką.