Biegunka ma różne przyczyny. Zobacz jak sobie z nią poradzić

biegunkaBiegunka ma różne oblicza i różne przyczyny. Nie można jej bagatelizować. Jeśli trwa dłużej niż kilka dni, koniecznie zacznij działać. Pamiętaj, jeśli masz silne skurcze brzucha, krew w stolcu lub uporczywe biegunki, udaj się do lekarza, aby wykluczyć poważne problemy, takie jak rak jelita grubego lub przewlekłe choroby, takie jak np. choroba Crohna.

Biegunka: to przez twój nastrój

Ludzie, którzy są niespokojni lub mają depresję są bardziej narażeni na przewlekłe biegunki. Jest wiele połączeń między włóknami mózgu i włóknami jelit. Jeśli poziom serotoniny jest niski (ponieważ jesteśmy w depresji) to wpływa to również na jelita.

Ponadto, organizm wydziela więcej kortyzolu, hormonu stresu, który przyspiesza wszystkie funkcje organizmu, w tym trawienie. Dobrą wiadomością jest to, że niektóre leki stosowane w leczeniu lęku lub depresji, mogą być również stosowane w leczeniu jelita drażliwego.

Biegunka: gdy zmieniasz rytm snu

Osoby, które pracują w systemie zmianowym są bardziej narażone na zespół jelita drażliwego, stan, który powoduje biegunkę. Zmiana harmonogramu dnia wpływa na rytm okołodobowy. Wtedy jelita mogą się mylić, ponieważ wewnętrzny zegar jest rozregulowany.

Gdy twoje ciało nie wie, kiedy śpi, wynikiem może być bieganie do toalety. Jeśli nie masz wystarczająco dużo snu, jesteś zmęczony, organizm wydziela wtedy więcej kortyzolu, który po raz kolejny może przyspieszyć perystaltykę jelit. Staraj się nie tylko spać 7-8 godzin, ale iść do łóżka i budzić się mniej więcej w tym samym czasie każdego dnia. Jelita ci podziękują.

TO CIĘ ZAINTERESUJE:

Zdrowe jelita – nie zapomnij o błonniku

Po wypiciu kawy prosto do toalety?

Zdrowe jelita to sposób aby nie chorować

Biegunka: uzależnienie od gumy bez cukru

Ilekroć widzisz słowa “bez cukru” na etykiecie żywności, może to oznaczać, że zawarty jest tam sorbitol, rodzaj alkoholu cukrowego, który może powodować biegunkę.

Jest on także w owocach, takich jak jabłka, morele, gruszki, nektarynki i śliwki. Nie trzeba unikać tych produktów, ale starać się zjadać 5 gramów dziennie: np. paczka gumy do żucia bez cukru zawiera od 1 do 2 gramów sorbitolu, podczas gdy porcja suszonych moreli i brzoskwiń ma około 5 gramów.

Biegunka: powód – fibromialgia

30% do 70% osób mających tą chorobę ma oprócz bólu mięśni i zmęczenia, również biegunkę. Pacjenci z fibromialgią mają bardziej wrażliwy systemem nerwowy, co oznacza, że komórki nerwowe w przewodzie pokarmowym są również bardziej wrażliwe.

Są dostępne leki przeciwdrgawkowe, które pomagają uporać się z biegunką.

Biegunka: bo ćwiczysz

Około połowa wszystkich sportowców wyczynowych zgłasza objawy takie jak biegunka. Ale nie tylko sportowcy. Jeśli pracujesz intensywnie, twoje ciało odwraca dopływ krwi z jelit do mięśni, co może powodować skurcze i biegunkę.

Należy pić dużo płynów zarówno przed jak i podczas aktywności. 6 godzin przed treningiem unikaj żywności zawierającej kofeinę, oraz tej o wysokiej zawartości tłuszczu i bogatej w błonnik.

Ocen: 12
3 komentarze
  1. Ktoś tu wspominał o maślanie sodu – to racja, bardzo pomaga. Sama stosowałam intestę, która właśnie posiada ten składnik i jelita na szczeście zaczęły pracować o wiele lepiej

  2. Moje biegunki pojawiają się zazwyczaj w stresujących sytuacjach. Jak mam ważne spotkanie lub prezentację, to jest bardzo męczące. Dlatego musiałam coś z tym zrobić. Zmieniłam oczywiście dietę, jednak to było za mało. Wspieram się teraz kapsułkami debutir z maślanem sodu i czuję się lepiej. I liczę na to, że z każdym dniem mój brzuch będzie lepiej pracował.

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie będzie publikowany